رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها:

تحول در محتوا و آموزش دروس معارف اسلامی، از ماموریت های مهم نهاد رهبری است

تحول در محتوا و آموزش دروس معارف اسلامی، از ماموریت های مهم نهاد رهبری است

به گزارش دانلود عکس، رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها اظهار داشت: تحول در محتوا و آموزش دروس معارف اسلامی یکی از ماموریت های مهمی است که به نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها سپرده شده و ما در این تغییر و تحول بدنبال این بودیم که محتوای این دروس متناسب با اقتضائات و نیاز روز دانشجویان و محیط های آموزش عالی تعریف شود.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین مصطفی رستمی در مراسم رونمایی از «کتاب های جدید دروس معارف» اظهار داشت: تحول و کارآمدسازی محتوای دروس دانشگاهی خصوصاً دروس معارف، یکی از مطالبات مهم مقام معظم رهبری از دانشگاه هاست. بنا بر این در مجموعه نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، تحول در دروس معارف متناسب با نیاز دانشجویان و بیان متناسب معارف اسلامی به عنوان ماموریتی مهم تعریف شده است.
ایشان سپس اضافه کرد: تحول در محتوا و آموزش دروس معارف اسلامی یکی از ماموریت های مهمی است که به نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها سپرده شده و ما در این تغییر و تحول بدنبال این بودیم که محتوای این دروس متناسب با اقتضائات و نیاز روز دانشجویان و محیط های آموزش عالی تعریف شود.
رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها در ادامه تشریح کرد: تحولات تعریف شده در این عرصه در مراحل کوتاه مدت و بلند برنامه ریزی شده است. در پروسه کوتاه مدت با بهره گیری از یک پژوهش علمی مفصل در سال قبل از سرفصل های جدید دروس معارف رونمایی گردید و امسال با تلاش جدی همکارانم در معاونت آموزشی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، ۱۰ کتاب جدید مبتنی بر این سرفصل های جدید، تالیف شد و در طرح بلندمدت بصورت بنیادین به نیازهای مخاطبان و محتوای نظام وار معارف اسلامی خواهیم پرداخت.
حجت الاسلام و المسلمین مصطفی رستمی در بخش دیگری از این برنامه که به رونمایی از کتب دروس تخصصی با جهت گیری الهی و دینی اختصاص داشت، اظهار داشت: یکی از فرصت های بزرگ تعلیم و تربیت حضور استادان فرهیخته و صاحب صلاحیت های علمی و اخلاقی در دانشگاه هاست. متأسفانه برای اساتید دانشگاه ها به اندازه فرصت و نیاز، ماموریت و دستمایه ی تربیتی تعریف نشده است. برنامه جدی نهاد پیگیری این محور با همکاری شورای عالی انقلاب فرهنگی و دستگاه های آموزش عالی است.
رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها اظهار داشت: اقدام موثر حجت الاسلام حرزاده رییس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان یزد، در تالیف کتب تخصصی با محوریت و جهت گیری مفاهیم دینی و الهی، یکی از کارهای بر زمین مانده و بنیادی در زمینه استادی و شاگردپروری است.
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، ایشان سپس عنوان کرد: ایران اسلامی در تاریخ خود الگوی موفقی از پیوند دین و علم داشته و در دورانی در حوزه های علمی سرآمد بودهاست؛ نکته مهم در این جهت این است که کتاب ها در محیط آموزش عالی باید مبتنی بر چهارچوب هایی تالیف شود و این اتفاق مهم دراین زمینه است و یکی از انتظارات از اساتید تمام دروس تخصصی این است که در کنار محتوای دروس به فکر علاقمند کردن دانشجویان به آموزه های دین و آشنایی با دین باشند.
او در آخر با اعلان اینکه پیوند میان دین و علم نباید نمایشی باشد، اظهار داشت: این کتاب ها به عنوان کتاب های کار تخصصی اساتید هستند و اساتیدی که علاقمند باشند می توانند با بهره گیری از نکات مطرح شده در این کتاب، مسائل دروس تخصصی را به موضوعات معارفی گره بزنند و توجه داشته باشند که یک درس تخصصی در کجا و در چه مواردی می تواند با موضوعات معرفتی و دینی آمیخته شود.1401/06/29
22:17:58
5.0 / 5
381
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان دانلود عكس
دانلود عکس