معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تاكید كرد؛

برنامه های فرهنگی امیدآفرین در دانشگاه ها افزایش یابد

برنامه های فرهنگی امیدآفرین در دانشگاه ها افزایش یابد

به گزارش دانلود عکس، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: لازم است که برنامه های فرهنگی امیدآفرین در دانشگاه ها افزایش یابد و فعالیت ها تا جایی که امکان دارد باید به دانشجویان واگذار شود؛ چون که این مهم جزئی از فرایند جامعه پذیری دانشجویان به حساب می آید.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر عبدالحسین کلانتری در پنجاه و هفتمین نشست سراسری معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه های کشور که به صورت حضوری و برخط در سالن شهدای جهاد علمی این وزارت برگزار شد، عنوان کرد: در شرایط سختی دانشگاه ها بازگشایی شدند که با مشکلات گوناگونی ازجمله مسائل مالی و زیرساخت ها و مسائل ناشی از همه گیری کرونا دست به گریبان بودند، ولی به واسطه مدیریت دانشگاه ها کمترین صدمه و تنش ها را شاهد بودیم؛ امیدواریم به فضل خداوند و عنایت حضرت ولیعصر (عج) از مشکلات و تنگناها عبور نماییم.
وی ادامه داد: این نشست در جهت هم افزایی شروع سال تحصیلی و هم جهتی فعالیت ها برگزار شد تا سال خوبی از حیث فرهنگی و اجتماعی داشته باشیم.
معاون وزیر علوم ضمن تاکید بر برقراری روابط نزدیک و صمیمی با دانشجویان تصریح کرد: گفتگوهای مداوم و حضور در خوابگاه ها همواره باید مدنظر قرار گیرد چون که حضور در جمع دانشجویان فضا را تلطیف می کند.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با اشاره به اینکه باید سطح تحمل خویش را بالا ببریم اضافه کرد: تا آنجاییکه امکان دارد صبر و مدارا پیشه کنید. چهره زیبای دانشگاه در معاونت فرهنگی نمود پیدا می کند و مأمن دانشجویان معاونت فرهنگی است.
وی بیان نمود: احیای کانون ها، انجمن ها، تشکل ها، نشریات و هیئت ها و همینطور جهت دهی به فعالیت آنها را باید سرلوحه وظایف خود قرار دهید چون که با تمام نقدهایی که به آنان وارد می شود، آنها مطالبات دانشجویان را دسته بندی می کنند و از پراکندگی آنها جلوگیری می کنند.
دکتر کلانتری اضافه کرد: دانشجویان باید فرصتی برای کنشگری و مشارکت در امور فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه ها داشته باشند.
وی با تکیه بر احیای شورای فرهنگی دانشگاه ها عنوان کرد: آمادگی خویش را جهت شرکت در جلسات دوره ای شورای فرهنگی دانشگاه ها اعلام می کنم چون که این شورا اصلی ترین رکن امور فرهنگی دانشگاه ها است.
کلانتری درمورد مشارکت دانشجویان در فعالیتهای فرهنگی اظهار داشت: فعالیت ها تا جایی که امکان دارد و با تلاش و خطا باید به دانشجویان واگذار شود؛ این مهم جزئی از فرایند جامعه پذیری دانشجویان به حساب می آید.
وی به ایجاد برنامه های جدید با قالب های جدید اشاره نمود و اظهار داشت: برخی برنامه ها احتیاج به پوست اندازی دارد و اگر این گونه موارد به دانشجویان واگذار شود، آنان دارای ایده های درخشانی هستند.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در ادامه سخنان خود بر تقویت شورای مناطق و عرضه تصویر درست از دانشگاه ها اشاره نمود و اضافه کرد: حمایت جدی مقام معظم رهبری از نهاد علم و دانشگاه رسالت ما را سنگین می کند.
وی اظهار داشت: تصویری که رسانه های بیگانه از دانشگاه عرضه می دهند با آنچه ما در سطح دانشگاه ها لمس می نماییم بسیار متفاوت است؛ علم آموزی در دانشگاه ها جریان دارد و فعالیتهای علمی و فرهنگی دانشجویان و کنشگری علمی و فرهنگی همواره ساری و جاری است. در دانشگاه ها رویدادهای خیلی از جمله فعالیت ها و نشاط علمی اتفاق می افتد که باید به صورت مطلوب و با بهره مندی از ظرفیت رسانه های مختلف منعکس شود.
کلانتری درمورد توجه به فضای عمومی دانشگاه ها عنوان کرد: رویدادهایی که فضاهای کلی دانشگاه را جهت می دهد و به معنایی با معنویت و مفاهیم و مضامین انقلابی و علمی پربار می کند را باید تکثیر نماییم.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: باید به صورت مشفقانه از سیاسی شدن فعالیتهای انجمن های علمی و کانون ها جلوگیری نماییم.
وی با اشاره به اینکه «امید تمدن ساز و آینده ساز است» تصریح کرد: مساله اصلی در محیط دانشگاه امید است و دشمن هم آنرا نشانه گرفته است، بنابراین هر برنامه ای که بتواند امیدافزا باشد بسیار کمک کننده خواهد بود.
منبع:

1401/06/31
18:09:18
5.0 / 5
394
تگهای خبر: انجمن , دانشجو , دانشگاه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
دانلود عکس