وزیر علوم:

تجربیات دانشجویان باعث می شود نسبت به مسائل جامعه بی تفاوت نباشند

تجربیات دانشجویان باعث می شود نسبت به مسائل جامعه بی تفاوت نباشند

به گزارش دانلود عکس، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: دانشجویان با مشارکت در برنامه های فرهنگی کسب تجربه برای آینده می کنند؛ تجربیات زیست بوم دانشگاهی و مشارکت دانشجویان در برنامه های فرهنگی کمک می نماید نسبت به مسائل جامعه بی تفاوت نباشند.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر محمدعلی زلفی گل در پنجاه و هفتمین نشست سراسری معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه های کشور که به صورت حضوری و برخط در سالن شهدای جهاد علمی این وزارت خانه برگزار شد، ضمن تبریک شروع سال تحصیلی جدید به جامعه دانشگاهی کشور اظهار داشت: از خداوند بزرگ می خواهم کمک نماید کشتی آموزش عالی کشور به مدد همیاری و همفکری شما عزیزان به سمت پیشرفت هدایت نماییم.
وی اضافه کرد: معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها در واقع نقش اساسی در تربیت آینده سازان و آینده داران کشور برعهده دارد.
زلفی گل بیان نمود: دانشجویان اگر حداکثر ۲۰ واحد درسی در هر نیمسال داشته باشند و هر واحد درس عملی آنرا حدود دو ساعت لحاظ کنیم؛ در کل ۳۰ ساعت از وقت دانشجویان را آموزش رسمی دانشگاهی پر می کند و اگر ۵۶ ساعت برای استراحت آنان در نظر بگیریم، حدود ۸۵ ساعت از جغرافیایی اوقات فراغت دانشجویان در اختیار معاونان فرهنگی دانشگاه های کشور است که با ابزار و نهادهایی که در اختیار دارند شامل انجمن ها و کانون های فرهنگی، هیاتهای مذهبی، تشکل های اسلامی و سمن ها، باید برنامه ریزی مناسبی برای این جغرافیای اوقات فراغت صورت گیرد.
وی بیان نمود: خوشبختانه با عنایت به تجربیات آموزش مجازی در دوران شیوع کرونا در دانشگاه ها می توانیم نهایت بهره را برای انجام فعالیتهای فوق برنامه ببریم.
وزیر علوم در ادامه عنوان کرد: همینطور میتوان با استفاده از بسترهای نرم افزاری و سخت افزاری موجود که در اثر شیوع کرونا در دانشگاه ها بوجود آمده برای پر کردن اوقات فراغت دانشجویان استفاده نماییم، این امر بستگی به نبوغ و فکر معاونان فرهنگی دانشگاه ها دارد تا به این وسیله بخشی از کمبود اعتبارات را به این شکل جبران کنند.
وی اضافه کرد: البته این ها دلیل نمی گردد که روسای دانشگاه ها به ۳ درصد بودجه ای که مقرر شده از اعتبارات دانشگاه ها برای مباحث فرهنگی اختصاص دهند کم توجهی کنند. در تصویب بودجه تفصیلی دانشگاه ها در هیئت های امنا مقرر شده، نسبت به بودجه پژوهش و فرهنگی حساسیت خاص خویش را داشته باشند.
زلفی گل تصریح کرد: هر قدر برنامه گسترده تر، متنوع تر، شادتر و علمی تر با شمولیت بیشتر در دانشگاه ها داشته باشیم سبب می شود، وارد کمترین حاشیه ها در دانشگاه ها شویم. به عبارت دیگر، رئیس دانشگاهی که به بحث فرهنگی توجه ویژه داشته باشد، کمک می نماید که دانشگاه خویش را با کمترین حاشیه مدیریت کند.
وی اضافه کرد: در مباحث فرهنگی دشمنان ما برای دانشگاه ها برنامه دارند و تلاش می کنند دانشگاه ها را مقابل نظام جمهوری اسلامی قرار دهند، بنابراین باید بگونه ای برنامه ریزی نماییم و از جغرافیایی اوقات فراغت دانشجویان استفاده نماییم که آنها را خنثی نماییم.
به گفته وزیر علوم، دشمنان قصد دارند به نسل جوان القاء کنند اگر می خواهیم به سمت پیشرفت برویم، جامعه بدون حضور دین باید مدیریت شود و چاره، مدیریت سکولاریسم است.
زلفی گل در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به معاونان فرهنگی دانشگاه ها اظهار داشت: شما معاونان فرهنگی و اجتماعی صف اول مبارزه با این گونه القائات هستید تا با برنامه ریزی های خود کمک کنید فرهنگ ایثار و گذشت را تبیین کنید.
وی به بحث جهاد تبیین که مقام معظم رهبری همواره بر آن تاکید فرموده اند اشاره نمود و اضافه کرد: توفیقات نظام مقدس جمهوری اسلامی را باید عرضه نموده و مقایسه کنید چون که اتفاقات بسیار بزرگی در بخشهای مختلف کشور طی ۴۰ سال قبل رخ داده است که باید تبیین شود.
وزیر علوم خاطرنشان کرد: دانشجویان عزیز ما به واسطه قلب پاک، صداقت، رافت و مهربانی که دارند اگر با صداقت روبرو شوند حتما همکاری خواهند کرد. باید با برنامه ریزی از ظرفیت و فطرت پاک آنها برای پیشبرد دانشگاه ها استفاده نماییم.
وی اضافه کرد: هرجا به دانشجویان اعتماد نماییم و پشت صحنه از آنان حمایت نماییم خود آنها برای اوقات فراغت بهترین خلاقیت و برنامه ها را خواهند داشت.
زلفی گل خاطرنشان کرد: دانشجویان با مشارکت در برنامه های فرهنگی کسب تجربه برای آینده می کنند؛ تجربیات زیست بوم دانشگاهی به آنها کمک می نماید در آینده نسبت به مسائل جامعه بی تفاوت نباشند.
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، وی تصریح کرد: دانشگاه فقط برنامه های آکادمیک و رسمی آموزشی و پژوهشی نیست، قسمت عمده برنامه های دانشگاه، برنامه های تربیتی است که خارج از آموزش رسمی است و هدایت آن برعهده معاون فرهنگی و اجتماعی است.
وزیر علوم در خاتمه خطاب به معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها تصریح کرد: امیدوارم از این فرصت که به شما تعلق گرفته که به آینده سازان و آینده داران کشور خدمت رسانی کنید، نهایت بهره را ببرید.
وی خاطرنشان کرد: دانشجویان، رئیس جمهور، وزرا، وکیلان، اندیشمندان، متفکران و نمایندگان مجلس آینده هستند و آینده در دست آنهاست و باید هرچه می توانیم به آنان خدمت کرده و بستری ایجاد نماییم که آنها رشد علمی، عقلی و تجربی یابند.
منبع:

1401/07/02
14:55:58
5.0 / 5
419
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان دانلود عكس
دانلود عکس