در نشست رییس صندوق رفاه با خیران حوزه دانشجویی مطرح شد؛

وجود ۴۱ خوابگاه نیمه كاره در دانشگاه های علوم پزشكی

وجود ۴۱ خوابگاه نیمه كاره در دانشگاه های علوم پزشكی

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت با اشاره به این كه 41 خوابگاه نیمه كاره در دانشگاه های علوم پزشكی كشور وجود دارد، اظهار داشت: از این تعداد پروژه خوابگاهی نیمه تمام قریب به 25 خوابگاه را در چارچوب تفاهم نامه های تبصره 9 بودجه و استفاده از ظرفیت بانكی در چارچوب مسؤولیت اجتماعی، بوسیله بانكهای رفاه، ملت و تجارت با ایجاد تفاهم نامه ها و توافق نامه های امضا شده، طی یك تا یك و نیم سال آینده در دست تكمیل و بهره برداری داریم.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، مهندس بهروز رحیمی در دومین نشست رئیس و مسؤولان صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت با برخی از خیران حوزه سلامت کشور که بمنظور شناسایی و استفاده از ظرفیت های خیران حوزه سلامت در "تأمین امکانات حوزه رفاهی دانشگاه های علوم پزشکی کشور نظیر ساخت خوابگاه های دانشجویی برگزار شد، طی سخنانی درباب حضور خیران سلامت در حوزه رفاهی دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی، بیان داشت: اعتقاد جدی داریم که صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت باید در حوزه رفاهی دانشجویان نگاه خودرا بازتر کند و در مقابل کمبودها خودرا در کنار دانشگاه و دانشجو ببیند و بداند در هر موقعیتی که قرار می گیرد نسبت به دانشجو دین دارد.
این مقام مسؤول "ظرفیت خیران حوزه سلامت" را از بسترهای مهم کمک کننده به مجموعه صندوق رفاه دانست و اظهار داشت: همراه کردن ظرفیت توانای خیران در این عرصه، با اولویت "ساخت خوابگاه های نیمه تمام" از کوشش های ما در صندوق رفاه است که در این راه دومین نشست با خیران کشور را به میزبانی صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت انجام می شود. در این جلسات تلاش داریم حساسیت و اهمیت این حضور را تبیین کرده و بگوییم چه مشکلات و موانعی بر سر راه دانشگاه های علوم پزشکی در ساخت و تکمیل خوابگاه های دانشجویی وجود دارد.
رحیمی اشاره کرد: به دنبال همراه کردن پتانسیل خیرانی هستیم که به ما معرفی شده اند و یا می شناسیم و تلاش داریم تا این حضور را در جامعه فرهنگ سازی کنیم؛ در این راستا از دیگر خیرانی که همیشه ثابت کرده اند برای انجام کار خیر و عام المنفعه خصوصا در راه تحصیل علم و دانش برای فرزندان این مرز و بوم پیشتاز هستند، دعوت می نماییم.
تلاش داریم همایش "خیران حوزه دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی" را در دوران پساکرونا برگزار کنیم
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت با تاکید بر این که امیدواریم در این راه بتوانیم الگوهایی از کار خیر را در جامعه معرفی نماییم، اظهار داشت: در تلاشیم ان شاالله پس از ایام شیوع ویروس کرونا همایشی تحت عنوان "خیران حوزه دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی" در سراسر کشور برگزار نماییم، همین طور با مشخص کردن شاخص ها و پروژه ها و طرح های رفاهی دانشجویان، دست خیران را در دست دانشگاه ها برای ساخت خوابگاه های نیمه کاره قرار دهیم.
ایشان سپس اشاره کرد: هم اکنون حدود ۲۵۰هزار دانشجو در دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور مشغول به تحصیل هستند که حدود ۹۰ هزار نفر از این عزیزان از پوشش خوابگاهی بهره مند شده اند و اگر بتوانیم به لطف خدا و به همت خیران ۴۱ پروژه خوابگاهی نیمه کاره دانشگاه های علوم پزشکی را به انتها برسانیم، ۱۷ هزار دانشجوی دیگر می توانند از امکانات خوابگاهی استفاده کنند. با این اتفاق سطح ایمنی خوابگاه ها و سطح رفاهی دانشگاه های علوم پزشکی بالاتر می رود.
رحیمی از سه گانه "صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت"، "دانشگاه های علوم پزشکی کشور" و "خیران دانشگاهی"، بعنوان مثلثی برای ایجاد چتر حمایتی در راه رفع مشکلات رفاهی دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی یاد کرد و اضافه کرد: ما در این راه نیازمند قلم خوب خبرنگاران هستیم تا این حساسیت را در جامعه بالاتر ببرند و نیازهای موجود در فضای دانشجویی علوم پزشکی را برای جامعه تعریف کنند تا با حس تکریمی که برای دانشجو می توان ایجاد کرد، با کمک همه عزیزان، قدمی برای دانشجویان و دانشگاه ها در حوزه خوابگاهی برداریم.
این مقام مسؤول با اشاره به استفاده از ظرفیت مجمع خیران سلامت در ساخت خوابگاه های دانشجویی، اظهار داشت: از این ظرفیت بزرگ نیز حتما استفاده خواهیم کرد و در کنار این عزیزان خواهیم بود و همین طور از همه خیران در هر منطقه، شهر و استان که می خواهند کار خیر و ماندگاری در حوزه دانشجویی انجام دهند دعوت می نماییم تا از پتانسیل به وجود آمده در مجموعه صندوق رفاه وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی منطقه خود استفاده کنند.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت درباب استقبال خیران از حوزه دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی، اظهار داشت: با انگیزه و اشتیاقی که در این نشست از خیران دیدیم متوجه شدیم تا چه اندازه در این راه با تاخیر وارد شده ایم؛ آنها کوهی از انگیزه و مهربانی هستند و برای کمک حضور پیدا کرده اند. در جلسه نیز جرقه های بسیار خوبی برای تامین مالی تکمیل بعضی از پروژه های خوابگاه های دانشجویی زده شده است که امیدواریم در جلسات بعد به صورت قطعی با مشارکت مستقیم این خیران گرانقدر تکمیل بعضی از خوابگاه های دانشجویی در مناطق محروم را به نتیجه برسانیم.
وی با تشکر از دکتر سیماسادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت به سبب نگاه کریمانه به حوزه رفاهی دانشجویان علوم پزشکی، اشاره کرد: اعتماد معاون وزیر بهداشت به این حوزه قابل تأمل است و به خوبی می توان دید ایشان دغدغه خوابگاه های دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی را دارند.
۲۵ خوابگاه نیمه کاره در چارچوب تفاهم نامه های تبصره ۹ بودجه تکمیل خواهد شد
رحیمی اشاره کرد: از 41 پروژه خوابگاهی نیمه تمام، قریب به ۲۵ خوابگاه را در چارچوب تفاهم نامه های تبصره ۹ بودجه و استفاده از ظرفیت بانکی در چارچوب مسؤولیت اجتماعی، بوسیله بانکهای رفاه، ملت و تجارت با ایجاد تفاهم نامه ها و توافق نامه های امضا شده، طی یک تا یک و نیم سال آینده در دست تکمیل و بهره برداری داریم. در این راه تابحال قسمتی از منابع را دانشگاه ها تامین کرده اند و بخشی در چارچوب وام های بلندمدتی که به اسم تبصره ۹ است، از منابع بانکی استفاده خواهد شد.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان اشاره کرد: سود وام های ستاندن شده از سیستم بانکی کشور جهت تکمیل خوابگاه های نیمه تمام را صندوق رفاه وزارت بهداشت تقبل کرده است تا در این هم افزایی، خوابگاه های نیمه کاره تکمیل شود. او ابراز امیدواری کرد تا یک سال ونیم آینده بیش از ۵۰ درصد این خوابگاه ها به تکمیل شده و به بهره برداری برسد.
این مقام مسؤول در توضیح چگونگی دریافت وام تبصره ۹ توسط دانشگاه های علوم پزشکی، بیان داشت: در این راه صندوق رفاه دانشجویی وزارت بهداشت با روسا، معاونان فرهنگی و دانشجویی و معاونان توسعه دانشگاه های علوم پزشکی جلساتی داشته است. مشخصات فنی پروژه ها ستاندن و با همکاری دفتر فنی وزارت بهداشت، اطلاعات به روز شده است و الان پختگی بسیار خوبی از طرف تیم معاونت فرهنگی و دانشجویی و معاونت توسعه و مدیرت منابع وزارت بهداشت، مدیران زیر مجموعه این دو معاونت و صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت و از دیگر سو دانشگاه های علوم پزشکی به وجود آمده است.
وی با بیان این که امیدواریم در این چندماهی که پیش رو داریم به تفاهم نهایی درباب برخی از وام های تبصره ۹ برسیم، اظهار داشت: امسال احتمال بهره برداری از پنج خوابگاه دانشجویی با پیشرفت فیزیکی ۸۰ درصد وجود دارد. صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت امسال تعهدی برای خود تعریف کرده است که در تجهیز و به روزرسانی خوابگاه ها کمک های لازم را داشته باشد و پرداختی به خوابگاه ها نیز در این خصوص انجام شده است، البته دانشگاه ها نیز باید در این راه مانند همیشه حرکت کنند.
رحیمی در بخش پایانی سخنان خود اظهار داشت: امیدواریم حلقه ۳۰ نفره خیرانی که در این دو نشست در کنار ما بودند، جرقه ای برای یافتن دیگر خیران این حوزه باشد و در این راه تشکل و انجمنی تحت عنوان "خیران خوابگاه ساز حوزه علوم پزشکی" ایجاد نماییم.
پتانسیل خیران در راه رفع مشکلات دانشجویی بسیار بالا است
اکبر رضایی معاون سابق حج و عمره سازمان حج و زیارت نیز بعنوان یکی از خیران حاضر در این جلسه، با بیان این که وظیفه ما است که کاری برای دانشجویان انجام دهیم، اظهار داشت: برمبنای مسؤولیت اجتماعی حس کردیم که باید در این راه قدم برداریم. صندوق رفاه دانشجویی وزارت بهداشت برای آیندگان این کشور در تلاش است و خصوصاً در بحث پزشکی که مردم نیاز بیشتری به آن پیدا می کنند، ورود کرده است که این نیز بر اهمیت موضوع می افزاید.
وی با بیان این که باید ظرفیت خیران کشور را که در این راه انگیزه دارند شناسایی کرده و از آن استفاده کرد، اظهار داشت: پتانسیل خیران را در راه دانشجویی بسیار بالا می بینم، ظرفیتی که خودرا در اقتصاد، کرونا و دیگر مسائل مهم کشور نشان داد، می تواند به بحث خوابگاه دانشجویی نیز کمک کنند.
رضایی درباب نوع نگاه خیران دانشجویی به ساخت خوابگاه های متأهلی، اظهار داشت: باید به دنبال ساخت خوابگاه دانشجویان متأهل رفت. خیران ما کارهای بسیار بزرگی انجام داده اند، در راه کارهای خیرانه دانشجویی باید شاخص هایی چون خوابگاه های مجردان و متأهلان را مشخص کرده و مانند کشورهای توسعه یافته دنیا که برای دانشجویانشان امکانات رفاهی خوبی به وجود آورده اند، ما نیز در این راه حرکت نماییم.
به گزارش مفدا، در ادامه این جلسه دیگر خیران حاضر در نشست بر وظیفه اجتماعی خود جهت رفع مشکلات خوابگاه های دانشجویان علوم پزشکی تاکید کردند و ورود به این حوزه را برمبنای "حس مسؤولیت اجتماعی"، وظیفه خود دانستند.1399/05/11
15:07:46
5.0 / 5
2002
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان دانلود عكس
دانلود عکس