معاونت علمی و فناوری اعلام كرد؛

صنعت نفت با بهره بردن از توان دانش بنیان ها به شکوفایی می رسد

صنعت نفت با بهره بردن از توان دانش بنیان ها به شکوفایی می رسد

دانلود عکس: معاونت علمی و فناوری اعلام نمود صنعت نفت با بهره بردن از توان دانش بنیان ها به شکوفایی می رسد.به گزارش دانلود عکس به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شرکت های دانش بنیان حالا به جایگاهی رسیده اند که می توانند مهم ترین نیازهای صنایع بزرگ همچون صنعت نفت را تامین کنند.
اهداف شرکت های دانش بنیان در امتداد هم افزایی علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش محور، تحقق اهداف علمی و اقتصادی شامل گسترش و کاربرد اختراع و نوآوری و تجاری سازی نتایج تحقیق و توسعه شامل طراحی و تولید کالا و خدمات در زمینه فناوری های برتر و با ارزش افزوده فراوان خصوصاً در تولید نرم افزار است.
شرکت های دانش بنیان به حوزه های مختلفی ورود کرده اند و موجب توسعه و رشد آن حوزه ها شده اند، در زمینه نفت تا حالا در حوزه کاهش واردات در رابطه با نیازهای صنعت برای ساخت کالا اتفاقات خوبی رقم خورده است.
در صنعت نفت نگاهی نو درحال جایگزین شدن با دیدگاه قبلی است که درها را به روی نوآوری داخلی باز می کند. در این فرهنگ جدید، از تجهیزات و نوآوری های ایران ساخت، روش های نو و فناوری های پیشرفته برای رفع نیازهای صنعت نفت استفاده می شود.
استفاده از توان شرکت های دانش بنیان در این راه با هدف افزایش تولید و بالا بردن ارزش افزوده محصولات تولیدی در این عرصه و افزایش سرمایه گذاری در پایین دست و بالادست صنعت نفت و گاز از موضوعات مهمی است که باید به آن توجه کرد. هم اکنون بیش از ۸۰۰ شرکت دانش بنیان در زمینه های نفت و انرژی فعالیت می نمایند که می توانند نوآوری را برای این حوزه به ارمغان بیاورند.
در حوزه چاه ها و مخازن نفت مشکلات فناورانه ای وجود دارد که دانش بنیان ها می توانند در این جهت قدمهای مؤثری بردارند و رفع نیازهای فناورانه حوزه نفت با کمک دانش بنیان ها باید مورد توجه قرار بگیرد. در موارد دیگر همچون تکنولوژیهای جدید نمک زدایی با همکاری شرکت های دانش بنیان باید برنامه ریزی هایی نیز صورت بگیرد.
می توان با بهره گیری از ظرفیت شرکت های دانش بنیان در زمینه های موردنیاز همچون پمپ های دوفازی، تصفیه پساب های صنعتی و خطوط لوله اقدامات مؤثری در امتداد بهبود و افزایش تولید نفت انجام داد.
افزایش تولید نفت در مناطق نفت خیز با همکاری دانش بنیان ها نیز از موضوعات حائز اهمیت می باشد. صنعت نفت و گاز نقشی اساسی در تعیین قدرت ملی و اعتبار بین المللی ایفا می کند. به همین دلیل رساندن این صنعت به سطح ایده آل خود در تمامی کشورهای نفت خیز اهمیت چندانی پیدا کرده است.
یکی از فناوری هایی که مدتی پیش به کمک دانش بنیان ها در دست تولید قرار گرفت، استحصال گاز هلیوم است. فناوری تولید هلیوم کاربردهای فراوانی دارد که دستیابی به آن، امکان بهره مندی جهت توسعه فناوری در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد، معادن، پزشکی، هواشناسی و فناوری فضایی را فراهم می آورد.
صنعت نفت و گاز توانسته جایگاه خوبی در زمینه ساخت تجهیزات نفتی پیدا کند. همین مورد موجب می شود تا ظرفیت ها و فرصت های شغلی مناسبی در این عرصه ایجاد شود. بمنظور اجرای پروژه های نفتی و گازی بصورت سالانه به نیروی کار متخصص و منابع داخلی نیاز است. به همین جهت می توان این حوزه را فرصتی فوق العاده برای اشتغال زایی نیز دانست.


منبع:

1401/07/24
14:12:23
5.0 / 5
386
تگهای خبر: خدمات , شركت , طراحی , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
دانلود عکس