رئیس دانشگاه صنعتی شریف:

از برخی فرزندانمان خواستیم که مدتی به دانشگاه نیایند

از برخی فرزندانمان خواستیم که مدتی به دانشگاه نیایند

به گزارش دانلود عکس، رئیس دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به اینکه این روزها، با پدیده ممنوع الورودی مواجهیم اظهار داشت: از برخی فرزندانمان خواستیم که مدتی به دانشگاه نیایند. وقتی با خانواده های این دانشجویان سخن می گوییم، آنها می گویند که فرزندشان در خانه عالی است. والدین دانشجویان باید در نظر داشته باشند که دو فضای دیگر، به جز خانواده وجود دارد که دانشگاه و فضای مجازی است. من از شما والدین می خواهم که در فضای مجازی که زیست آن بسیار فراگیر شده، با فرزندانتان دوستی کنید.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر رسول جلیلی در جشن ورودی های دانشجویان مقطع کارشناسی ۱۴۰۱ دانشگاه صنعتی شریف با عنوان "سلام شریف" که بامداد امروز ۱۳ آبان با حضور نودانشجویان و خانواده های آنها در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، خاطرنشان کرد: سخت ترین روز اتفاقاتی در ۴۵ روز گذشته درون جامعه و دانشگاه شریف رخ داد، مصادف با دومین روز حضور نودانشجویان در دانشگاه بود. این اتفاقات کسانی که دانشگاه حضور داشتند و دانشجویانی که در دانشگاه حضور نداشتند، را مکدر خاطر کرد. این ماجرا، باعث نگرانی جامعه شریف و فارغ التحصیلان دانشگاه شریف هم شد و ما از این اتفاقات متاسف هستیم.
وی اظهار داشت: این اتفاقات باعث ورود خساراتی به دانشگاه شد. عمده ترین خسارتی که به دانشگاه شریف وارد شد، خسارت آموزشی و تأثیر بر فضای آموزشی نیم سال اول تحصیلی بود.

دکتر جلیلی در رابطه با نظرات متفاوت دانشجویان و خانواده آنها در مورد روند برگزاری کلاس های درس عنوان کرد: بعضی از دانشجویان در پیام هایی که ارسال می کردند، این پرسش "چرا کلاس های درس به صورت مجازی است؟" را مطرح می کرند. همینطور بعضی از خانواده ها در پیام هایشان، پرسش "چرا کلاس ها حضوری است؟" را بیان می کردند.
وی افزود: ما هم در دانشگاه بعد از اتفاقاتی که پیش آمد، برای دریافت یک تصمیم بهینه باید محتاط تر می بودیم و تمام جهات را درنظر می گرفتیم؛ همانطور که در هنگام بازگشایی دانشگاه بعد از کرونا هم تصمیم بازگشایی آمورزش حضوری به صورت پلکانی گرفتیم و پاسخگوی این تصمیم در رسانه ها بودیم.
رئیس دانشگاه شریف اظهار نمود: در بازگشایی پلکانی آموزش حضوری بعد از اتفاقات اخیر هم دانشجویان دکتری همواره در دانشگاه حضور دارند. در وهله نخست، دانشجویان کارشناسی ارشد در دانشگاه حاضر شدند. سپس دانشجویان مقطع کارشناسی ۱۴۰۰ و ماقبل و سپس کلاس های دانشجویان نورود به صورت حضوری برگزار گردید. امیدوارم که از درس های قبلی و درسهایی که طی ۴۵ روز اخیر گرفتیم، کسب تجربه نماییم و آینده بهتری برای شما رقم بزنیم.
این استاد دانشگاه به اشاره به شعار "شریف برای زندگی" اظهار داشت: دانشگاه صنعتی شریف صرفاً برای نمره و ادامه تحصیل نیست بلکه چندوجهی است. پرورش چندبُعدی یعنی آمده ایم که درس بخوانیم تا بخشی از مشکلات خود، خانوداده، شهر، جامعه، کشور و جهان را حل نماییم. من از شما می خواهم که عزم برای درس خواندن داشته باشید. مشکلاتی وجود دارد، شاید آنفلوانزا بگیرید یا پاندمی جدید کرونا بیاید اما آموزش همواره ادامه دارد.
وی تصریح کرد: شعار "شریف برای زندگی" به معنای قانون مداری است. اگر یک ماده قانونی کهنه است باید تلاش نماییم که آنرا به روز نماییم و اگر در ارتباط با مسائلی خلاء قانونی وجود دارد باید آنرا تبیین نماییم. منظور از قانون، مقررات درون دانشگاهی است. بُعد دیگر شریف به منظور زندگی، پرورش شریفی است یعنی ادب در گفتار، کردار، پوشش و تعامل وجود داشته باشد.
رئیس دانشگاه شریف اضافه کرد: این دانشگاه به صورت میانگین، ۱۱ هزار دانشجو دارد، در آن روز چند ده نفری بی تربیتی کردند که به شریف ظلم شد و بچه ها تذکر شنیدند و یادگرفتند که بی تربیتی ممنوع می باشد.
وی ادامه داد: من، پدر دوم بچه ها هستم. امکان دارد که بعضی از بچه ها بگویند پدربزرگ، مادربزرگ، پدر و مادر داریم اما من از شما می خواهم یک نقش هم برای "جلیلی" وجود داشته باشد. اگر ضعف دارم، به من تذکر دهید و بنده را همراهی کنید تا پروژه سخت پرورش و تربیت را در دانشگاه انجام دهیم. درس را می شود مجازی، جبرانی گذراند اما تربیت و پرورش را نمی توان به صورت مجازی گذراند. قطعا، اولویت تمام والدینی که امروز در جشن نوورودی های شریف حضور دارند؛ مقوله "تربیت" است.
رئیس دانشگاه شریف در انتها در رابطه با اشتغال دانشجویان اظهار داشت: دانشجویان شریف باید بلافاصله با کار آشنا گردند. دراین راستا طرح "کار و آموزش پایدار" را در دانشگاه اجرا می نماییم تا کسانی که بعد از فارغ التحصیلی ملقب به لقب شریف می شوند، کار تیمی یادبگیرند. فراگرفتن کار تیمی در فضای مجازی میسر نشد؛ چون که این فضا نشاط و روح ندارد و ضعبف است.1401/08/13
15:00:23
5.0 / 5
347
تگهای خبر: آموزش , جشن , دانشجو , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
دانلود عکس