استاد دانشگاه تهران مطرح كرد؛

دانشجویان باید حق اعتراض داشته باشند

دانشجویان باید حق اعتراض داشته باشند

به گزارش دانلود عکس، یک استاد دانشگاه تهران با اعلان اینکه دانشجویان باید حق اعتراض داشته باشند و نظراتشان را بیان کنند، اظهار داشت: دانشگاه محل تولید فکر است و با کف خیابان متفاوت است. دانشگاه باید محیط امنی باشد و بتوان در آنجا با مباحثه فکر جدید تولید کرد.


دکتر کارن ابری نیا در گفت و گو با ایسنا، درباره ی سیر تاریخی اعتراض های دانشجویی در دانشگاه ها، با اشاره به اینکه برخورد با اعتراض های دانشجویی محدود به این روزها نمی گردد، اظهار نمود: قبل از وقایع اخیر، فعالیتهای دانشجویی به شکل مطلوبی نبود؛ چونکه دانشجویان نمی توانستند خواسته ها و نظرهایشان درارتباط با مسائلی مانند جامعه، حکومت و حکمرانی را بصورت آزادانه بیان کنند. بطور کلی هیچ پلتفرمی برای اظهار نظر دانشجویان وجود نداشت.
رئیس دانشکده مکانیک دانشگاه تهران با اشاره به اینکه طی ۵۰ روز گذشته، گروه‎ های بسیاری با اعتراضات دانشجویان مقابله کردند؛ اظهار داشت: برخی بر این باور هستند، صداهایی که برای حق خواهی بلند شده اند، خوب نیستند و باید با آنها مقابله نمود. از گذشته تا به امروز، هر صدای اعتراضی به خارج از کشور یا رسانه های فارسی زبان خارج نشین نسبت داده می شود. اگر این رسانه ها، اعتراضات را از نظر خبری پوشش دهند، میزان برچسب هایی که به افراد زده می شود، افزایش خواهد یافت. این تصور وجود دارد، رسانه های فارسی زبان خارج از کشور، سرمنشأ و عامل شکل گیری اعتراضات هستند.
مدیرکل اسبق آموزش عالی دانشگاه های غیردولتی وزارت علوم اظهار نمود: این احتمال وجود دارد، در این ارتباط مستنداتی نیز ارائه شود اما در وضعیت عادی، هیچ ارتباطی میان معترضان و رسانه های بیرونی وجود ندارد. در اینجا پرسش "آیا اعتراض شکل می گیرد و سپس پوشش داده می شود یا اعتراضات از طرف رسانه ها شکل گرفته است و سپس پوشش خبری داده می شود؟" مطرح می شود.
این استاد دانشگاه، با اشاره به اینکه برخوردها با اعتراض های دانشجویی، گاهی از منطق تهی است، خاطرنشان کرد: برخوردهایی از این دست سبب گره افکنی در مسائل می شود. بر این باور هستم، دلیلهای اصلی بروز مشکلات فعلی در سطح جامعه و دانشگاه ها، برخوردهای غیرمنطقی است. از طرفی باید اذعان نمود که برخی تجمع های اعتراضی و تحصن هایی که توسط دانشجویان در دل دانشگاه ها شکل می گیرد، گاهی شکل زشتی به خود می گیرد و در آن از الفاظی استفاده می شود که به هیچ وجه خوب نیست.
وی اضافه کرد: هنگامی که درباره ی چرایی سردادن شعارهای زشت از دانشجویان سوال می شود، کسی مسئولیت آنرا قبول نمی کند و هر کس به گردن دیگری می اندازد. شاید یکی از دلایلی که سبب تند شدن شعارها می شود این استدلال باشد که عده ای از بیرون خط می گیرند. ادعاهایی درباره ی در بین بودن دست دیگر عوامل مطرح می شود که نه می توان آنرا رد و یا قبول کرد و فقط یک ادعا است.
دکتر ابری نیا درباب ورود نیروهای امنیتی و انتظامی به دانشگاه ها و چالش هایی که این مورد بوجود می آورد اظهار داشت: هرگاه برخوردها خشن تر و امنیتی تر می شود، این مورد منجر به ملتهب تر شدن اوضاع می شود. افرادی که سیاست برخورد را در پیش می گیرند، تصور می کنند برخوردهای خشن تر و محکم تر می تواند سبب عقب نشینی معترضان شود.
مدیرکل اسبق آموزش عالی دانشگاه های غیردولتی وزارت علوم ضمن اشاره به سیر تاریخی ورود نیروهای امنیتی به دانشگاه ها و ملتهب تر شدن اعتراضات دانشجویی اظهار داشت: سالهای ۷۸، ۸۸، ۹۸ ورود نیروی بیرونی سبب فرونشست اعتراضات شد. اما این روزها برخوردهای خشنی که در دل دانشگاه شکل می گیرد، دامنه موج اعتراضات را گسترده تر می کند. افرادی در جریان اعتراضات کشته می شوند و تعداد زیادی از خانواده ها، دوستان و مردم آن منطقه جهت شرکت در مراسم خاکسپاری، هفتم و چهلم شرکت می کنند. این پدیده در سراسر کشور اتفاق می افتد و نمی شود جلوی آنرا گرفت. اعتراضات مانند یک بهمن در درون جامعه شکل می گیرد؛ دانشگاه ها هم از جامعه جدا نیست.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه دانشگاه یک محیط امن است، اظهار نمود: قشر قابل توجهی از دانشجویان معترض به هنگام مواجهه با برخوردها آغاز به مقابله می کنند. دانشجویان با عنایت به شرایط سنی که دارند، احساساتی هستند و دانشجویانی هم که در اعتراضات شرکت ندارند و فقط بدنبال مسائل آموزشی هستند هم تحت تاثیر جو حاکم بر دانشگاه قرار می گیرند.
دکتر ابری نیا خاطرنشان کرد: تعدادی از والدین به دانشجوها سفارش کرده اند به علت شرایط حاکم بر محیط های آموزشی، وارد محیط دانشگاه نشوند. من بازهم تاکید می کنم، هدف نیروهای امنیتی فرونشاندن اعتراضات است اما این مورد با برخورد خشن نه فقط میسر نمی گردد، بلکه موجب گسترش میزان نارضایتی نیز می شود. اگر شرایط حاکم یک گام به جلو برود، جمعیت ناراضی هم به جمعیت معترض تبدیل می شود.
وی درباره ی تاثیر خشونت عریان که در رویارویی با دانشجویان به کار گرفته می شود، توضیح داد: دانشگاه محلی برای مباحث آموزشی، پژوهشی، فناورانه، کارآفرینی و استارت آپ است. این مولفه ها، زمانی به ثمر می نشینند که دانشگاهیان گرفتار تشویش ذهنی نباشند. به عنوان مثال وقتی دانشجویان در پردیس شمالی دانشگاه تهران مورد تعرض قرار می گیرند و بازداشت می شوند؛ این وقایع بر ذهن تمام اهالی دانشگاه اثر می‎ گذارد. عملکرد معمولی افراد تاثیر می پذیرد و آنها توانایی ارائه یا فراگرفتن دروس را ندارند.
این استاد دانشگاه تهران افزود: هر عملی که قبیح باشد بواسطه تکرار شدن؛ عادی می شود. وقتی که نیروهای امنیتی و انتظامی به خود اجازه هر برخوردی را می دهند، خشونت عادی می شود. به علت این عملکرد، جو آرام و امن دانشگاه ها از بین می رود. از طرفی بطور معمول دانشجویان، تمام وقت خودرا در محیط آموزشی و در کنار دوستانشان سپری می کنند؛ چونکه در محیط دانشگاه احساس خوبی دارند. حضور دانشجویان در کنار دوستانشان و انجام فعالیتهای علمی بصورت گروهی سبب رشد ابعاد مختلف شخصیتی آنها می شود. وقتی که آرامش از بین برود و تهدید و ارعاب حاکم شود، دانشجویان احساس امنیت نمی کنند و احساس خوبی برای حضور در دانشگاه ندارند.
وی با اشاره به اینکه دانشگاه های کشورهای توسعه یافته هیچ در و حصاری ندارند، توضیح داد: تمام دانشگاه ها در این کشورها با در و نرده محصور نیستند و مردم به آسانی می توانند در آنجا رفت و آمد کنند. البته باید اذعان کرد که فرهنگ کشور ما هنوز برای این شرایط مناسب نمی باشد، اما دانشگاه ها نباید به یک دژ تبدیل شوند که ورود و خروج به آن حتی برای دانشجویان هم مشکل باشد.
دکتر ابری نیا در پاسخ به پرسش "برخی از مسئولان دانشگاه ها به ضرورت گفت و گو اشاره می کنند که تنها راهکار برای برون رفت از شرایط فعلی دانشگاه ها، گفت و گو است. فارغ از این که گفت و گو دارای شرایط و ضوابطی است و باید تمام این شرایط در نظر گرفته شود؛ از طرفی برخی بر این باور هستند که گفت و گو در وضعیت فعلی میسر نیست چونکه زمانی که باید به این مولفه توجه می شود از آن غفلت شده است" اظهار نمود: باید پیش از پیش آمدن شرایط فعلی که بحران ساز شده، گفت و گو انجام می شد. گفت وگویی مورد نیاز است که منجر به عمل شود. من بر این باور هستم، گفت و گو بازهم می تواند اثرگذار باشد ولی باید به حرف مردم گوش نماییم. بنده نیز جلساتی با دانشجویان برگزار می کنم؛ چونکه بدنبال راهکارهای پیشنهادی از طرف دانشجویان هستم. این مورد می تواند در جامعه و برای تمام دانشجویان به کار گرفته شود. اما متأسفانه هم اکنون، در بر یک پاشنه می چرخد و روزنه ای برای امید نسبت به تغییرات وجود ندارد.
این استاد دانشگاه تصریح کرد: حدود ۵۰ روز از اعتراضات می گذرد و مسیری طی شده است. هنگامی که دانشگاهیان می خواهند کار جدیدی شروع کنند به مسیر گذشته نگاه می کنند و کارهایی که در گذشته صورت گرفته را بررسی می کنند. روش جدید برمبنای کارهای قبلی، نتایج و روش های بکار گرفته شده، انتخاب می شود. فضاهای خالی باید پر شوند تا کار علمی را برای رسیدن به نتایج جدید پیش برود. در دانشگاه و جامعه هم می توان چنین سیاست و روشی بکار گرفت.
دکتر ابری نیا در آخر تصریح کرد: روش های علمی در تمام دنیا حاکم است؛ هرگاه که علم برای انجام امور بکار گرفته شود، جامعه مسیر رشد و رو به توسعه خودرا طی می کند. هر زمانی که روش های علمی و تخصصی و کارشناسی را کنار بگذاریم با مشکل و چالش مواجه می شویم. اگر بخواهیم بعد از وقایع این روزها در راه درست قرار بگیریم، باید مسیر درست را انتخاب نماییم و چرایی بی ثمر بودن اقدامات پیشین را بررسی نماییم. اگر چنین دیدگاهی وجود داشته باشد، می توانیم مسیر را اصلاح کنیم؛ در غیر این صورت، نتایج بدی به بار می آید.

منبع:

1401/08/23
11:43:17
5.0 / 5
354
تگهای خبر: آموزش , دانشجو , دانشگاه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان دانلود عكس
دانلود عکس