در پی اعلام افزایش هزینه آزادسازی مدرك از سوی سازمان دانشجویان صورت گرفت؛

افزایش 5 برابری هزینه ترجمه مدارک فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد

افزایش 5 برابری هزینه ترجمه مدارک فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد

به گزارش دانلود عکس، بعد از آنکه ابلاغیه جدید سازمان امور دانشجویان در خصوص افزایش هزینه آزادسازی مدرک برای دانشگاه های دولتی انتشار یافت، ظاهرا دانشگاه آزاد اسلامی هزینه ترجمه مدرک را افزایش داده است.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، چند روزی است که خبر افزایش نرخ "آزادسازی مدرک تحصیلی" که توسط سازمان امور دانشجویان پخش شده، واکنش های زیادی را به دنبال داشته است.
در ابلاغیه سازمان امور دانشجویان که روز چهارشنبه شب هفته گذشته، ۹ آذر در فضای مجازی انتشار یافت، آمده است: "بر اساس دستورالعمل جامع ایفای تعهد خدمت آموزش مجانی به شماره ۲۵۴۴۰۷/و مورخ ۲ بهمن ماه سال ۹۶، جدول لغو تعهد خدمت آموزش مجانی جهت اجرا از تاریخ ۷ آذر ماه ۱۴۰۱ ابلاغ می شود. لازم به ذکر است که مفاد این نامه شامل تمام دانشجویان و دانش آموختگان گذشته که قصد لغو تعهد خدمت آموزش مجانی را از تاریخ فوق دارند، می شود."
بر این اساس، دانشجویان دانشگاه های دولتی برای ادامه تحصیل و یا کار به خارج از کشور، باید مدرک تحصیلی خویش را در وهله نخست ترخیص کنند. آنها باید مدرکشان که در گِرو دانشگاه است را "آزاد" کرده و به اصطلاح «تعهد خدمت آموزش رایگان» خویش را لغو کنند. تمامی افرادی که در دانشگاه های دولتیِ زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تحصیل کرده اند، مشمول این امر می شوند.
دانشجویان دانشگاه های دولتی به سبب تحصیل مجانی در دانشگاه، متعهد می شوند که بعد از فارغ التحصیلی، دوره خدمت را سپری کنند. تعهد به سپری کردن دوره خدمت، قانونی می باشد که در همان بدو ثبت نام به امضای دانشجویان می رسد. دانشجویان با امضای این قانون متعهد می شوند پس از فارغ التحصیلی برای دوره خدمت اقدام نمایند و تا آن زمان مدرکشان در گرو دانشگاه خواهد ماند. دانشجویان دوره شبانه دانشگاه های دولتی مشمول این طرح نبوده و تعهدی برای گذراندن دوره خدمت ندارند.
ازاین رو دانشجویان دانشگاه های دولتی (روزانه) از این پس برای آزادسازی مدرک تحصیلی خود باید حدود ۶ تا ۲۵ میلیون تومان هزینه پرداخت کنند.
اما شرایط برای فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی در این مورد متفاوت می باشد. از آنجائیکه دانشجویان این دانشگاه در طول دوران تحصیل خود شهریه پرداخت می کنند، به هنگام فارغ التحصیلی نیازی به پرداخت پول نیست. دانشجویان دانشگاه آزاد برای ادامه تحصیل یا کار در یک کشور خارجی لازم است که ترجمه رسمی یک سری از اسناد و مدارک را به سازمان های مربوطه و سفارت ارایه کنند. اصل و تاییدیه مدارک تحصیلی همچون مهم ترین اسناد بوده و لازم است برای دریافت این مدارک از دانشگاه محل تحصیل خود اقدام نمایند.
مدارک دانشگاهی در کشور، توسط سه سازمان صادر می شوند؛ وزارت علوم، دانشگاه آزاد و وزارت بهداشت که مراحل دریافت تاییدات هر کدام متفاوت می باشد.
تمامی مدارک دانشگاه آزاد به جز رشته های پزشکی توسط سازمان مرکزی این دانشگاه صادر می شود. بعد از اتمام تحصیل در دانشگاه آزاد نیازی به لغو تعهد و آزادسازی مدارک نیست. در صورتیکه مدارک فارغ التحصیلی دانشجو دارای هولوگرام رسمی سازمان مرکزی دانشگاه آزاد است، ترجمه آنها بلامانع بوده و دانشجویان این دانشگاه با عرضه آنها به دارالترجمه می توانند نسبت به ترجمه آنها اقدام نمایند. در غیر این صورت باید با رجوع حضوری به سازمان مرکزی دانشگاه آزاد نسبت به دریافت تاییدیه آن سازمان بر روی مدارک خود اقدام نمایند.
تابحال هزینه ترجمه مدارک که کار چندان پیچیده ای هم نیست، ۵۰ هزار تومان بود، اما طبق گزارش چند دانشجوی واحدهای مختلف دانشگاه آزاد اسلامی به ایسنا، بعد از ابلاغیه اخیر سازمان امور دانشجویان، هزینه ۵۰ هزارتومانی ترجمه به یک باره به ۲۵۰ هزار تومان بالا رفته است.
دانشجویان این دانشگاه معتقدند، آنها که در طول دوران تحصیل خود شهریه پرداخت می کنند، نباید در انتها و برای ترجمه مدرک تحصیلی خود که کار دشواری هم نیست، ۲۵۰ هزار تومان هزینه پرداخت کنند.
افزایش هزینه آزادسازی مدرک توسط سازمان امور دانشجویان، به زعم برخی، راهکاری برای مقابله با مهاجرت فارغ التحصیلان دانشگاهی قلمداد می شود، اما طبیعتا افزایش هزینه ترجمه مدرک دانشگاه آزاد به ۲۵۰ هزار تومان، مانع از مهاجرت کسی نمی شود!!! از طرفی دیگر معلوم نیست افزایش ۵ برابری هزینه ترجمه آن هم یک باره، به چه دلیلی انجام شده است؟
خبرگزاری دانشجویان ایران در جهت شفاف سازی این مورد با مسؤلان دانشگاه آزاد اسلامی تماس گرفت، اما موفق به دریافت پاسخی از جانب مسؤلان این دانشگاه نشد. بنابراین این خبرگزاری آماده دریافت توضیحات مسؤلان دانشگاه آزاد اسلامی در جهت شفاف سازی این مورد و بیان علت افزایش یک باره هزینه ترجمه مدرک این دانشگاه است.
منبع:

1401/09/19
15:08:39
5.0 / 5
553
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان دانلود عكس
دانلود عکس