ماجرای استاد و دانشجو در دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) چه بود؟

ماجرای استاد و دانشجو در دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) چه بود؟

به گزارش دانلود عکس، قزوین ماجرا از یک کلاس معارف در دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) آغاز شد؛ کلاسی با حضور استاد و دانشجویان که یک دختر دانشجو بدون حجاب وارد کلاس شده و به تذکرات استاد جهت خروج از کلاس اعتنایی نمی کند، اما ماجرا از چه مقرر است.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا در روز شنبه مورخ ۱۲ آذر ماه ۱۴۰۱ در کلاس یکی از اساتید مدعو گروه معارف دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) که ساعت ۱۰ الی ۱۲ در ساختمان ابوریحان ویژه پسران برگزار شده بود، دانشجوی دختری حضور داشت که با تذکر استاد مبادرت به ترک کلاس کرد. اما این مورد به همین نقطه ختم نشد و ماجرایی به دنبال داشت.
این مورد را از دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) پیگیری کردیم و عباسعلی جنتی زاده، مدیر روابط عمومی دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره)، در گفتگو با ایسنا با اشاره به اینکه در رابطه با این اتفاق شاهد دروغ پردازی های برخی افراد مغرض هستیم، اظهار داشت: این واقعه در روز شنبه مورخ ۱۲ آذر ماه سالجاری در کلاس یکی از اساتید مدعو گروه معارف ساعت ۱۰ الی ۱۲ در ساختمان ابوریحان رخ داده است.
جنتی زاده ضمن اشاره به این که کلاس های معارف به صورت جداگانه برای پسران و دختران دانشجو برگزار می شود، بیان نمود: در این کلاس که برای دانشجویان ورودی سال جاری تشکیل شده بود، یکی از دانشجویان دختر بدون اجازه استاد مدعو وارد کلاس می شود که با اصرار استاد مجبور به ترک کلاس می شود.
وی تصریح کرد: اما پس از خروج این خانم از کلاس دانشجویان پسر، یک دانشجوی دختر بدون حجاب وارد همین کلاس می شود و هر چقدر هم استاد به او تذکر می دهد، از کلاس خارج نمی شود تا در نهایت استاد مجبور می شود، او را به بیرون از کلاس مشایعت کند.
جنتی زاده افزود: با این وجود متأسفانه برخی از دانشجویان با اهداف مشکوک کارزاری را ضد استاد معارف دانشگاه راه انداخته و مدعی شده اند که این استاد با دانشجو برخورد فیزیکی کرده است؛ در حالیکه خود دختر این مورد را تکذیب کرده و از استاد معارف عذرخواهی کرده است.
وی خاطرنشان کرد: نکته جالب این ماجرا اینست که استاد مدعو معارف یک روحانی ۶۵ ساله است که به هیچ وجه سابقه خشونت و درگیری نداشته است. از طرفی مدعیان این ماجرای جعلی هم هیچ سند و مدرکی برای حرف خود ندارند و صرفا با یک دروغ خودساخته مبادرت به راه اندازی کارزار و جمع آوری امضا برای اخراج استاد مورد نظر کردند.
جنتی زاده خاطرنشان کرد: در ضمن پیش از تشکیل این کلاس یک شعارنویسی روی دیوار کلاس انجام شده که مضمون آن توهین به روحانیت و شخص روحانی استاد کلاس است.
وی ادامه داد: این مورد طی روزهای آینده در کمیته انضباطی دانشگاه مورد رسیدگی قانونی قرار خواهد گرفت و اگر حقی از هر طرف ضایع شده باشد، نسبت به برخورد با فرد متخلف بر اساس قوانین انضباطی دانشگاه اقدام خواهد شد و انتظار داریم تا آن زمان دانشجویان از جوسازی و سخن پراکنی های غیرمستند در رابطه با این ماجرا اجتناب کنند.
نامه به رئیس دانشگاه
از سویی دیگر بعضی از دانشجویان طی نامه ای به سید علی قاسم زاده، ریاست دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین(ره) مدعی شدند: با عنایت به حادثه رخ داده در کلاس انسان در اسلام روز شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱، در خصوص هتک حرمت «استاد براری» به یکی از دانشجویان دختر این کلاس معارف که وقتی مقنعه اش افتاد، با لگد به کمر او زده و به او بی احترامی کرد و هم چنین نقض اصل ۲۳ قانون اساسی که «تفتیش عقاید جرم است و هیچ شخصی را نمی توان به خاطر داشتن عقیده ای مورد مواخذه قرار داد» درخواست اخراج هر چه سریع تر این استاد از دانشگاه را داریم.
بدیهی است عدم موافقت با دانشجویان، حق شکایت از استاد نامبرده و ریاست دانشگاه را برای دانشجویان سبب می شود.
برخی گروههای فعال دانشجویی هم در واکنش به این اقدام صورت گرفته در دانشگاه منفعل نبوده و به صورت مجزا مبادرت به صدور بیانیه کرده اند.
در بخشی از متن بیانیه تشکل جامعه اسلامی دانشجویان آمده است:
در ایام گذشته خبری در خصوص برخورد یکی از اساتید معارف با دانشجوی دختر در دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) در فضای مجازی دست به دست می شود تا حدی که کارزاری مجازی برای برخورد و اخراج استاد مربوطه برگزار شده است.
مساله ای که تا به امروز روایت های گوناگونی از آن دهان به دهان شده؛ این واقعه در روز شنبه مورخ ۱۲ آذر ماه سالجاری در کلاس یکی از اساتید گروه معارف ساعت ۱۰ الی ۱۲ در ساختمان ابوریحان رخ داده است.
لازم است خاطرنشان نماییم که از هیچ سمتی همچون شورای صنفی، کمیته انضباطی، حراست، روابط عمومی دانشگاه و یا کانال های در ارتباط با دانشگاه هیچ گونه اطلاع رسانی و شفاف سازی در این رابطه انجام نشده که این امر مایه تأسف است و بیم آن می رود که این کوتاهی، فضایی برای سو استفاده برخی را فراهم آورد.
نتیجتاً ما فعالین حوزه دانشجویی از روابط عمومی و مسئولین ذیربط دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) به جد خواهان رسیدگی سریع و اعلام روایت صریح شامل انتشار فهرست کلاسی، بررسی دوربین های مداربسته و اطلاع رسانی از جلسات کمیته انضباطی (در صورت تشکیل) پیرامون اتفاقات پیش آمده هستیم و تقاضا داریم در صورت هرگونه تخلف و تعدی با فرد خاطی در این واقعه برخورد قانونی شود تا از تکرار چنین وقایعی در محیط علمی دانشگاه جلوگیری به عمل آید تا از شأن و قداست دانشگاه حفاظت به عمل آید.
در بخشی از متن بیانیه تشکل انجمن اسلامی دانشجویان هم آمده است:
به اطلاع هم دانشگاهیان عزیز می رساند؛ روز شنبه ۱۲ آذر در کلاس معارف آقایان که در ساختمان ابوریحان دانشگاه برگزار می شد، استاد کلاس هنگام ورود به کلاس درس، با شعارنویسی های توهین آمیز، هتاکانه، رکیک، زشت و زننده ای که ایشان و جامعه استادی و روحانیت را مخاطب قرار داده و بر روی دیوار و تخته وایت برد کلاس نوشته شده بود مواجه می شود.
در ادامه دانشجوی دختری با ورود به کلاس پسران! و عدم رعایت پوشش قانونی خود مبادرت به هنجارشکنی کرده و در مقابل تذکر استاد و بیرون رفتن از کلاس مقاومت می کند، بعد از تذکرهای مکرر و عدم توجه ایشان و هتک حرمت به کلاس و مقام و شأن استاد، استاد کلاس از لباس دانشجو گرفته و او را به بیرون از کلاس هدایت می کند.
متأسفانه در ایام اخیر با اخبار جعلی و به دور از حقیقت، یک جانبه و برنامه ریزی شده مواجه بودیم که نتیجه آن هتک حرمت به مقام شامخ روحانیت بوده است.
انجمن اسلامی دانشجویان ضمن محکومیت هتک حرمت به شأنیت استاد و کلاس دانشگاه، مواضع خویش را به طوری رسمی و صریح بیان می کند:
۱) مطالبه ما از مسئولین دانشگاه و در راس آن، مدیر حراست اینست که اگر ایشان خویش را قائل به انقلاب، اسلام و جمهوری اسلامی می داند سیاستش را هر چه زودتر در مقابل اخلالگران نظم عمومی دانشگاه روشن کند و با پیگیری اتفاق اخیر و اقدام قانونی مانع از تکرار آن شود. ما دانشجویان انقلابی از ریاست محترم دانشگاه که فردی دلسوز و مکتبی است می خواهیم که از سوءتدبیر به وجود آمده جلوگیری نمایند و اجازه سوءاستفاده عناصر بیرونی از دانشگاه را ندهند.
سوال ما از حراست دانشگاه اینست که آیا اسلام و انقلاب اسلامی، خط قرمز شان نیست؟! و اگر هست، چرا با دانشجویانی که به اسم اعتراض، به فحاشی، هتک حرمت و اختلال در روند برگزاری کلاس ها و توهین به مبانی اسلام و انقلاب اسلامی دست می زنند، برخورد قانونی صورت نگرفته است؟!
۲) حمایت خویش را از استادان انقلابی دانشگاه اعلام می داریم و همواره بر اجرای مر قانون و ضوابط پوشش دانشگاه تاکید می نماییم. بیانیه اخیر گروه معارف هر چند که مورد تایید #انجمن_اسلامی_دانشجویان است اما کافی نیست و نشانه هایی از دوپهلویی دارد. مدیر محترم گروه معارف بایستی نسبت به برخورد قانونی_آموزشی نسبت به افرادی که کلاس را گرفتار تنش کرده اند اقدام نماید.
۳) از مسئولین دانشگاه خواهان پیگیری واقعه رخ داده تا صدور حکم قانونی برهم زنندگان ضوابط دانشگاهی هستیم.
۴) به دانشجوی خاطی که خلاف قوانین آموزشی کلاس را گرفتار تنش کرده است هم اعلام می داریم به صورت علنی عذرخواهی کند و زمینه های احتمالی که باعث تحریک وی از سوی برخی دانشجویان عضو کلاس شده است را به مسئولین ذیربط اعلام دارد در غیر این صورت #انجمن_اسلامی_دانشجویان در اعلامیه های بعدی خود حقیقت ماجرا را شرح خواهد داد.
۵) نجابت، شخصیت و خدوم بودن آن استاد محترم، سالهای مدیدی است که بر همگان مشخص است؛ #انجمن_اسلامی_دانشجویان به ایشان و دیگر اساتیدی که در این ایام گرفتار تهمت های مشابه شده اند اعلام می دارد که به عنوان بزگترین تشکل رسمی دانشگاه هیچ وقت از پشتیبانی از ایشان و دیگر اساتید محترم کوتاه نخواهد آمد.
در انتها ذکر این نکته مهم است که نباید از کنار این مساله به سادگی گذشت. این سناریو به احتمال زیاد در دانشگاه های دیگر هم اجرا خواهد شد. هدف اصلی طراحان و برنامه ریزان و اخلالگران نظم عمومی دانشگاه ها حذف استادان انقلابی و مؤثر دانشگاه ها و انفعال هر چه بیشتر جبهه ارزشی است. انتظار اینست دانشجویان عزیز ضمن حفظ بصیرت خود، اطلاع رسانی این پروژه در سطح وسیع تری را به گوش جامعه دانشگاهی برسانند.
متن انتشار یافته از جانب هاشم قربانی، مدیر گروه معارف دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) هم به شرح زیر است:
به آگاهی می رسانم اتفاق پیش آمده در یکی از کلاس های دروس معارف اسلامی روز شنبه ۱۲ آذر ماه سال جاری(مدرس محترم مدعو گروه)، درحال پیگیری است. مشخص شدن جزئیات رخ داد، قبل از هرگونه قضاوتی امری ضروریست.
آنچه مسلم است، حضور دانشجوی بانو، در کلاس درس آقایان بود بدون اجازه استاد. همینطور مشخص نبودن هویت دانشجوی محترم، و تلاش دوستان ایشان برای عدم تعلیق و برخوردهای انضباطی با وی و هم تقاضای میانجی گری آنها برای پایان دادن به این امر، مسئله ای قابل توجه است.
اما صحبت های مطرح شده میان استاد و دانشجو و نحوه مواجهه استاد، علت حضور غیرقانونی دانشجو در کلاس و شرایط کلی پیش آمده در کلاس در دست بررسی و پی جوئی است.
مدیریت گروه معارف اسلامی ضمن تاکید بر پاس داشت اخلاق ورزی در تمام روابط دانشگاهی، با جدیت این امر را پیگیری خواهد نمود. نه هیچ حقی از دانشجوی بانو تضییع خواهد شد و نه حرمت استادی خدشه دار. از یک سو با دقت این مسئله رسیدگی خواهد شد و از دیگرسو، بزرگ نمائی مساله و سو استفاده های احتمالی محکوم است.
متأسفانه در دو سه روز اخیر، شاهد تقریرهای نادرست و اغراق آمیز در فضای مجازی از این اتفاق بوده ایم. چنین بردداشت هائی هیچ وقت بر حل مسئله کمک نمی کند بلکه در فضای رسانه ای، باعث سو استفاده هائی ناروا می شود.
همواره دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) در عرصه توسعه علم، و هم اخلاق و عقلانیت متکی بر اسلام پیشرو است و همه دانشجویان، استادان و کارکنان بر آن آگاهی دارند.
تمام دانشجویان گرامی مقطع کارشناسی دانشگاه که آشنایی با شیوه مدیریت گروه معارف اسلامی در دانشگاه دارند، به خوبی واقف اند رویکرد اصلی گروه، مسئولیت پذیری، پاسخ گوئی و پرهیز از افراط گری بوده و نشان دادن چهره اخلاقی و خردورزانه را مورد تاکید قرار می دهد.1401/09/20
14:36:26
5.0 / 5
473
تگهای خبر: آموزش , انجمن , داربست , دانشجو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان دانلود عكس
دانلود عکس