در نشست دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی

ایزدخواه: جنبش دانشجویی همواره از جریان های بیرون دانشگاه ضربه خورده است

ایزدخواه: جنبش دانشجویی همواره از جریان های بیرون دانشگاه ضربه خورده است

به گزارش دانلود عکس، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: متاسفانه در طول این سال ها همیشه جریان دانشجویی از بیرون گول خورده و لطمه دیده و بازی خورده و به حاشیه رفته است.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، روح الله ایزدخواه در نشست مطالبه و پرسش و پاسخ دانشجویی به همراه علی خضریان نماینده تهران که از جانب بسیج دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه شهید بهشتی پس از ظهر امروز برگزار شد، بیان نمود: جنبش دانشجویی در کشور ما از سال ها قبل فعال و بیدار بوده است، اما این بدین معنا نیست که صدمه نداشت. بسیاری از حرکت ها مبتکرانه ابتدا انقلاب اساسا با موثرین نهضت ها دانشجویی شکل گرفت؛ مانند جهاد سازندگی. سپس جهاد دانشگاهی اساسا در خود بستر دانشگاه شکل گرفت. حتی امروز در حوزه دانش بنیان هم دانشجوها حضور فعال تری نسبت به استادها در دانش بنیان دارند. یکی از بزرگ ترین صدمه جنبش دانشجویی این بوده از بیرون منحرف می شده و گروه هایی از بیرون دوست داشتند سوار بشوند بر جنبش ها دانشجویی و صورت مساله واقعی جنبش دانشجویی را به مسائل کذب و بی اساس تبدیل کنند.
وی در ادامه اظهار نمود: مثلاً در سال ۸۱ بحث عدالت خواهی و مبارزه با فقر و تبعیض در بدنه دانشجویی جدی شد. بنده دانشجو ارشد بودم. یک دفعه اتفاقی افتاد و آقایی بحث های پرتی در مورد ائمه (ع) کرد و یک آقایی حکم اعدام زد. کلی تشکل های دانشجویی زد و خورد داشتند سر یک بحث پرتی که یک آقایی کرد و یک قاضی هم حکم اعدام داد. در حالیکه مملکت در آن دوران موضوعات مهم تری داشت؛ زمان تلف شد. همواره از بیرون جریان دانشجویی گول خورده و صدمه دیده و بازی خورده و حاشیه رفته است.
نماینده مردم تهران در مجلس خاطرنشان کرد: شاه کلید پیشرفت کشور در دست دانشجویان و جنبش های جوانان است. نگاه کاریکاتوری که در ذهن ما می کنند که با یک کلید کشور پیشرفت می کند غلط است. ما باید برای رسیدن به این پیشرفت تلاش نماییم. هماهنگی بین دستگاههای مختلف بوجود آورده و نهاد علم را به نهاد علم مساله تبدیل نماییم. حال مساله می شود اختلاط سلف؟ آیا این آرمان است که برای آن بجنگیم؟ این از چه قاموس آرمان خواهی برخاسته که شعار دانشجو شود؟ در دانشگاه های خارج هم پوشش حدی دارد. دانشگاه محیط علم و پژوهش است. اینست آزادی که دنبال آن بودیم؟ هنوز کشور در استثمار خام فروشی وارداتی است. دانشجو باید برخیزد که این باور را در مسؤلان بخشکاند که چاه نفت را ببندد.
وی در ادامه تصریح کرد: دانشگاه باید دیدبان پیشرفت باشد. باید از سیاست زدگی و رای های احساسی در بیاییم. مردم باید به برنامه واقعی رای دهند. این ها احتیاج به روشن گری دارد. این روشنگری بر عهده دانشجو است. عدالت خواهی از کف دانشگاه به وجود آمد. اعتراض و انتقاد باید محکم گفته شود، اما این که عده ای انگیزه و عدالت خواهی دانشجو را به مزخرف ترین و پست ترین خواسته ها تبدیل می کنند اشک آور است. خواهر عزیزی که موهای خویش را در محیط دانشگاه بیرون می اندازد آیا فضایی برای علم آموزی باقی می گذارد؟
دانشجویی اظهار داشت: سلف مختلط هدف دانشجو نیست. فضای پژوهشی دانشگاه هم با بیرون بودن موی یک خانم برهم نخواهد خورد بلکه با ممنوع الورود شدن هم کلاسی اش این اتفاق رقم می خورد. امنیت دانشگاه با ورود لباس شخصی ها به محیط دانشگاه از بین می رود.
ایزدخواه بیان نمود: بنده با هرگونه اقدامی که محیط دانشگاه را از آزاد اندیشی دور کند مخالف هستم. صدمه هایی که گاها در دانشگاه ایجاد می شود باید با مکانیزم خود دانشگاه حل کرد نه با مکانیزم غیردانشگاهی. دانشگاه یکی از معدود نهادهایی است که همچنان ارزش مدار باقی مانده است. بنده معتقدم به هیچ وجه نباید محیط دانشگاه محیط امنیتی شود. البته محیط خشونت هم نباید شود. دانشجو باید هم بر دهان کسی بکوبد که می خواهد فضای دانشگاه را به خشونت بکشد و هم بر دهان کسی بکوبد که دانشگاه را امنیتی می کند.
وی اظهار نمود: بنده متاسفم که مدیران دانشگاه شهید بهشتی به جایی رسیدند که دانشگاه را با نیروهای لباس شخصی اداره کنند. این مورد را بنده در صحن مجلس تذکر می دهم. مگر یک خانواده ۵ نفره همواره بدون دعوا باهم زندگی می کنند؟ مگر از بیرون کسی می آید اختلاف این خانواده را حل کند؟ محیط دانشگاه محیط آزاد اندیشی است. با علم و پژوهش باید به چاره برسیم. می خواهیم از استثمار و حماقت دربیاییم. بله دانشگاه باید فعال شود و بر روی مسائل واقعی کشور دست بگذارد.
این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس خاطرنشان کرد: فکر کنید اگر نظام جمهودی اسلامی کنار برود و آمریکا اینجا یک نفر را بگذارد وضعیت کشور بهتر می شود؟ بطور قطع 10 برابر بدتر خواهد شد. نهاد علم باید به تصورات حمله کرده و راهکارهای علمی عرضه نماید. مساله دانشجو باید این باشد. در مواجه با باورها غلط و عقب ماندگی ها اگر دانشجو فحش دهد بنده دستش هم می بوسم. آیا مساله دختر و پسر ما این چیزهایی است که به غلط بعضی ها می گویند؟ مسیح علینژاد برای ما سخنگوی جهاد تبیین شده است؟ این عقب ماندگی دانشگاه است. دانشگاه نباید خوابش ببرد. دانشگاه نهاد علم و تحقیق و پژوهش است.
وی با بیان این اعتقاد که «هنوز سازمان برنامه و بودجه ما به نسخه ۷۰ سال پیش برنامه ریزی می کند» افزود: خود آنها هم از جداول مسخره منابع و مصارف بودجه ای دست برداشتند. کی باید زیر این میز بزند؟ توسعه نرم افزارش ۱۰ برابر سخت افزارش اهمیت دارد. توسعه در هیچ کجای دنیا با بشکن درست نشده است. دانشجو منتقد و معترض باشید اما گول نخورید. بازی چند رسانه عقب ماندگی نخورید. مساله مهم و اساسی را به مساله کاریکاتوری نکنید. حیا برای فطرت انسان است. محیط علم اقتضا خویش را دارد تالار عروسی هم اقتضا خویش را دارد. در محیط علم باید تمرکز بر پژوهش و تحقیق باشد تا آواربرداری شود از باورها غلط که در جامعه جا افتاده است.
دانشجویی هم پرسید: چرا هیچ چاره ای به جز خشونت نمی گذارید؟ اگر دانشجو نتواند در پشت تریبون حرف خودش را بزند در کجا باید حرف بزند؟ چرا دانشجو را به بیراهه می کشانید؟
ایزدخواه پاسخ داد: بنده معتقد هستم که وسیله برای اظهار نظر در دست دانشجو هست. سال ۸۱ عده قلیلی کف دانشگاه ها گفتند مساله کشور چیست؟ فقر، فساد، تبعیض، عدالت خواهی. چون صدای شان بلند بود و مبتنی بر حقیقت حرف زدند شنیده شد. در سیاسی ترین انتخابات ریاست جمهوری با بیشترین مشارکت مردمی کسی رای آورد که شعارش عدالتخواهی بود. در شرایطی که مردم مشارکت حداکثری داشتند و دعوا ها و درگیری های سیاسی به وفور وجود داشت دانشجو گول نخورد و کوشش کرد و پیروز شد. رهبری در سال ۸۴ گفت این دولت محصول دانشگاه بود.
وی در ادامه ابراز عقیده کرد: اما سال ۹۲ یک آقا با ایجاد یک دو قطبی رای آورد؛ چونکه جنبش دانشجویی خوابش برده بود. دهه ۹۰ از دست رفت. همه ما آرمان خواه هستیم. این آرمان خواهی ذات دانشگاه است. بنده نگران هستم که این آرمان خواهی هدر نرود. این ذات آرمان خواهی دانشجو و دانشگاه در یک جامعه استبداد دیده و استعمار کشیده غنیمت است. رهبری فرمود خدا لعنت کند دست هایی که نمی خواهند دانشگاه ما سیاسی باشد. مگر ولی فقیه سیاست ها دولت را در ۲۰ وزارت خانه تصویب می کند؟ ما از کجا خوردیم؟ کدام تاریکخانه را باید شفاف نماییم که معلوم شود از کجا خورده ایم. این جوانی که امروز در خیابان سلاخی انجام می دهد اگر کار داشت این کار را می کرد؟ دانشجو نباید اجازه دهد بودجه دانشگاه هدر رود.
وی با طرح این سوال ها که »کدام دانشجو تحصن کرد که کی می خواهید از نفت فروشی دست بردارید؟ اقتصاد تک فروشی حتما تورم زده است. کی باید داد بزند و مطالبه کند که از این خام فروشی و تک فروشی دست برداریم؟ » افزود: دو جریان در مقابل ارمان خواهی دانشجو ایستاده است؛ جریان استحاله و جریان تحجر. آیا در خانواده هر ناکارآمدی باشد پای پدر خانواده می نویسیم؟ دانشجو باید کشور را جلو ببرد. دانشجو خط را می شکند و آرمان را به میدان وصل می کند. برخی این خط شکنی را گمراه می کنند. جریان ها به دنبال این هستند تا دانشجو مسیر خویش را گم کند. دانشجو است که باید پیشتاز و خط شکن باشد و جلوی مافیای فولاد و مافیای پتروشیمی بایستد. اسناد توسعه و آمایش داریم. این دانشجو و دانشگاه است که باید خط شکنی کند.1401/09/22
12:36:07
5.0 / 5
495
تگهای خبر: بازی , دانشجو , دانشگاه , لباس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
دانلود عکس