عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران مطرح كرد؛

بخشنامه انضباطی جدید سبب خشونت بیشتر می شود

بخشنامه انضباطی جدید سبب خشونت بیشتر می شود

به گزارش دانلود عکس، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ضمن انتقاد از تغییرات بخشنامه انضباطی دانشجویان اظهار داشت: مسئولان همانطور که دوست دارند با فرزندانشان رفتار شود با ˮفرزندان وطنˮ برخورد کنند. بازداشت، بخشنامه های انضباطی و احکام قضایی نمی توانند راه حل و حلال مشکلات باشند. استفاده از این راه حل ها رفتن به بیراهه است.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، بعد از بازبینی بخشنامه انضباطی دانشجویان در آبان ماه سال جاری و ابلاغ شیوه نامه جدید به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور در آذر ماه؛ شیوه نامه انضباطی جدید در ۷ بخش شامل ۱۲۵ ماده و ۱۳۶ تبصره، با اعتراض و انتقادهای رسمی و غیررسمی دانشگاهیان مواجه گردید.
برخی اعضای جامعه دانشگاهی کشور بر این باور هستند که احکام تعیین شده در بخشنامه جدید غیرمنصفانه است و حقوق دانشجو در آن نادیده گرفته شده است. در این جهت ۹۰ نفر از اعضای هیئت علمی دانشگاه تهران در نامه ای خطاب به دکتر حسین قناعتی، رییس این مرکز آموزشی، دیدگاه های انتقادی خود در رابطه با بخشنامه جدید انضباطی بیان نمودند.
دکتر رسول میرشریفی از امضاکنندگان این نامه در گفت و گو با ایسنا، درباره ی بخشنامه انضباطی جدید اظهار داشت: چنین بخشنامه هایی ممکنست تا حدودی سبب ترس و وحشت در میان دانشجویان شوند و آنها را محافظه کار کنند. محافظه کار شدن دانشجویان از آثار و نتایج کوتاه مدت این بخشنامه است، اما آثار و نتایج محدود به این مسائل نمی گردد. بخشنامه هایی از این دست در طولانی مدت سبب عُصیان بیشتر دانشجویان می شود. بطور کلی سختگیری های زیاد مقابل دانشجویان به نفع کلیت جامعه نیست.
وی افزود: بخشنامه های انضباطی در طولانی مدت نمی تواند روح جوان و عدالت جوی دانشجویان را ساکت کند. حتی این احتمال وجود دارد کنشگری دانشجویان به سمت رادیکالیسم و خشونت بیشتر برود.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره ی احکام بخشنامه جدید و تاثیر محیط دانشگاه ها از این بخشنامه، اظهار داشت: متاسفانه روند تصمیمات اتخاذ شده به این شکل است که دانشگاه با سختگیری کنترل شود و برای منتقدان و معترضان هزینه ایجاد کنند. گویا می خواهند با هزینه ایجاد کردن از ابراز اعتراض و انتقاد دانشجویان جلوگیری نمایند در صورتیکه مسئولان همانطور که دوست دارند با فرزندان خودشان رفتار شود باید با "فرزندان وطن" برخورد کنند. بازداشت، بخشنامه های انضباطی و احکام قضایی سنگین نمی توانند راه حل و حلال مشکلات باشند. استفاده از این راه حل ها رفتن به بیراهه است.
این استاد دانشگاه افزود: تبیین بخشنامه انضباطی جدید، کارهای غیر اصولی و در راستای پاک کردن صورت مسئله است. در صورتیکه باید چرایی مسائل ریشه یابی شود؛ چنین روندی، نتیجه خوبی دربر نخواهد داشت.
دکتر میرشریفی با اشاره به اعتراض برخی اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران به بخشنامه انضباطی جدید توضیح داد: نامه ای در رابطه با تبیین بخشنامه جدید خطاب به ریاست دانشگاه نوشته شده است. ریاست دانشگاه نیز نامه را به معاونت دانشجویی وزارت بهداشت ارجاع داده است. تصور نمی کنم مدیریت دانشگاه به سخنان مطرح شده از طرف اعضای هیئت علمی توجه کند. به نظر می آید، ریاست دانشگاه همان نگاه مدیران وزارتخانه را داشته باشد و اعتراضات را یک حرکت توطئه گرایانه بداند.
وی درباره ی نگارش نامه اعتراضی نسبت به تبیین بخشنامه جدید انضباطی دانشجویان اظهار داشت: جمعی از اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران که عمر خودرا برای مملکت گذاشته اند، این نامه را نوشته اند. نگارندگان نامه توطئه گر نیستند و دلشان برای جوانان، مملکت و آرامش مملکت می سوزد. باتوجه به شناختی که از ریاست دانشگاه دارم، به نظر نمی رسد که به حرف هایی که ۹۰ نفر از اعضای هیئت علمی از روی دلسوزی بیان کرده اند، چندان بها بدهد.
دکتر میرشریفی در آخر درباره ی تحت تاثیر گرفتن محیط آکادمیک و برخوردهای یکجانبه با دانشجویان بواسطه بخشنامه های انضباطی اظهار داشت: متاسفانه می خواهند با بهره گرفتن از رفتارهای چَکُشی با دانشجویان برخورد کنند. تصور می کنند این رفتارها می تواند سبب توقف فعالیت ها و کنشگری های دانشجو شود. تجربه نشان داده که این رفتارهای تحکم آمیز نمی تواند آثار و نتایج مثبتی به همراه داشته باشد.
منبع:

1401/10/09
11:19:36
5.0 / 5
597
تگهای خبر: آثار , آموزش , دانشجو , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان دانلود عكس
دانلود عکس