رئیس دانشگاه تهران مطرح كرد؛

ساختارسازی در دانشگاه تهران در جهت نظارت داخلی

ساختارسازی در دانشگاه تهران در جهت نظارت داخلی

به گزارش دانلود عکس، رئیس دانشگاه تهران اظهار داشت: برخی قوانین آنقدر انعطاف دارد که میتوان بر مبنای مقتضیات، تفسیرهای متنوعی از آن انجام داد، منتها هر قدر تفسیرهایمان مبتنی بر نیت های خیرخواهانه و خدمت به مردم باشد، خداوند هم کمک می نماید و ناظرین هم در زمینه تصمیم های خیرخواهانه، سختگیری ندارند.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر سید محمد مقیمی در نشست آموزشی معاونان اداری و مالی واحدهای دانشگاه تهران اظهار داشت: ارزش کوشش برای قانون مداری در یک دستگاه در حالی دوچندان می شود که مدیران آن دستگاه، در عین حال شجاع ترین مدیران در تصمیم گیری هم باشند. دانشگاه کارآفرین، دانشگاهی است که مدیرانش تصمیمات جسورانه و مبتنی بر ریسک می گیرند؛ ریسکی معقول در ایجاد انعطاف در قانون مبتنی بر ظرفیت های آن و نه به معنای شکستن قانون.


برملا کردن تخلفات، اعتماد عمومی به سازمان را بیشتر خواهد کرد
رئیس دانشگاه تهران با اشاره به اینکه در دوره جاری مدیریتی دانشگاه، اداره کل حسابرسی داخلی در ساختار و تشکیلات دانشگاه تهران به وجود آمد، اظهار نمود: در نظام مدیریت دولتی کشور، غالب مدیران افرادی سالم و پاکدست هستند، ولی گاهی گمان می کنند برای حفظ آبروی سازمان و پیشگیری از خدشه دار شدن حیثیت سازمان باید تخلفات را لاپوشانی کنند. این یک رویکرد اشتباه است؛ چونکه هیچگاه آبروی یک مدیر و سازمان بخاطر این که یک فسادی را برملا کرد، نخواهد رفت؛ بلکه برملا کردن تخلفات سبب ایجاد آبروی حقیقی می شود و اعتماد عمومی به سازمان را بیشتر خواهد نمود.


مدیران نخستین اطلاع دهنده فساد باشند
دکتر مقیمی در واکنش به آنچه که تحت عنوان «مقاومت برخی مدیران در مقابل افشای فساد» از آن یاد کرد، اظهار داشت: بایستی از راه آشناسازی با ابعاد قوانین و مقررات و فراهم سازی سازوکارهای حمایتی، این جرأت و جسارت را در مدیران ایجاد نمود که خودشان نخستین اطلاع دهنده فساد باشند.
معاون سابق دیوان محاسبات کشور با اشاره به اینکه بررسی های دیوان محاسبات نشان داده است که بیشتر تخلفات صورت گرفته ناشی از ناآگاهی مدیران از قوانین و مقررات بوده است، تصریح کرد: بر این اساس، بیشتر مدیرانی که برایشان در نهادهای نظارتی پرونده حسابرسی تشکیل شده است، بخاطر ناآگاهی از قوانین و مقررات بوده که گرفتار تخلفاتی شده اند و نه این که آگاهانه خواسته باشند در یک چرخه فساد گرفتار شوند.


«گره گشایی از مشکلات مردم» در اولویت توجهات مدیران جهادی باشد
استاد دانشکده مدیریت دانشگاه تهران با اشاره به اینکه «گره گشایی از مشکلات مردم» باید در اولویت توجهات مدیران جهادی باشد، اظهار داشت: برخی مدیران که نمونه شان در دستگاههای مختلف هم وجود دارد، نه این که بخواهند گره گشایی نکنند، بلکه خیلی با وسواس و ترس از تبعات یک تصمیم، عمل می کنند و گرفتار عارضه بی تصمیمی شده و آنرا در همان حالت به سطوح سازمانی پایین تر ارجاع می دهند و نهایتا یک مکاتبه امکان دارد در سامانه مکاتبات ده ها گردش بخورد و سرنوشت نامشخصی پیدا کند. این درحالی است که اگر آگاهی لازم از ابعاد قانونی مبحث وجود داشته باشد و مدیران در اتخاذ تصمیمات خیرخواهانه و شجاعانه مورد حمایت و هدایت قرار گیرند، اساسا شاهد افزایش سرعت و اثربخشی مدیریت و رضایتمندی ذینفعان و گره گشایی از کار آنها خواهیم بود.
ایشان در ادامه تصریح کرد: باید توجه داشت که برخی کسانی هم که به بهانه قانونمداری، مردم را تحت فشار قرار می دهند، عمل شان بیشتر ناشی از تنگ نظری است و چندان هم نگران قانون نیستند و لازم است که در این حوزه هم وسعت نظر و مثبت نگری را در فضای تصمیم گیری مدیران و اقدامات مجریان تصمیمات ترویج نمود.


تاکید بر ارتباط شفاف و صادقانه دستگاههای اجرایی و نهادهای نظارتی
وی برگزاری نشست های مشورتی و آموزشی بین دانشگاه تهران و دستگاههای نظارتی همچون دیوان محاسبات را یک فرصت منحصر به فرد برای آشنایی مدیران اجرایی با قوانین و مقررات به منظور افزایش آگاهی برای حل وفصل مسائل دانشجویان، کارمندان و اعضای هیأت علمی دانست و اظهار امیدواری کرد این تعامل بتواند به الگوسازی در حوزه ارتباط صادقانه دستگاههای اجرایی و نهادهای نظارتی کمک نماید.

نگاه «مچ گیری» را کنار بگذاریم
استاد دانشکده مدیریت دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: این که به نهادهای نظارتی به چشم مجموعه هایی که قصد مچ گیری دارند نگاه نماییم، رویکرد درستی نیست و باید همه کمک نماییم که این نگرش اصلاح گردد. این درحالی است که باید با شفافیت و صادقانه با حسابرسان و ناظران صحبت و طرح مساله نماییم و از آنها کمک بگیریم تا مشکلاتی که بعضاً در سازمان اتفاق می افتد، تکرار نشود. بنابراین ایجاد اداره کل حسابرسی داخلی گامی برای اعتمادسازی بین دستگاه اجرایی و نهادهای نظارتی است و می تواند بعنوان پل ارتباطی، برای دستیابی به زبان مشترک کمک نماید.


تفسیر قانون به نفع ذی نفعان و مردم
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، وی ضمن اشاره به نامه ۵۲ نهج البلاغه امیرمومنان حضرت علی (ع) به یکی از کارگزارانش در زمینه جمع آوری زکات، اظهار داشت: امام علی (ع) به مأمور جمع آوری زکات تاکید می کند که طوری در سرچشمه آن منطقه بایستد و نسبت به جمع آوری زکات اقدام نماید که مردم بدون ترس و اضطراب، خودشان به او رجوع کنند. همینطور به مأمور جمع آوری زکات تاکید می شود که بگذار خودشان با رضایت سهم زکات خویش را از مال و اموالشان جدا کنند و اگر دیدی رضایتش حاصل نشده، مجدداً فرصتی فراهم نما که سهم زکات با رضایت و رغبت برداشته شود. از این سفارش های امیرالمومنین (ع)، این مضمون قابل استخراج است که حتی در قانون الهی هم انعطاف وجود دارد و به ما می آموزد که قوانین و مقررات را تا آنجاییکه به روح قانون آسیب وارد نشود، میتوان به نفع ذی نفعان و مردم تفسیر کرد.1401/10/12
17:50:13
5.0 / 5
467
تگهای خبر: آموزش , دانشجو , دانشگاه , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
دانلود عکس