کمیسیون تخصصی بین رشته ای در دانشگاه تهران ایجاد می شود

کمیسیون تخصصی بین رشته ای در دانشگاه تهران ایجاد می شود

دانلود عکس: به گزارش دانلود عکس، ایجاد کمیسیون تخصصی بین رشته ای در دانشگاه تهران، ارتقای گروه بیوتکنولوژی به دانشکده و همینطور شناسایی رشته هایی که دارای ظرفیت ایجاد دکتری پیوسته هستند، در نشست شورای دانشگاه تهران به ریاست دکتر سید محمد مقیمی رئیس دانشگاه مورد بررسی قرار گرفت.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر سید محمد مقیمی، رئیس دانشگاه تهران در نشست شورای دانشگاه که با حضور اعضای هیات رئیسه دانشگاه و رؤسای دانشکدگان، دانشکده ها و پردیس های بین الملل برگزار شد، در رابطه با ارتقای گروه بیوتکنولوژی دانشگاه تهران، با یادآوری قدمت ۲۵ ساله این گروه، اظهار داشت: گروه بیوتکنولوژی، دانشجوی دکتری پیوسته پذیرش می کند و شرایط این گروه در دانشگاه تهران منحصر به فرد است. دانشجویانی که در این گروه پذیرش می شوند از بهترین رتبه های کنکور سراسری هستند و در واقع دکتری پیوسته بیوتکنولوژی را به پزشکی ترجیح داده اند.
دکتر مقیمی اضافه کرد: اساتید این گروه، جوان و فعال می باشند، ولی در طول همه سال هایی که از فعالیت این گروه می گذرد، توجه خاصی به آنها نشده است، به صورتی که یکی از مهم ترین دغدغه هایشان فضای فیزیکی و محل استقرار فعلی آنها است که در وضعیت خوبی قرار ندارد.
رئیس دانشگاه تهران با بیان این که یک ساختمان ۵ طبقه بر مبنای نیازهای گروه بیوتکنولوژی درحال تعمیر و تجهیز است، اظهار نمود: ساختمان جدید گروه بیوتکنولوژی از آغاز نیمسال دوم به بهره برداری خواهد رسید.
دکتر مقیمی در قسمت دیگر سخنانش در جمع اعضای شورای دانشگاه تهران تصریح کرد: آمادگی داریم مجوز ایجاد رشته هایی که امکان راه اندازی دکتری پیوسته آنها در دانشگاه تهران وجود دارد را از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کسب نماییم.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، کلیات ارتقای گروه بیوتکنولوژی به دانشکده، در نشست شورای دانشگاه بررسی گردید و مقرر شد سازوکارهای اجرایی آن در هیات منتخب دانشگاه تهران با حضور رئیس دانشگاه، اعضای هیات رئیسه و رؤسای کمیسیون های تخصصی مورد بحث و بررسی قرار گیرد. همینطور دکتر حسین مهدوی استاد دانشکده شیمی دانشکدگان علوم از جانب رئیس دانشگاه تهران بعنوان مسئول تهیه طرح ارتقای گروه بیوتکنولوژی به دانشکده ارائه شد.
دکتر مقیمی همینطور با اشاره به اینکه بحث ایجاد رشته های جدید و هماهنگی های بین رشته ای در کمیسیون های تخصصی صورت می گیرد، از ایجاد یک کمیسیون تخصصی جدید با عنوان کمیسیون تخصصی بین رشته ای در دانشگاه تهران اطلاع داد.
دانشگاه تهران دارای ۷ کمیسیون تخصصی با عناوین کمیسیون تخصصی مشورتی علوم انسانی، کمیسیون تخصصی مشورتی علوم اجتماعی و رفتاری، کمیسیون تخصصی مشورتی معماری و هنر، کمیسیون تخصصی مشورتی فنی، کمیسیون تخصصی مشورتی علوم پایه، کمیسیون تخصصی مشورتی کشاورزی و کمیسیون تخصصی مشورتی پردیس های خودگردان است که بر مبنای بحث و بررسی صورت گرفته، مقرر شد کمیسیون تخصصی بین رشته ای علوم و فناوری هم بعنوان هشتمین کمیسیون تخصصی در دانشگاه تهران ایجاد شود.
دکتر احمد نوحه گر، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع دانشگاه تهران هم در این جلسه در رابطه با جزئیات تشکیل کمیسیون تخصصی بین رشته ای اظهار نمود: دانشکده های محیط زیست، علوم و فنون نوین، مؤسسه ژئوفیزیک و گروه بیوتکنولوژی که در آینده نزدیک دانشکده می شود، در کمیسیون بین رشته ای قرار می گیرند تا مشکلات واحدهایی که ماهیت بین رشته ای دارند را حل کنند. دانشکده حکمرانی هم با عنایت به این که خیلی از رشته های آن دارای ماهیت بین رشته ای است، می تواند در این کمیسیون گنجانده شود.
به نقل از روابط عمومی دانشگاه تهران، دکتر مهدی فکور ثقیه، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تهران هم ضمن اشاره به تاکید وزارت علوم بر توسعه علوم و فناوری های بین رشته ای، اظهار داشت: مبحث بین رشته ای موضوعی است که به ناچار باید به آن سمت برویم، چون دنیا دارد به این سمت حرکت می کند و سیاست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هم راه اندازی و تقویت دانشکده های بین رشته ای است.
وی ادامه داد: در گذشته سردرگمی هایی در زمینه رشته های بین رشته ای داشتیم؛ بعنوان مثال ۱۱ سال برای تصویب و اجرای مقطع دکتری مکاترونیک معطل بودیم تا این که سال جاری نخستین دوره پذیرش دانشجوی دکتری مکاترونیک در این رشته صورت گرفت.
عضو هیات رئیسه دانشگاه تهران، ایجاد کمیسیون تخصصی بین رشته ای را به منظور تعیین تکلیف رشته ها و دانشکده هایی که فعالیت بین رشته ای انجام می دهند ضروری دانست و اظهار داشت: ایده های دانشگاه تهران همواره برای دانشگاه های دیگر هم الگو بوده و با ایجاد کمیسیون تخصصی بین رشته ای در دانشگاه تهران، سایر دانشگاه ها هم به این سمت حرکت خواهند کرد.
منبع:

1401/11/02
12:09:56
5.0 / 5
335
تگهای خبر: دانشجو , دانشگاه , فناوری , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان دانلود عكس
دانلود عکس