رییس دانشگاه تهران با اشاره به فضای التهابی ماه های اخیر عنوان كرد؛

فضای مجازی و رسانه ای بر نوع رفتار جوانان و دانشجویان اثرگذار بود

فضای مجازی و رسانه ای بر نوع رفتار جوانان و دانشجویان اثرگذار بود

به گزارش دانلود عکس، رئیس دانشگاه تهران اظهار داشت: در فضای التهابی ماه های اخیر که فضای مجازی و رسانه ای در کشور و دنیا بشدت بر نوع رفتار جوانان و دانشجویان اثرگذار بود، در رابطه با این که حقیقت یک رویداد و اخبار انتشار یافته پیرامون آن چقدر صحت دارد، افراد گرفتار سردرگمی می شدند و نوجوانان و جوانان با روحیه احساسی خود با پذیرش این اخبار و روایت معاندین، سریعا واکنش نشان می دادند. آنقدر در فضای مجازی ماهرانه یک خبر یا موضوعی را القا می کنند تا در ذهن مخاطب، حقیقت را وارونه جلوه دهند. بعد که گرد و خاک های فتنه می خوابد، مشاهده می نماییم که اصل ماجرا چیز دیگری بوده است، نه آن روایتی که در فضای مجازی غالب شده بوده است.به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر سید محمد مقیمی، رئیس دانشگاه تهران در جمع مدیران و کارکنان حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه تهران با تبریک اعیاد ماه رجب و آغاز دهه مبارک فجر، به درس آموزی از نهج البلاغه اشاره نمود و اظهار داشت: متاسفانه ائمه بزرگوار ما بجز حدود پنج سال، امکان این را نیافتند با حکومت بر جامعه، الگوی عملی حکومتداری اسلامی برای ما باشند، ولی خوشبختانه میراثی گرانبها به نام نهج البلاغه که حاصل تجربه حکمرانی امام علی ضد السلام است، امروز در اختیار ما قرار دارد که به همه سفارش می کنم آنرا به طور مداوم مطالعه کنند که هم به منظور زندگی اجتماعی و هم زندگی سازمانی ما بسیار مفید می باشد. دنیایی از معارف در هر کدام از فرازهای نهج البلاغه وجود دارد. آشنایی با تحلیل ها و تفسیرهای این منبع دینی پرارزش می تواند تأثیر کاربردی فروانی در زندگی اجتماعی و زندگی سازمانی ما داشته باشد.

وی تامل و تفحص در نهج البلاغه را یکی از لوازم برخورداری از سبک زندگی اسلامی دانست و تصریح کرد: با تاکید بر معارف نهج البلاغه، چه بسیار میتوان اصول و قواعد مدیریتی، اجرایی و سازمانی را از دل این معارف استخراج کرد و قاعده مندی حکمرانی اسلامی و علوی را در نظام مدیریتی جاری و ساری کرد.

دکتر مقیمی در قسمت دیگر سخنانش ضمن اشاره به نگارش یک یادداشت تحلیلی در رابطه با مدیریت در شرایط فتنه بر مبنای آموزه های نهج البلاغه، اظهار داشت: حضرت علی(ع)، شرایط فتنه را به «گردباد» تعبیر کرده اند، بگونه ای که وضعیت در حوادثی که در شرایط فتنه با آنها مواجه می شویم، پیچیده میشود و گاهی حقیقت و باطل اختلاط پیدا می کند.

وی اضافه کرد: در فضای التهابی ماه های اخیر که فضای مجازی و رسانه ای در کشور و دنیا بشدت بر نوع رفتار جوانان و دانشجویان اثرگذار بود، در رابطه با این که حقیقت یک رویداد و اخبار انتشار یافته پیرامون آن چقدر صحت دارد، افراد گرفتار سردرگمی می شدند و نوجوانان و جوانان با روحیه احساسی خود با پذیرش این اخبار و روایت معاندین، سریعا واکنش نشان می دادند. آنقدر در فضای مجازی ماهرانه یک خبر یا موضوعی را القا می کنند تا در ذهن مخاطب، حقیقت را وارونه جلوه دهند. بعد که گرد و خاک های فتنه می خوابد، مشاهده می نماییم که اصل ماجرا چیز دیگری بوده است نه آن روایتی که در فضای مجازی غالب شده بوده است.

دکتر مقیمی افزود: بر مبنای آموزه های نهج البلاغه، در شرایط فتنه نباید فوری قضاوت کرد و موضع گرفت. بلکه باید اجازه داد تا شرایط روشن شود؛ بر خلاف عده ای که خیلی سریع قضاوت می کنند و خیلی سریع هم مشخص می شود که اشتباه کرده اند. البته این افراد الزاما آدم های بدی هم نیستند ولی فکر می کنند که مسئولیت شان اینست که سریع موضع گیری کنند اما چون شناخت لازم از شرایط ندارند، شتابزده موضع گیری می کنند.

رییس دانشگاه تهران در انتها بیان داشت: جوهره بحثی که امام علی(ع) در بحث شرایط فتنه می فرمایند، تبعیت از یک رهبری آگاه است. ازاین رو در صورتی میتوان از فتنه ها موفق بیرون آمد که دنباله رو ولایت و رهبری باشیم و ولایت را مبنا قرار دهیم.

منبع:

1401/11/14
16:37:20
5.0 / 5
483
تگهای خبر: دانشجو , دانشگاه , مد , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
دانلود عکس