در اولین جشنواره جایزه ملی سردار شهید سلیمانی انجام می شود

اعطای بورس تحصیلی به رتبه های برتر شاهد و ایثارگر کنکور

اعطای بورس تحصیلی به رتبه های برتر شاهد و ایثارگر کنکور

به گزارش دانلود عکس، معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس سازمان امور دانشجویان اظهار داشت: نخستین جشنواره جایزه ملی سردار شهید سلیمانی با هدف شناسایی، تجلیل و اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان شاهد و ایثارگر دانشگاه های کشور و رتبه های برتر شاهد و ایثارگر کنکور سراسری و تحصیلات تکمیلی در روز دوشنبه  ۲۴ بهمن ماه با حضور وزیر علوم در پردیس مرکزی دانشگاه علامه طباطبائی برگزار می گردد.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر هاشم داداش پور در نشست خبری " نخستین جشنواره جایزه ملی سردار شهید سلیمانی"ضمن اعلام این مطلب اظهار نمود: سازمان امور دانشجویان متولی امور دانشجویان کل کشور است که وظایف گوناگونی در این حوزه بر عهده دارد. رسیدگی به امور دانشجویان شاهد و ایثارگر در حوزه های اجتماعی، پزوهشی، فرهنکی و آموزشی از وطایف سازمان امور دانشجویان است.
وی با اشاره به اینکه برمبنای مصوبات مختلف شورایعالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی برای انجام امور دانشجویان شاهد متمرکز شده ایم، اظهار داشت: حدود ۱۸ ماه از مسئولیت من در سازمان امور دانشجویان می گذرد. در تمام این مدت، کوشیده ام که در تمام حوزه های امور دانشجویی تحول ایجاد کنم.
دکتر داداش پور افزود: در جهت تحول امور دانشجویان، دوره "ضیافت ایثار" را در تابستان سال قبل برگزار کردیم و می خواهیم که این جشنواره را در سه سطح ملی، منطقه ای و دانشگاهی ادامه دهیم.
معاون وزیر علوم با اشاره به اینکه برگزاری جشنواره ها محدود به جشنواره ضیافت ایثار نمی گردد، اظهار نمود: علاوه بر جشنواره "ضیافت ایثار" دومین جشنواره ای که برای دانشجویان شاهد و ایثارگر برگزار کردیم، جشنواره قرآنی و فرهنگی بود و سومین جشنواره هم "جشنواره جایزه ملی سردار شهید سلیمانی" است. نام گذاری جشنواره ملی به نام شهید سلیمانی در جهت بزرگدآشت این مرد بزرگ جهان اسلام است.
دکتر داداش پور در رابطه با جزئیات جشنواره جایزه ملی سردار شهید سلیمانی اظهار داشت: تلاش می نماییم که بهترین و مستعدترین افراد از میان دانشجویان شاهد و ایثارگر را شناسایی نماییم. اگر بخواهیم با برگزاری این جشنواره در بین این افراد انگیزه ایجاد نماییم، باید الزاماتی را رعایت نماییم. هدف از برگزاری این جشنواره، شناسایی افراد مستعد، تجلیل از آنها و اعطای کمک هزینه تحصیلی به این دانشجویان است.
وی افزود: اگر دانشجویان شاهد و ایثارگر می خواهند از این کمک هزینه تحصیلی برخوردار شوند، باید مشمول شرایط درنظر گرفته شده باشند. این جایزه برای مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری درنظر گرفته شده است.
دکتر داداش پور در رابطه با شرایط اعلام شده برای دانشجویان مقطع کارشناسی تصریح کرد: داوطلبان گروههای آزمایشی علوم تجربی، فنی مهندسی و علوم انسانی باید رتبه زیر ۵۰۰ را در کنکور کسب کرده باشند؛ همینطور داوطلبان ۲ گروه آزمایشی دیگر یعنی هنر و زبان های خارجی باید رتبه زیر ۳۰۰ را کسب کرده باشند و این رتبه ها بدون درنطر گرفتن سهمیه کسب شده باشد.
وی در رابطه با شرایط پرداخت این کمک هزینه به دانشجویان شاهد و ایثارگر مقطع کارشناسی ارشد اظهار داشت: دانشجویان شاهد و ایثارگر باید بتوانند رتبه ۱ تا ۵ کدرشته انتخابی خویش را به دست بیاورند. همینطور دانشجویان مقطع دکتری باید بتوانند رتبه ۱ تا ۳ را کسب کنند.
رئیس سازمان دانشجویان وزارت علوم با اشاره به اینکه شرایط دانشجویان شاهد و ایثارگر، محدود به کسب رتبه در آزمون وروی نمی گردد، اظهار داشت: شرایط سختگیرانه ای برای تمام مقاطع تحصیلی درنظر گرفته ایم. همچون این که اگر دانشجویان شاهد و ایثارگر بخواهند پرداخت کمک هزینه تحصیلی آنها در نیمسال دوم سال تحصیلی ادامه داشته باشد، باید جزو ۲۰ درصد اول کلاس باشند. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد هم باید جزو ۱۰ درصد برتر باشند. دانشجوی ارشد دکتری هم باید رتبه اول در کلاس را کسب کند.
معاون وزیر علوم با اشاره به اینکه شرایط برای دانشجویان مقطع دکتری فقط محدود به کسب رتبه نخست در کلاس نیست، خاطرنشان کرد: دانشجویان شاهد و ایثارگر مقطع دکتری باید تا پایان ترم سوم بتوانند آزمون جامع خویش را سپری کنند و مبحث طرح خویش را تا پایان اسفندماه سال دوم تحصیل خود عرضه کنند.
وی در پاسخ به پرسش ایسنا "آیا تمام رشته های تحصیلی مشمول دریافت این جایزه می شوند و چه تعداد دانشجو از این جایزه برخوردار هستند؟" اظهار داشت: این جایزه برای تمام رشته های تحصیلی است و رشته هدف داری وجود ندارد. ۱۹ دانشجو در مقاطع تحصیلی مشمول دریافت این جایزه شده اند. ۱۰ دانشجوی رشته های فنی مهندسی، ۵ دانشجوی رشته های علوم انسانی، ۲ دانشجوی هنر و ۲ دانشجو از سایر رشته ها، دریافت کنندگان این جایزه را می سازند.
وی در رابطه با جامعه آماری برنده های جایزه ملی سردار شهید سلیمانی افزود: ۱۰ نفر از ۱۹ نفری که مشمول دریافت این جایزه شده اند، زن هستند. همینطور ۹ نفر دیگر را مردان می سازند.
رئیس سازمان امور دانشجویان در رابطه با مبلغ کمک هزینه تحصیلی به برگزیدگان این جایزه اظهار داشت: مبلغ کمک هزینه تحصیلی در مقطع کارشناسی، ۶ میلیون تومان است. دانشجویان کارشناسی ارشد مبلغ ۷ میلیون تومان و برای مقطع دکتری ۸ میلیون دریافت می کنند.
وی در پاسخ به پرسش دیگر ایسنا " آیا جامعه هدف این جایزه تمام دانشجویان شاهد و ایثارگر هستند" اظهار نمود: خانواده شهدا و جانبازان ۲۵ درصد به شرط دارا بودن شرایط، مشمول دریافت این جایزه می شوند. این جایزه فقط در جهت آموزش است و مشمول خدمات رفاهی نمی گردد.

منبع:

1401/11/19
12:36:53
5.0 / 5
408
تگهای خبر: آموزش , جشن , جشنواره , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
دانلود عکس