رئیس سازمان امور دانشجویان:

دانشگاه ها در حوزه عرضه خدمات رفاهی، بخصوص تغذیه با مشکل مواجهند

دانشگاه ها در حوزه عرضه خدمات رفاهی، بخصوص تغذیه با مشکل مواجهند

به گزارش دانلود عکس، معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس سازمان امور دانشجویان با اشاره به اینکه در فصل بودجه بندی قرارداریم، تصریح کرد: دولت، منابعی را برای تغذیه دانشجویان لحاظ کرده است. درحال رایزنی با نمایندگان مجلس هستیم که بتوانیم منابع مورد نیاز درمورد تأمین تغذیه دانشجویان را فراهم نماییم تا مشکلات کمتری در سال آتی داشته باشیم. هم اکنون، هیچ قطعیتی در رابطه با میزان تخصیص بودجه وجود ندارد.


دکتر هاشم داداش پور در گفتگو با ایسنا، با بیان این که تحولاتی در حوزه اقتصادی کشور رخ داده و بخشی از قیمتها آزادسازی شده اند، اظهار نمود: دانشگاه ها در حوزه عرضه خدمات رفاهی و بخصوص مبحث تغذیه با مشکلاتی مواجهند. برطرف شدن مشکلاتی از این دست زمان بر است.
وی افزود: دولت و دانشگاه ها توانستند مشکلات را مدیریت کرده و از چالش ها گذر کنند. باآنکه مسائل و مشکلات مدیریت شد، اما باید به این نکته توجه کرد که عرضه امکانات رفاهی جزو الزاماتی است که باید برای عرضه هذرچه بهتر آن در دانشگاه ها موارد لازم را لحاظ نماییم.
دکتر داداش پور در رابطه با مشکلات دانشگاه ها درارتباط با مبحث تغذیه تصریح کرد: نخستین و مهم ترین چالش مراکز آموزش عالی در حوزه عرضه خدمات رفاهی در ارتباط با تغذیه می شود. در کنار مسائل و مشکلات در ارتباط با تغذیه دانشجویان باید به مسائل خوابگاه ها هم توجه کرد.
وی افزود: مسائل در ارتباط با روزهای کرونایی و بازگشت باردیگر دانشجویان به خوابگاه ها بعد از کرونا سبب بروز مشکلاتی در اوایل سالجاری شد. صندوق رفاه دانشجویان و دانشگاه ها با تلاش توانستند بر مشکلات چیره شوند و شرایطبه ثبات نسبی رسید اما اگر بخواهیم در مسائل خوابگاه شرایط ثابت داشته باشیم باید تعداد خوابگاه ها شامل مجردی و متاهلی را افزایش دهیم.
رئیس سازمان امور دانشجویان در مورد وضعیت پرداخت هزینه تغذیه دانشجویان با اشاره به اینکه به دنبال تحمیل هزینه بیشتر به دانشجویان در بحث تغذیه نیستیم، اظهار داشت: ۳ سناریو برای تغذیه دانشجویان درنظر گرفته ایم اما به جمع بندی نهایی نرسیده ایم. من بازهم تاکید می نماییم، تغذیه جزو چالش های اساسی سازمان امور دانشجویان و دانشگاه ها بشمار می رود. ما در سازمان امور دانشجویان به دنبال حل مشکلات در ارتباط با حوزه تغذیه برای همیشه هستیم و می خواهیم مشکلات حوزه تغذیه را برای همیشه حل نماییم اما این کار باید به نحوی صورت گیرد که هزینه زیادی به دانشجویان تحمیل نشود.
معاون وزیر علوم در رابطه با سناریوی اول مدنظر سازمان امور دانشجویان برای تغذیه اظهار داشت: یارانه قابل توجهی به تغذیه دانشجویی اختصاص داده می شود؛ درنظر داریم که این یارانه را به صورت مستقیم در اختیار دانشجویان قرار دهیم.
دکتر داداش پور افزود: بر اساس سناریو دوم، بخشی از یارانه تغذیه به صورت تسهیلات و بخشی را به صورت وام در اختیار دانشجویان قرار می دهیم. بهبود روند کنونی عرضه تغذیه به دانشجویان، یکی دیگر از سناریوهای سازمان امور دانشجویان است؛ منظور اینست که سازمان برنامه و بودجه، منابع لازم را در اختیار دانشگاه ها قرار دهد و غذای دانشجویان توسط دانشگاه تامین گردد.
وی تصریح کرد: هر سه سناریو در کانون توجه گروههای مختلف قرار گرفته اند اما سازمان امور دانشجویان بعنوان متولی امور دانشجویان به یک جمع بندی نهایی نرسیده است.
منبع:

1401/11/22
13:42:14
5.0 / 5
524
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان دانلود عكس
دانلود عکس