در پی اعتراض دانشجویان دانشگاه امیركبیر؛

مسؤلان دانشگاه: افزایش قیمت غذای دانشجویان بین الملل قانونی می باشد

مسؤلان دانشگاه: افزایش قیمت غذای دانشجویان بین الملل قانونی می باشد

به گزارش دانلود عکس، مدیران دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزایش قیمت غذا برای دانشجویان پردیس بین الملل این دانشگاه را بر مبنای مصوبات قانونی دانستند و گفتند: وزارت علوم برای غذای دانشجویان پردیس بین الملل ردیف بودجه ای در نظر نمی گیرد و پرداخت هزینه غذا به عهده خود این دانشجویان است.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، بعد از شروع سال تحصیلی جاری به صورت حضوری، دانشگاه های کشور با شرایط متفاوتی روبه رو بودند؛ چونکه پشت سر گذاشتن ۲ سال کرونایی و آموزش مجازی، مسؤلان حوزه آموزش عالی را گرفتار دوگانگی کرده بود و گویی فراموش شده بود که ما اصلا قبل از کرونا تجربه آموزش مجازی نداشتیم و دانشجویان به صورت حضوری در محیط دانشگاه و خوابگاه حضور داشتند!
علاوه بر کرونا، در این ۲ سال، افزایش قابل توجه نرخ تورم، مانند هر ارگان دیگری، کار را برای آموزش عالی و دانشگاه ها هم سخت تر کرد.
به صورتی که مسؤلان تمام دانشگاه ها نسبت به چگونگی تهیه بودجه تغذیه بشدت نگران بودند. البته که این نگرانی طبیعی بود و بودجه تخصیص داده شده به غذای دانشجویی با مبلغ غذای تهیه شده همخوانی نداشت، مسئله ای که همچنان هم ادامه دارد.
ازاین رو بعضی دانشگاه ها مجبور شدند قیمت غذای دانشجویی برای بعضی از گروههای دانشجویی را بالا برند. این مورد مورد اعتراض برخی دانشجویان قرار گرفت و دانشگاه صنعتی امیرکبیر هم به تازگی شاهد تجمع عده ای از دانشجویان خود بود. در این تجمع، دانشجویان پردیس بین الملل امیرکبیر نسبت به افزایش هزینه قیمت غذا تجمع اعتراضی برگزار کردند و سینی های غذای خویش را در راهروها قرار دادند.
در پی برگزاری این تجمع مبحث را از دکتر کشاورز مروجی مدیر کل حوزه ریاست دانشگاه صنعتی امیرکبیر جویا شدیم که در ادامه میخوانید:
دکتر مروجی در این خصوص در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: افزایش قیمت غذا فقط مخصوص دانشجویان پردیس خودگردان و به صورت جزئی اعمال شده است. تابحال غذای این دانشجویان مطابق با نرخ دانشجویان روزانه بوده است. اما با عنایت به این که وزارت علوم برای غذای دانشجویان روزانه ردیف بودجه تخصیص میدهد و برای دانشجویان پردیس بین الملل ردیف بودجه ای از جانب وزارت علوم وجود ندارد و با علم به این که در واقع منطق پردیس بین الملل هم پرداخت شهریه است، بنابراین این دانشجویان هزینه تحصیل و امکانات را شخصا پرداخت می کنند.
وی افزود: افزایش هزینه غذای دانشجویان پردیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر به صورت بسیار جزئی اعمال شده تا بتوان بخشی از هزینه تغذیه این دانشجویان را زیر پوشش قرار داد.
مدیر کل حوزه ریاست دانشگاه صنعتی امیرکبیر تصریح کرد: تعداد کمی از دانشجویان پردیس به دنبال این افزایش قیمت، رجوع کردند و توضیحات لازم به آنها عرضه شد و قانع شدند. هم اکنون هم تجمع اعتراضی دانشجویان پایان یافته است.
دکتر مروجی با اشاره به اینکه نهایت تلاش امور تغذیه دانشجویان، عرضه غذای باکیفیت به آنها است، اظهار داشت: در مورد امور تغذیه دانشجویان بخش کنترل کیفیت وجود دارد و چیزی که بر حسب آمار و ارقام و غذای دانشجویی وجود دارد، اینست که هیچگونه اعتراض جدی در این رابطه وجود نداشته ولی ما می خواهیم کنترل کیفیت غذای دانشجویی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر را تشدید نماییم و روز به روز کیفیت غذای دانشجویان را افزایش دهیم. قانون ما را به افزایش قیمت غذا ملزم کرده است و این افزایش قیمت بر مبنای مصوبه هیات امنا دانشگاه و وزارت علوم بوده است.
همچنین در این رابطه حسن نجف زاده، مدیر دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در گفت و گو با ایسنا اظهار داشت: هزینه غذای دانشجویی بر مبنای مصوبه صندوق رفاه دانشجویان، یعنی ۴ هزار تومان و ۶هزار تومان است. در مصوبه صندوق رفاه دانشجویان، به دانشگاه ها مجوز داده شده تا برای دانشجویان سنواتی غیر مجاز تا ۳ برابر و بر أساس مصوبه هیات رئیسه دانشگاه، افزایش قیمت غذا اعمال شود.
وی افزود: صندوق رفاه دانشجویان، برای دانشجویان پردیس بین الملل هم سرانه ای در نظر نگرفته تا بودجه ای تخصیص دهد. عدد اعمال شده هم به عهده خود دانشگاه ها است.
مدیر دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در انتها تصریح کرد: دانشگاه های دیگر هم غذا را به قیمت تمام شده به دانشجویان عرضه می کنند اما قیمت غذاهای دانشجویی این دانشگاه برای دانشجویان پردیس ۱۲هزار تومان و ۱۸ هزار تومان افزایش پیدا کرده و مبلغ عرضه شده به آنها مانند دانشجویان سنواتی است. این افزایش قیمت هم حدودا ۲ هفته است که اعمال شده است.
منبع:

1401/12/11
14:24:48
5.0 / 5
332
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
دانلود عکس