چهل سال با جهاد دانشگاهی، رئیس دانشگاه آیت الله العظمی بروجردی(ره):

فلسفه تشكیل جهاد دانشگاهی، ارتباط مراكز علمی و نیازهای جامعه است

فلسفه تشكیل جهاد دانشگاهی، ارتباط مراكز علمی و نیازهای جامعه است

لرستان رئیس دانشگاه آیت الله العظمی بروجردی(ره) اظهار داشت: فلسفه تشكیل جهاد دانشگاهی ایجاد ارتباط بین مراكز علمی و نیازهای جامعه بوده است.


حسن مروتی در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: دستاوردهای مجموعه جهاد دانشگاهی در سطح کشوری، حوزه پزشکی و دوره های آموزشی بی نظیر است، ما می دانیم که پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی با پیشرفتی که در باروری داشته از کشورهای مختلف دنیا رجوع کننده دارد و این پیشرفت ها هیچگاه از ذهن پژوهشگران و دانشمندان علوم پزشکی خارج نخواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: تحقیقات بر روی سلول های بنیادی یکی از افتخارات کشور بوده که به نام جهاد دانشگاهی رقم خورده است و در سطح استان هم راه اندازی مرکز تحقیقات، فناوری و فرآوری گیاهان دارویی و توسعه آن در بخش های روستایی و همینطور مرکز درمان ناباروری همچون فعالیتهای شاخص و فاخر علمی و دانشگاهی جهاد دانشگاهی لرستان است.
رئیس دانشگاه آیت الله العظمی بروجردی (ره) تصریح کرد: اساساً فلسفه تشکیل جهاد دانشگاهی ایجاد ارتباط بین مراکز علمی و نیازهای جامعه بوده است.
مروتی افزود: با عنایت به سابقه ۴۰ ساله جهاد دانشگاهی در انجام فعالیت علمی و فرهنگی، این نهادمی تواند نقش بسیار مهمی در رصد نیازهای جامعه داشته باشد و با تأسیس مراکز خود می تواند تا سال های سال نقش آفرینی کند.
وی بیان نمود: همینطور مراکز پژوهشی و نظرسنجی های دانشگاهی مثل ایسپا می تواند مسائل مختلف روز جامعه در حال گذار ایران را در حوزه های مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی رصد و بروز مسائل نوپدید را از راه نظرسنجی ها به مسؤلان کشور پیشنهاد کند تا نظام تصمیم گیری و سیاست گذاری کشور، اقدام مناسب را در پیش گیرد.
رئیس دانشگاه آیت الله العظمی بروجردی(ره) افزود: با توجه به فرمایش رهبر معظّم انقلاب (مدظله العالی) جهاد دانشگاهی، مولود مبارک انقلاب است و جزو معدود رویش های اصلی خود انقلاب است. همان گونه که جهاد دانشگاهی از نامش پیداست متولیان و کارکنان آن در حوزه تولید علم و دانش و فرهنگ، فعالیت جهادی در محیط فرهنگی و دانشگاهی انجام می دهند.
مروتی عنوان کرد: تولید دانش بومی، متعهّد بودن، داشتن روحیه جهادی و ساده زیستی همچون شاخص هایی است که این نهاد دانشگاهی و انقلابی را در مقایسه با سایر نهادهای فرهنگی متمایز می سازد.
وی اظهار نمود: همان گونه که رهبر فرزانه انقلاب (دامت برکاته) فرمودند: جهاد دانشگاهی فقط یک نهاد نیست، بلکه یک فرهنگ است، یک سمت گیری و حرکت است. هرچه بتوانیم ما این فرهنگ را در جامعه گسترش دهیم و آنرا پایدار و استوار نماییم کشور را به سمت سربلندی و عزت و استقلال حقیقی بیشتر پیش برده ایم بنابراین همین که جهاد دانشگاهی در زمینه های علمی و فرهنگی نظیر راه اندازی پژوهشگاه رویان، خبرگزاری ایسنا، ایکنا و ایسپا توانسته خروجی های موفقی داشته باشد نشان داده است ما در جهاد دانشگاهی نیروهای کارآمد و متعهّد برای کشور داریم که هر روز شاهد اختراعات علمی و پژوهش های مهم در جهاد دانشگاهی هستیم.
رئیس دانشگاه آیت الله العظمی بروجردی(ره) خاطرنشان کرد: ازاین رو این مجموعه فاخر کارنامه درخشانی در تربیت نیروهای کارآمد و متعهّد داشته است. بخصوص سپردن مسئولیت های خطیر به جوان های متخصّص و متعهّد در حل مشکلات علمی، اقتصادی و پژوهشی همچون خصوصیت های مدیریتی در جهاد دانشگاهی است که باید سایر نهادها هم از آن الگوبرداری کنند.
مروتی تصریح کرد: با عنایت به شرایط خاص لرستان، مهم ترین اولویت این نهاد انقلابی و اثرگذار تقویت حوزه پژوهش هم در سطح نظری و هم کاربردی است.
وی افزود: با کمک فناوری و تولید علم است که می توانیم برنامه ای جامع مبتنی بر ایده های نو، لزوم ها، پتانسیل ها و ظرفیت های استان در بخش های مختلف عرضه شود و اساسا یکی از بازوهای حمایتی این رسالت، دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی استان هستند.
رئیس دانشگاه آیت الله العظمی بروجردی(ره) بیان نمود: تعامل پایدار و هدفمند جهاد دانشگاهی با مدیران ارشد استان، دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی و پارک های علم و فناوری یکی از راهکارهای تحقّق پژوهش های کاربردی است.
مروتی افزود: باآنکه جهاد دانشگاهی بعنوان یک نهاد فرهنگی و انقلابی شناخته می شود اما به این معنا نیست که خدمات محدودی را از جهاد دانشگاهی را شاهد باشیم اتفاقاً برعکس، خدمات جهاد دانشگاهی امروز بسیار متنوع و گسترده است از خدمات آموزشی و فرهنگی و پژوهشی در استان ها گرفته تا فعالیتهای عمده در حیطه پزشکی، نفت و محیط زیست و فناوری نوین و امروزه هم تاکید بر اقتصاد دانش بنیان خود گویای همه چیز درباره جهاد دانشگاهی است.
وی ادامه داد: به لطف خداوند متعال هم اکنون مجموعه تعاملات فرا دانشگاهی دانشگاه آیت الله بروجردی (ره) با دستگاه های مختلف شهری، استانی و ملّی از وضعیت مطلوبی برخوردار می باشد باآنکه به مراتب می تواند از شرایط موجود بهتر باشد.
رئیس دانشگاه آیت الله العظمی بروجردی(ره) اظهار نمود: جهاد دانشگاهی در میان مسؤلان بعنوان یک مجموعه قابل اعتماد و متعهّد شناخته شده است و خیلی از نهادها با جهاد دانشگاهی تعامل مطلوبی دارند اما ای کاش دعواها و جناح بندی های سیاسی این تعامل را تحت تاثیر قرار ندهد. چنانچه در ساختار کلان کشور برای جهاد دانشگاهی، جایگاه و نقشه راهی مشخص شود اساسا دستگاه های دولتی و غیردولتی خویش را بیش ازپیش موظف می دانند که با جهاد دانشگاهی تعامل مستمری داشته باشند.1399/05/16
11:32:28
5.0 / 5
1881
تگهای خبر: آموزش , خدمات , دانشگاه , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
دانلود عکس