معاون علمی و فناوری رئیس جمهور:

سهم اقتصاد خلاق ایران از GDP

سهم اقتصاد خلاق ایران از GDP

به گزارش دانلود عکس، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان با بیان سهم اقتصاد خلاق ایران از GDP اظهار داشت: هدف معاونت علمی اینست که به جای کار کوچک کردن انجام کارهای بزرگ با افراد بزرگ را در اولویت قرار دهد.به گزارش دانلود عکس به نقل از مهر، دکتر روح الله دهقانی فیروزآبادی امروز در بازدید از دانشگاه علم و فرهنگ با اشاره به اینکه طی دو الی سه روز گذشته از سه مجموعه جهاد دانشگاهی بازدید کردیم اظهار داشت: قلبا باور دارم که جهاد دانشگاهی بعنوان یک نهاد عمومی غیردولتی با شاخصه های دولتی و خصوصی چاره ای خوش فکرانه بوده که بتواند در اقتصاد کشور کارهای بزرگی انجام دهد. یک زمانی هم این نهاد کارهای بزرگی انجام داده است.
وی اضافه کرد: جهاد دانشگاهی یک ظرفیت در جمهوری اسلامی ایران است که کمتر دیده شده اما به صورت ویژه مورد توجه مقام معظم رهبری قرار گرفته است.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری در ادامه اظهار داشت: رهبر انقلاب تابحال به هیچ نهادی جز جهاد دانشگاهی علاقه نشان نداده اند؛ ایشان در سخنرانی های مختلف، جملات امیدبخش و انرژی بخشی در مورد جهاد دانشگاهی مطرح نمودند که «در اعماق دلم به جهاد دانشگاهی ارادت دارم» یکی از جملات رهبری در مورد جهاد دانشگاهی است. این جمله را به شخصه دوست دارم. این موارد نشان داده است که افراد جهاد پرانرژی، کم توقع و پرکار بوده اند که از مزیت ویژه است.
وی در مورد دانشگاه علم و فرهنگ متعلق به جهاد دانشگاهی اظهار داشت: این دانشگاه یک دانشگاه غیرانتفاعی است که در بعضی حوزه ها از دانشگاه های دولتی کم ندارد بلکه توانمندتر هم هست و سردسته دانشگاه های غیرانتفاعی محسوب می شود؛ در این دانشگاه اساتید جوانی حضور دارند که شاخص بوده و حتی جزء دانشمندان یک درصد هم هستند.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: باید برنامه ریزی برای این دانشگاه که سردسته دانشگاه های غیرانتفاعی است صورت گیرد که به مرحله رشد و توسعه برسد.
وی با تکیه بر این که رئیس دانشگاه علم و فرهنگ اشراف کاملی به ظرفیت های مجموعه های جهاد دانشگاهی دارد و این یک مزیت ویژه است، اظهار داشت: دانشگاه علم و فرهنگ می تواند یک درگاه بزرگ برای وصل ظرفیت جهاد دانشگاهی به زیست بوم علم و فناوری کشور، شرکتهای دانش بنیان و فعالان فناور باشد.
دهقانی فیروزآبادی با تکیه بر این که شاید این وصل کمی دشوار به نظر برسد اظهار داشت: اما باید یک مدل اقتصادی- ماموریتی وجود داشته باشد تا این حلقه اتصال بوجود آید. دانشگاه یک درگاه ورودی می شود که هر کسی می تواند وارد این عرصه شود اما لازم به برنامه ریزی است.
وی اظهار داشت: جهاددانشگاهی می تواند بستر کارآموزی فعالیت دانشجو در دانشگاه ها باشد که این مورد در دانشگاه های دیگر وجود ندارد.
دهقانی فیروزآبادی با تکیه بر این که جهاد دانشگاهی در حوزه های مختلفی ورود کرده و پروژه های گوناگونی را پیش برده است افزود: این مجموعه به هر حوزه ای ورود کرده در حوزه های بالاتر هم پروژه هایی اجرایی می شود؛ ازاین رو باید جهاد دانشگاهی همراه با سایر نهادهای راهبردی علم و فناوری مانند معاونت علمی همسو باشد چونکه ظرفیت های جهاد حیف است.
وی اضافه کرد: در این خصوص به نظر می آید که باید بسته ماموریتی – اقتصادی برای جهاد دانشگاهی تعریف نماییم تا جذابیتی برای جذب به دانشگاه علم و فرهنگ وجود داشته باشد تا اعضای هیئت علمی بتوانند برای ایجاد جریان سازی در دانشگاه فعالیت کنند.
دهقانی فیروزآبادی ضمن اشاره به اداره کل اقتصاد خلاق و ستاد توسعه فناوری نرم معاونت علمی اظهار داشت: تنها حوزه ای که در معاونت علمی علاوه بر ستاد، اداره کل ان را نگه داشتیم حوزه فناوری های نرم و فرهنگی است؛ هدف گذاری در این ستاد استفاده از ظرفیت های تاریخی، اقلیمی، مردمی و دانشگاهی کشور و تولید ثروت است.
وی با اشاره به اینکه ژاپن کشوری است که تاریخ دارد اما اقلیم ندارد اظهار داشت: ۱۰ درصد GDP این کشور به اقتصاد خلاق اختصاص دارد اما ما در ایران برای این منظور کمتر از ۳ درصد اختصاص داده ایم واین قابل تامل است.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری با تکیه بر این که وقتی از پارک جهاد حرف می زنیم یعنی زیست بوم زندگی، اظهار داشت: این پارک باید با الگوبرداری از پارک فناوری پردیس که با همکاری معاونت علمی، جهاددانشگاهی، وزارت راه و شهرسازی و…شکل گرفته، توسعه یابد و محوریت پیگیری برنامه برعهده جهاد باشد.
وی اظهار داشت: باید زیر ساخت خوبی مانند پارک فناوری پردیس برای توسعه پارک جهاد داشته باشیم که هر کسی در تهران خواهان بازدید از صنایع فرهنگی باشد به اینجا بیاید و اگر خواهان بازدید تکنولوژی باشد به پردیس برود.
دهقانی فیروزآبادی با اشاره به اینکه معاونت علمی نمی تواند به صورت مستقیم به پارک و دانشگاه زیرمجموعه جهاد دانشگاهی کمک نماید اضافه کرد: باید برنامه ریزی شود تا با محورمیت مدیریتی جهاد دانشگاهی، مدل الگویی پارک فناوری پردیس در پارک جهاد دانشگاهی پیاده سازی شود.
وی با تکیه بر این که پارک های از این دست احتیاج به نرم افزار دارند، تصریح کرد: ما در اقتصاد خلاق نرم افزارهای هم افزایی نیاز داریم که باید برای مردم طراحی شود.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری اضافه کرد: درست است که در کشور ۳۰۰ انیمیشن ساز قهار فعالیت می نمایند که پروژه های خارجی دارند اما ما نباید شبیه پژو فرانسه قطعه تولید نماییم و برای تولید محصول با کمپانی های دیگر در ارتباط باشیم یعنی حالا قطعه ساز تولید کنندگان محتوای منطقه هستیم.
وی اظهار داشت: لازم است نرم افزاری طراحی شود که صاحب محصول در حوزه های خلاق و فناوری های نرم شویم.
دهقانی فیروزآبادی در انتها خطاب به رئیس دانشگاه علم و فرهنگ و پارک علم و فناوری این دانشگاه تصریح کرد: امیدواریم تا پایان اردیبهشت ماه به یک جمع بندی در مورد زیست بوم استارتاپی، شرکتهای دانش بنیان و فناوران نوپای جهاد دانشگاهی و همسویی آن با یک مجموعه باشیم. هدف معاونت علمی اینست که به جای کار کوچک کردن انجام کارهای بزرگ با افراد بزرگ را در اولویت دارد. ترجیح میدهم زیست بوم جهاد با یک مجموعه طرف باشد.


منبع:

1402/01/25
13:03:02
5.0 / 5
356
تگهای خبر: اقلیم , دانشجو , دانشگاه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
دانلود عکس