تمركز بر مدیریت پسماند، زمینه ساز تحقق اهداف دانشگاه سبز

تمركز بر مدیریت پسماند، زمینه ساز تحقق اهداف دانشگاه سبز

به گزارش دانلود عكس دبیر كمیته فرهنگی و آموزشی شورای سبز دانشگاه هنر اظهار داشت: مدیریت پسماند یكی از رئوس اصلی مدیریت دانشگاه سبز است و تمركز بر روی این مسئله طیف گسترده ای از اهداف مهم دانشگاه سبز را محقق می سازد.


بهنود برمایه ور عضو هیات علمی و دبیر کمیته فرهنگی و آموزشی شورای سبز دانشگاه هنر، در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: دانشگاه سبز بطور کلی یک واژه مفهومی است که از خود کلمه سبز نشات گرفته شده و حدودا از سال 1395 در تمام دانشگاه های ایران به صورت رسمی در بافت دانشگاهی و همین طور در مراکز آموزش دانشگاه هنر تحت عنوان دانشگاه سبز وارد شده است. دانشگاه سبز یعنی دانشگاهی که به مسائل، مفاهیم و کاربست های سبز اهمیت می دهد و در امتداد اهداف توسعه پایدار قدم برمی دارد و تمامی فرایندهایش بر اساس مفهوم سبز است.
ایشان سپس اضافه کرد: دانشگاه هنر باتوجه به داشتن رشته هایی در زمینه معماری انرژی، مدیریت و پروژه ساخت در دانشکده معماری و شهرسازی، پتانسیل های زیادی دراین زمینه دارد. باتوجه به این ظرفیت ها می توان گفت دانشگاه هنر جزء دانشگاه های پیشرو درمسیر قدم برداشتن به سمت دانشگاه سبز است. دانشگاه هنر روند رو به رشدی را با کمک خود دانشجویان و انجمن های دانشجویی در امتداد اهداف دانشگاه سبز طی می کند.
وی افزود: مباحث مدیریت سبز مباحثی میان مدت و طولانی مدت به شمار می روند. با نگاه کوتاه مدت ما می توانیم فقط از برنامه های اجرا شده در مقاطع شش ماه و یکساله، بازخورد اولیه را بگیریم.
برمایه ور با اشاره به برنامه های آینده کمیته فرهنگی و آموزشی شورای سبز دانشگاه هنر اظهار نمود: توسعه پایدار و مدیریت پسماند بعنوان رئوس مدیریت سبز، دغدغه اصلی است و باید به آن پرداخت. توسعه پایدار ما را بعنوان دوستدار محیط زیست مطرح می کند به این مفهوم که نسل آینده برای ما اهمیت دارد و ما از منابع به صورت بهینه استفاده می نماییم یعنی در کنار اینکه از زندگی در کنار همدیگر لذت می بریم، منابع را به درستی و مناسب استفاده می نماییم به فکر نسل های اینده هم هستیم. در زمینه پساماند کار نماییم که این خودش طیف خیلی گسترده ای را در بر می گیرد. یکی از مباحث اصلی آن پلاستیک است. حذف پلاستیک، استفاده ازظروف غیر پلاستیکی در کنار رعایت موازین دیگر جزء اولویت های فرهنگ سازی با وسایل و ابزارهای متنوع هنری و فرهنگی در واقع جزء برنامه های در راس این مدیریت در طولانی مدت هست.
عضو هیات علمی دانشگاه هنر در ارتباط با اجرایی سازی معیارهای دانشگاه سبز در خوابگاه ها اظهار داشت: در ارتباط با خوابگاه ها بحث تفکیک سازی زباله از مبدا باتوجه به وجود فرهنگ و بافت تربیتی متفاوت دانشجویان اجرای سخت تری رابه دنبال دارد و این مربوط به خوابگاه خاصی نیست و این مسئله در سراسر جهان به شکل عمومی وجود دارد.
دبیر کمیته فرهنگی و آموزشی شورای سبز دانشگاه هنر درباب حمایت مناسب از اجرای طرح دانشگاه سبز اظهار داشت: بستگی دارد که پشتیبانی از طرح را چگونه تعریف نماییم، اما بطور کلی حمایت در حد معمولی و قابل قبول است. منتهی نتایج این مباحث در بلندمدت مشخص می شود. این برنامه ها برای اجرایی و عملیاتی شدن احتیاج به یک بودجه بندی خاص دارد.
وی افزود: در دفتر فنی مستقر در دانشگاه هنر اهتمام بر این است بسیاری از مباحث عملیاتی شود. همچون این موارد، اصلاح الگوی مصرف، و بحث های موتور خانه ای و جمع آوری آب های سطحی مباحث مختلفی که می تواند در امتداد مدیریت سبز انجام گیرد. در حوزه دانشجویی نیز نمایندگانی از دانشجویان در رشته هایی مانند معماری و انرژی درجلسات و تصمیم گیری ها با حضور رئیس دانشگاه بعنوان رئیس شورای راهبری مدیریت سبز دانشگاه حضور دارند. همین طور برخی معاون ها، دو دبیر شورا و دو نماینده از کارگروه اصلی که یکی کارگروه فرهنگی و آموزشی و دیگری کارگروه اصلاح الگوی مصرف، در شورای راهبری مدیریت سبز دانشگاه حضور دارند.
دبیر کمیته فرهنگی و آموزشی شورای سبز دانشگاه هنر در آخر به اهمیت توجه و همکاری دانشجویان در امتداد توسعه پایدار اهداف دانشگاه سبز اشاره و اشاره کرد: مدیریت سبز یک مسله دراز مدت است که اجرا و پیاده سازی اهداف آن نیاز به فرهنگ سازی دارد. بدین سبب انتظار می رود خود دانشجویان به اهمیت این مساله بیشتر توجه نمایند و خواسته من بعنوان دبیر کمیته فرهنگی و آموزشی شورای سبز دانشگاه هنر، این است که دانشجویان با ابزار و وسایل در رابطه با حوزه خود و هنری که تحصیل می کنند، به مسئله مدیریت سبز پرداخته و دغدمندبودن نسبت به مسایل و اهداف دانشگاه سبز را در اثر هنری خود مد نظر قرار بدهند تا بحث فرهنگ سازی دراین زمینه عمیق و موثر دنبال شود.
منبع:

1399/05/17
13:16:02
5.0 / 5
1943
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
دانلود عکس