رئیس قوه قضاییه در دانشگاه كردستان

مقوله ترک فعل مسئولان از جهات مختلف تبیین شود

مقوله ترک فعل مسئولان از جهات مختلف تبیین شود

به گزارش دانلود عکس، ئیس دستگاه قضا با اشاره به موضوع ترک فعل های مسئولان اظهار داشت: باید مقوله ترک فعل مسئولان از جهات مختلف تبیین گردد و مشخص شود که آیا این ترک فعل های صورت گرفته، ناشی از تقصیر بوده یا قصور؟ آیا زمینه اجرای قانونی که در قبال آن ترک فعل صورت گرفته، وجود داشته یا خیر؟


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای طی سخنانی در دیدار دانشجویان و اساتید دانشگاهی استان کردستان اظهار نمود: استان کردستان دارای مختصات و مؤلفه های خاص خود می باشد و نمی توان برای این استان نسخه ای را پیچید که برای سایر استانها تجویز می شود.
وی با تبیین وتشریح مؤلفه ها ومختصات خاص استان کردستان اظهار داشت: استان کردستان دارای مردمانی فرهیخته و ادیب و باصفا و باوفا می باشد و در این استان، مواهب طبیعی سرشاری وجود دارد؛ همین طور دشمن از سالیان دور برای پیاده سازی اغراض شوم خود به استان کردستان نگاه و توجه داشته است.
وی تصریح کرد: سختی ها و مشکلاتی که امروز با آنها مواجه هستیم ناشی از دو عامل فشارها و تحریم های همه جانبه دشمنان و برخی ضعف ها و نارسایی های مدیریتی است؛ بااینکه عامل اصلی در مشکلات فعلی ناشی از فشارهای پیچیده و جنگ ترکیبی دشمنان است، اما نمی توان همه ضعف ها و نارسایی ها را به پای دشمن بنویسیم.
رییس قوه قضاییه به تبیین و تشریح اقدامات و توطئه های مذبوحانه دشمنان مقابل انقلاب و مردم طی ۴۴ سال اخیر پرداخت و اظهار داشت: دشمنان با اقدامات و توطئه های پیچیده و همه جانبه ای که مقابل نظام و مردم ما روا داشته اند بااینکه زحمات و دردسرهایی را تحمیل کرده اند، اما نتوانسته اند به همه اهداف و اغراض شوم خود نائل شوند و این امر ناشی از هوشیاری و ایمان و ولایتمداری مردم ایران اسلامی است.
وی ضمن اشاره به قدرت بازدارندگی جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: امروز شما مشاهده می کنید که بواسطه تولید قدرت صورت گرفته درکشور، اقدامات خصمانه آمریکایی های مدعی با واکنش های متقابل و قابل توجهی مواجه می شود؛ برای نمونه وقتی آمریکایی ها نفتکش ما را بصورت غیرقانونی توقیف می کنند، نیروهای ما مقتدرانه، نه یک کشتی آمریکایی ها بلکه دو کشتی این قلدران بین المللی را توقیف می کنند؛ بدین سبب ما باید به اقتداری که امروز از آن بهره مندیم و تولید قدرت صورت گرفته در کشور دقت کنیم و سرگرم حواشی نشویم و دست در دست هم با هم افزایی ضعف ها را برطرف سازیم.
وی هم چنین ضمن اشاره به سخنان و نقطه نظرات مطرح شده از طرف اساتید و دانشجویان دانشگاه های کردستان اظهار داشت: ای کاش شرایطی باشد که تمام سخنان مطرح شده از جانب اساتید و دانشجویان استان کردستان بوسیله رسانه ملی پخش شود؛ چونکه تمامی این مطالب مطرح شده دارای اهمیت و اولویت می باشد. باید نگاه و رویکرد این باشد که هرگونه هزینه کرد برای آموزش و پرورش و دانشگاه و مراکز تربیت نیروی انسانی، یک سرمایه گذاری اثربخش محسوب می شود؛ متاسفانه هنوز این نگاه و رویکرد در کشور غالب نیست؛ باید ترتیباتی اتخاذ شود که دانشجویان با فراغت و تمرکز به تحصیل بپردازند.
محسنی اژه ای به دانشجویان اظهار داشت: امروز شما از تبعیض و کم کاری و انفعال مسئولان گلایه دارید؛ این سخنان شما مهم و قابل تأمل است؛ اما نکته بااهمیت تر آنست که شما خودرا بگونه ای به علم و حلم و همه جوانب مدیریتی مجهز کنید تا وقتی بمراتب مدیریتی رسیدید، اینطور انتقادات به شما در مقام مدیریت وارد نباشد. شما امروز بصورت گلایه آمیز و انتقادی از افراد و چهره هایی نام بردید که من هم قبول می کنم در این حوزه بی تقصیر نیستیم چونکه جلوی آنها را یا نگرفتیم یا کم گرفتیم و در این رابطه حق با شما و مردم است، اما سوال اساسی این است که این افراد و چهره ها کجا تحصیل کرده اند؟ مگر آنها نیز در همین دانشگاه ها به تحصیل نپرداختند؟
وی اظهار داشت: ما امروز اولویت کاری خود در قوه قضاییه را بر دو اصل مبارزه ریشه ای، مجدانه، همه جانبه و اصولی و علمی با فساد و همین طور تامین امنیت سرمایه گذاری جهت کمک به رشد تولید و اشتغال و معیشت مردم متمرکز کرده ایم؛ پس از شما دانشجویان نیز درخواست می نماییم تا ما را در تحقق اهداف مان در این دو هدف مهم یاری رسانید. ما در قوه قضاییه می خواهیم در عین مبارزه همه جانبه و اصولی با فساد، از امنیت سرمایه گذاری و سرمایه گذاران مولد حمایت به عمل آوریم و این حمایت مان بگونه ای باشد که عاری از هرگونه شائبه تبعیض و رانت و تضییع حقوق کارگر باشد.
وی ضمن اشاره به چرخه ها و روندهای معیوب و ناقص در بعضی امور نظیر مقابله با قاچاق اظهار داشت: در بحث مقابله با قاچاق مشاهده می کردیم که با وجود همه زحمت ها و هزینه هایی که می شد و اقدام به کشف محموله های قاچاق می گردید، اما در مواردی این محموله های مکشوفه و توقیفی در انبارهای اموال تملیکی یا انبارهای کالاهای توقیفی، فاسد می شدند و از این منظر خساراتی به بیت المال وارد می آمد؛ پس برای حل این چرخه و روند معیوب با کمک دولت و مجلس گام هایی را برداشتیم و در صدد تکمیل این اقدامات هستیم.
رییس دستگاه قضا ضمن اشاره به موضوع ترک فعل های مسئولان اظهار داشت: باید مقوله ترک فعل مسئولان از جهات مختلف تبیین گردد و مشخص شود که آیا این ترک فعل های صورت گرفته، ناشی از تقصیر بوده یا قصور؟ آیا زمینه اجرای قانونی که در قبال آن ترک فعل صورت گرفته، وجود داشته یا خیر؟
وی ضمن اشاره به موضوع عفاف و حجاب و اهتمام قوه قضاییه برای تدوین و ارائه لایحه ای در این خصوص نیز اظهار داشت: بعد از بحث های مختلفی که صورت گرفت، سرانجام قرار شد قوه قضاییه درباب مقوله پشتیبانی از فرهنگ عفاف و حجاب لایحه ای را تدوین و ارائه کند که ما نسبت به انجام این کار اهتمام و توجه ویژه داشتیم و بعد از جلب نقطه نظرات حدود ۲۰ دستگاه وبسیاری از اشخاص صاحبنظر، لایحه ای دوفوریتی را ارائه دادیم و این لایحه حالا در کمیسیون مربوطه در دولت می باشد و امیدواریم بزودی برای تصویب به مجلس ارائه شود.
وی اظهار داشت: در بحث تخطی از قوانین عفاف و حجاب، این اطمینان و یقین حاصل شده که در قسمتی از موضوع، ردپای عناصر پشت پرده دشمن که وابسته به ضدانقلاب هستند و کار تشکیلاتی می کنند وجود دارد، اما در سایر موارد نیز مخالفت با حجاب و عفاف ناشی از دهن کجی به ارزش ها و حرکت در راستای منویات دشمن نیست بلکه در مواردی بی قیدی وجود دارد پس لازم است نوع برخورد و مواجهه ما با این دو مقوله متفاوت باشد.
محسنی اژه ای در ادامه به موضوع مهریه که در سخنان یکی از دانشجویان وجود داشت پرداخت و بر ضرورت توجه توأمان به حقوق زوجین در این مقوله تصریح کرد وبه تشریح برخی اقدامات دستگاه قضایی در این حوزه پرداخت.
وی هم چنین ضمن اشاره به پیشنهاد یکی از اساتید حقوق کردستان در خصوص تاسیس کلینیک های حقوقی در مراکز دانشگاهی اظهار داشت: زمینه اجرای این پیشنهاد در قوه قضاییه وجود دارد و می توانیم مقدمات آنرا فراهم آوریم.
وی د پایان ضمن اشاره به وجود ۳۷ واحد دانشگاهی در استان کردستان بر ضرورت اهتمام بر امر استفاده از نیروهای بومی دراستان در سمت ها و مناصب مختلف همچون مناصب قضایی تصریح کرد.
منبع:

1402/02/16
13:45:02
5.0 / 5
349
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
دانلود عکس