وزیر علوم اعلام كرد

شیوه نامه تدوین کتاب های درسی آماده شد

شیوه نامه تدوین کتاب های درسی آماده شد

به گزارش دانلود عکس، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: ستاد راهبری علوم انسانی اسلامی باید ضوابط تدوین کتب درسی علوم انسانی و اسلامی را تصویب و اعلام نماید و بحث تدوین را به جامعه بزرگ دانشگاهی و حوزوی کشور بسپارد.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، محمدعلی زلفی گل در دومین جلسه ستاد راهبری علوم انسانی اسلامی که با حضور آیت الله علیرضا اعرافی در دفتر مدیر حوزه های علمیه در قم برگزار شد، اظهار داشت: تحول در علوم انسانی نیازمند برش های کوتاه مدت، میان مدت و طولانی مدت است.
وی با اعلان اینکه باید در راه تحول علوم انسانی اولویت بندی صورت بگیرد، عنوان کرد: اگر این اولویت بندی ها صورت گیرد می توان تمام ظرفیت ها و تمرکز را در راستای تحقق اهداف طرح تحول، به کار گرفت و بدون اولویت و مرحله بندی موفق نخواهیم شد.
وزیر علوم اشاره کرد: طرح تحول علوم انسانی باید زمان بندی مشخصی داشته باشد و برنامه ها و اقدامات به شکلی تدوین شود که قابل سنجش و ارزیابی باشد.
تلاش وزارت علوم برای مرجعیت علوم انسانی
وزیر علوم گفت: در امتداد یکی از اولویت های پنجگانه وزارت علوم که یکی از آنها مرجعیت علمی ایران در دنیاست، از مجلات علمی علوم انسانی بطور ویژه حمایت می شود.
وی ادامه داد: مجلاتی که به زبان فارسی وارد نمایه های بین المللی می شوند، ۳۰۰ میلیون تومان و مجلاتی که به زبان انگلیسی و در زمینه علوم انسانی وارد نمایه های بین المللی می شوند ۲۰۰ میلیون تومان حمایت مالی دریافت می کنند و سردبیر آنها مورد تشویق قرار می گیرد. در یک سال قبل توانسته ایم پنج مجله معتبر علوم انسانی را وارد نمایه های بین المللی نماییم.
وی یکی از اشکالات آموزش عالی کشور را عدم توازن در استعدادهای تحصیلی دانست و اظهار داشت: استعدادهای تحصیلی به شکل عادلانه به سمت رشته های تحصیلی هدایت نمی شوند.
وی با ذکر این که در کشورهای غربی امور حاکمیتی و مدیریتی را به متخصصان علوم انسانی می سپارند اظهار داشت: در کشور ما متاسفانه استعدادهای نخبه و برتر کمتر به رشته های علوم انسانی تمایل دارند که باید برای اصلاح این شیوه راهکاری بیندیشیم.
تدوین شیوه نامه کتاب های درسی
وی افزود: شیوه نامه تدوین کتاب های درسی آماده شده است که در اجلاس روسای دانشگاه ها در شیراز نهایی و سپس ابلاغ خواهد گردید.
زلفی گل اظهار داشت: در این شیوه نامه علاوه بر این که معیارهای ظاهری و صوری نوشتن کتاب درسی مشخص شده؛ تاکید گردیده است که از نظر محتوا به مباحث هویت ملی، امیدآفرینی و آشنا کردن دانشجویان با مفاخر ملی، اندیشمندان و دانشمندان ایران در گذشته نیز اشاره شود.
وزیر علوم تحول را منحصر به کتب درسی ندانست و گفت: آموزش چهار ضلع دارد. استاد، محتوای درسی، مهارت و دانشجو را در بر می گیرد و در بحث اساتید نیز باید اصلاحاتی را نسبت به گذشته انجام دهیم که یکی از آنها ایجاد دوره های منش استادی است.
وی با ذکر این نکته که تدریس یک مبحث تخصصی و حرفه ای است و دانش آموخته دانشگاه که می خواهد به عنوان مدرس و عضو هیئت علمی کار خودرا شروع کند باید با روش تدریس، فلسفه تعلیم و تربیت و روانشناسی دانشجو آشنا باشد تا بتواند وارد کلاس درس شود، اظهار داشت: در صدد هستیم تا دوره های منش استادی را برای اساتید تازه استخدام شده دایر نماییم.
تدوین کتب در رابطه با طرح تحول
وزیر علوم افزود: برای آنکه از همه ظرفیت های علمی جامعه دانشگاهی و حوزوی کشور استفاده نمائیم، باید این امکان را به وجود بیاوریم که تمام علاقمندان حوزه علوم انسانی که دارای دانش و تخصص هستند در تدوین کتب علوم انسانی مشارکت کنند. بدین جهت ما باید فقط چارچوب و شیوه های مصوب خودرا فراخوان عمومی نماییم و امر تدوین را به جامعه علمی کشور بسپاریم.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، حداد عادل، رییس شورای تحول علوم انسانی اسلامی شورای عالی انقلاب فرهنگی، طهرانچی رییس دانشگاه آزاد اسلامی، حجت الاسلام و المسلین سعیدی روشن رییس پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و هراتی قائم مقام وزیر علوم در علوم انسانی و اسلامی از حاضران در این جلسه بودند.




منبع:

1402/02/20
08:56:35
5.0 / 5
459
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لینک دوستان دانلود عكس
دانلود عکس