زلفی گل:

اولویت را به مباحث فرهنگی و تربیتی دانشگاه و دانشجویان بدهیم

اولویت را به مباحث فرهنگی و تربیتی دانشگاه و دانشجویان بدهیم

به گزارش دانلود عکس، فارس وزیر علوم با اشاره به اینکه حین تصدی مسئولیت باید انجام وظیفه و از فرصت ها استفاده نماییم، اظهار داشت: دانشگاه تنها تدریس آکادمی درس و کلاس نیست بلکه  باید اولویت را به مباحث فرهنگی و تربیتی دانشگاه و دانشجویان بدهیم.


محمدعلی زلفی گل شنبه ۲۳ اردیبهشت در اختتامیه اجلاس روسای دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری در شیراز اظهار داشت: برگزاری چنین همایشی با این سطح و با حضور میهمانان ملی و استانی همچون ۳ وزیر، دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی، رئیس نهاد نمایندگی رهبر معظم انقلاب در دانشگاه ها، رئیس بسیج اساتید و رئیس جهاد دانشگاهی کشور بسیار وزین برگزار شد و نتایج خوبی حاصل شد.
وزیر علوم در ادامه با تکیه بر این که دانشگاه ها محلی برای رشد دانشجویان و دانش پژوهان است، اضافه کرد: ما باید جایگاهی که در آن رشد داشته ایم و ریشه ما در آنجاست را با سرود ملی در نسل دانشجو نهادینه نماییم و آنرا گرامی بداریم.
وی در ادامه ضمن اشاره به ارزیابی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در ۱۰ سطح، بیان نمود: ارزیابی موسسات و دانشگاه ها صرفاً معرفی مدیران نیست بلکه هدفمان ایجاد یک رقابت سازنده برای پیشرفت، جریان شایستگی و جریان سازندگی است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: رونمایی از سامانه «دانا» که بر مبنای رویکرد پژوهش محوری و با هدف شناسایی محققان و پژوهشگران ایرانی داخل و خارج از کشور به وجود آمد، بستری برای برقراری تعامل و ارتباطات گسترده میان پژوهشگران، انتقال و هم رسانی دانش و یافته های علمی، پرسش و پاسخ، بحث، انتقاد و عرضه نظر در رابطه با دیگر آثار علمی یا نظرات دیگران را فراهم نموده است.
زلفی گل افزود: اهرمی که در دست ماست برای افزایش سرمایه اجتماعی نظام استفاده نماییم و نباید با بی تفاوتی از کنار آن بگذریم.
او ضمن اشاره به چهل و ششمین سفر استانی خود در سطح کشور، بر استفاده از ظرفیت قوانین و مقررات تصریح کرد و اظهار داشت: در یک سال آینده شاخص دیگری در آیین نامه پژوهانه "نان ایندکس" و "سامانه نان" به ثبت خواهد رسید و میزان تحقیق و عملکرد استاتید دانشگاه در جهت مسائل جامعه بررسی خواهد شد.
وزیر علوم در ادامه ضمن انتقاد از برخی روسای دانشگاه ها نسبت به فضای نامطلوب خوابگاهی دانشجویان، اضافه کرد: برخی خوابگاه ها و فضاهای دانشگاهی را از نزدیک دیده ام، اما گویا رئیس دانشگاه حواسش به فضای دانشگاهی دانشجو نیست، چون که یک رئیس دانشگاه باید به تمام خوابگاه ها سر بزند و مشکلات دانشجویان را بررسی و مثل یک عقاب بالای سر دانشجویان باشد.
زلفی گل با اشاره به اینکه حین تصدی مسئولیت باید انجام وظیفه و از فرصت ها استفاده نماییم، اظهار داشت: دانشگاه تنها تدریس آکادمی درس و کلاس نیست بلکه باید اولویت را به مباحث فرهنگی و تربیتی دانشگاه و دانشجویان بدهیم.
وی در ادامه به پرداخت حق التدریس استادان و اعضای هیئت علمی دانشگاه اشاره نمود و اظهار داشت: در مدیریت یادمان باشد حق نداریم برای دیده شدن حق دیگران را ببخشیم بنابراین باید نسبت به حق و حقوق اعضای هیئت علمی توجه داشته باشیم.
زلفی گل همینطور ضمن اشاره به عصر دیجیتال و هوش مصنوعی، تاکید بر برنامه ریزی حضور و غیاب برخط دانشجویان در سرکلاس های درس شد و اظهار داشت: تمامی دانشگاه ها و پارک ها در اجلاس بعدی حتما بایستی به پنجره خدمات هوشمند اتصال داشته باشند و اگر دانشگاهی این کار را انجام ندهد توبیخ و رئیس دانشگاه باید پاسخگو باشد.
او بر راه اندازی سامانه شفاف سازی اداری برای ذینفعان اشاره نمود و اضافه کرد: افرادی که به دانشگاه ها رجوع می کنند حقشان است تا از روند اداری آن آگاه باشند. همینطور آیین نامه ترفیع سالانه هم در دستور کار قرار گیرد.
سند دانشگاه اسلامی (سندملی برای اسلامی سازی دانشگاه ها)، خوابگاه متاهلین، قانون مولدسازی، بهره مندی از ظرفیت خیران در دانشگاه ها، راه اندازی استودیو جهاد تبیین از دیگر مواردی بود که وزیر علوم به آن اشاره نمود.
زلفی گل بر کشف استعدادهای نخبگان جهت بهره مندی از دانش این افراد در دانشگاه ها، همکاری دانشگاه ها با سازمان سنجش برای برگزاری آزمون مطلوب، همکاری با پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، توجه به یاوران علمی، استفاده از فرصت تابستان برای بازسازی خوابگاه و مراکز تفریحی دانشجویان، تاکید بر بهره وری و سرانه در دانشگاه ها همچون شاخصهای انتخاب مدیران دانشگاه ها و پارک هاست.
او با اشاره به اینکه روسای دانشگاه ها سرمایه نمادین کشور هستند و دادن اطلاعات ناقص به رتبه بین المللی صدمه جدی میزند، اظهار داشت: هر دانشگاهی باید یک کارشناس زبده در اختیار داشته باشد تا در رکینگ بین المللی شاهد رتبه های برتر باشیم.
وزیرعلوم در ادامه خواهان برنامه راهبردی در مورد آیین نامه ها و دستورالعمل ها تعاملات ملی و بین المللی در دانشگاه ها شد و اضافه کرد: دانشگاه های بزرگتر دست دانشگاه های کوچکتر را بگیرند و اجازه دهند از امکانات تحقیقاتی خود استفاده نمایند تا شاهد رشد علمی و پژوهشی در سطح کشور باشیم.1402/02/25
09:57:18
5.0 / 5
373
تگهای خبر: آثار , آموزش , خدمات , دانشجو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان دانلود عكس
دانلود عکس