با حضور رئیس جمهور؛

راه اندازی ۷ پروژه مهم ارتباطی

راه اندازی ۷ پروژه مهم ارتباطی

دانلود عکس: همزمان با روز جهانی ارتباطات، هفت پروژه مهم ارتباطی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با حضور رییس جمهور راه اندازی شد.


به گزارش دانلود عکس به نقل از وزارت ارتباطات، آیت الله رییسی، رییس جمهور کشور امروز در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات هفت پروژه ارتباطی مهم کشور را افتتاح نمود. با شروع به کار این پروژه ها و بهره برداری رسمی از آنها، زیرساخت های ارتباطی مهمی در ۲۰ ماه نخست فعالیت دولت سیزدهم به وجود آمد تا گام مهمی در توسعه حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات صورت گیرد. اولین پروژه ای که در آیین روز جهانی ارتباطات توسط رییس جمهوری و با توضیحات عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات رونمایی گردید، فاز نخست طرح ملی فیبر نوری منازل و کسب وکارها با بوجودآوردن سه میلیون پوشش بود. این پروژه اکنون در ۱۹ استان و بیش از ۱۰۰ شهرستان شروع شده و تا حالا بیش از هزار کیلومتر حفاری و فیبرکشی انجام شده است. این طرح برای گسترش زیرساخت های ارتباطی کشور از سال قبل شروع شده و مقرر است تا پایان دولت سیزدهم، ۲۰ میلیون خانوار تحت پوشش این شبکه پرسرعت ارتباطی قرار گیرند. توسعه ارتباطات ثابت مبتنی بر فیبر نوری اصلی ترین پروژه حوزه ارتباطات وزارت ارتباطات امسال محسوب می شود. دومین پروژه ای که امروز فاز نخست آن به بهره برداری رسید، افتتاح و بهره برداری از فاز نخست توسعه ظرفیت شبکه انتقال کشور نام برد که با بهره گیری از توانمندی تولید داخل با اعتباری بیش از ۷۰۰ میلیارد تومان به سرانجام رسیده است. این طرح بمنظور توسعه و ارتقای پایداری شبکه زیرساخت مادر مخابراتی کشور و تامین نیازمندی های آینده کشور، برای اولین بار با بهره گیری از توانمندی تولیدکنندگان داخلی و به میزان ۲۰ ترابیت بر ثانیه شروع شده است که امروز فاز نخست آن با ظرفیت ۷.۵ ترابیت بر ثانیه راه اندازی شد. همین طور اتصال ۴ هزار روستای جدید بالای بیست خانوار به شبکه ملی اطلاعات از شروع دولت سیزدهم با هزینه ای بیش از ۶۰۰۰ میلیارد تومان یکی دیگر از پروژه های رونمایی شده امروز بود. این پروژه باهدف توسعه زمینه های ارتباطی در کشور بوسیله اتصال روستاها و نقاط کمتر توسعه یافته به شبکه ملی اطلاعات انجام شده است. توسعه عادلانه و متوازن دسترسی به شبکه ملی اطلاعات و اینترنت پرسرعت با توسعه شبکه ارتباطات در تمامی روستاهای بالای بیست خانوار کشور جزو برنامه های اصلی وزارت ارتباطات شمرده می شود. تا حالا ۹۱.۵ درصد روستاهای کشور به شبکه ارتباطی با کیفیت و پایدار متصل شده اند و برمبنای برنامه ریزی انجام شده، بقیه روستاهای بالای بیست خانوار کشور نیز تا آخر سال جاری به شبکه ملی اطلاعات متصل می شوند.
پروژه اتصال فیبر جزایر ابوموسی، تنب بزرگ، تنب کوچک به سرزمین اصلی و هندورابی به کیش، یکی دیگر از پروژه هایی بود که امروز توسط رییس جمهوری با اعتباری بیش از ۱۷۵ میلیارد تومان به بهره برداری رسید. این پروژه برای بهبود برقراری ارتباطات بین جزایر ایران در خلیج فارس و سرزمین اصلی اجرا شده است و با اجرای این پروژه ارتباطات بین این جزایر با سرعت و کیفیت بالاتری برقرار می شود. در این پروژه با بهره گیری از ظرفیت و توان بخش خصوصی و شرکت های دانش بنیان، بیش از ۱۵۴ کیلومتر فیبرکشی دریایی انجام شده است. از دیگر پروژه های افتتاح شده امروز پنجره ملی خدمات دولت هوشمند بود که با اعتباری بیش از ۲۵ میلیارد تومان رونمایی گردید. ارائه تمامی خدمات دولت به مردم بوسیله یک درگاه واحد بوسیله پنجره ملی خدمات دولت هوشمند محقق می شود و برمبنای ارزیابی ها تا حالا بیش از ۹۵ درصد دستگاهها به پنجره واحد متصل شده و بیش از ۲۷۰۰ خدمت با یک دفعه احراز هویت در دسترس کاربران قرار می گیرد که برمبنای لایحه بودجه ۱۴۰۲ باید تا آخر سال ۱۴۰۲ صد در صد خدمات دولت بوسیله این پنجره به مردم ارائه شود و ۲۰ درصد آن بصورت هوشمند بدون نیاز به ارائه مدرک و مراجعه برای انجام استعلامات صورت گیرد. پروژه ای بعدی سامانه رضایت سنجی کارکنان دولت بود که به دستور رییس جمهوری برای گرفتن نظر مردم و دریافت بازخورد نظرات آنها از خدمات کارکنان دولت به بهره برداری رسید. این طرح باهدف افزایش نظارت و اصلاح رویه های دستگاه های اجرائی و افزایش رضایت مندی مردم در هنگام مراجعه به دستگاه های دولتی اجرا شده است. اما آخرین پروژه افتتاح شده، توسعه نسل پنجم تلفن هم راه است که مطابق آن فعالیت ششصدمین سایت نسل پنجم در کشور در روز جهانی ارتباطات رسماً به بهره برداری رسید.

1402/02/28
12:20:54
5.0 / 5
298
تگهای خبر: اینترنت , خدمات , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
دانلود عکس