خالق چت جی پی تی در مورد آینده هوش مصنوعی خوش بین است

خالق چت جی پی تی در مورد آینده هوش مصنوعی خوش بین است

به گزارش دانلود عکس، سم آلتمن دیدگاه خوش بینانه خویش را در رابطه با آینده هوش مصنوعی به اشتراک گذاشته است.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا و به نقل از تک کرانچ، سم آلتمن(Sam Altman)، مدیرعامل شرکت هوش مصنوعی OpenAI چند روز اخیر را در سفری به اروپا گذرانده است و با رئیس دولت ها و جوامع استارت آپی ملاقات داشته تا در مورد مقررات هوش مصنوعی، چت جی پی تی(ChatGPT) و فراتر از آن صحبت کند. آلتمن در آخرین حضور خود روی صحنه در بزرگترین پردیس شرکت های نوپا موسوم به ایستگاه F در پاریس به سوالات کارآفرینان محلی پاسخ داد و نظرات خویش را در مورد هوش مصنوعی به اشتراک گذاشت.
چند روز قبل آلتمن با امانوئل مکرون دیدار نمود. رکسان وارزا(Roxanne Varza)، مدیر ایستگاه F ابتدا از وی در مورد محتوای گفتگو پرسید. همانطور که انتظار میرفت، بخش عمده ی بحث حول محور مقررات بود. آلتمن اظهار داشت: خیلی عالی بود، ما در مورد چگونگی ایجاد تعادل بین حفاظت برابر این فناوری و اجازه دادن به شکوفایی آن صحبت کردیم.
او سپس توضیح داد که چرا با سرعتی زیاد از کشوری به کشور دیگر سفر می کند. او اظهار داشت: دلیل انجام این سفر خارج شدن از حباب فناوری منطقه ی خلیج(Bay Area) است.
آلتمن سپس بعضی از علل هیجان زده بودنش در مورد وضعیت فعلی هوش مصنوعی را بیان کرد. به قول او، هوش مصنوعی لحظه ای خاص را سپری می کند، چونکه در خیلی از موارد مختلف و نه تنها در یک مورد، بسیار عالی عمل می کند. برای مثال، هوش مصنوعی می تواند به صورت ویژه در حوزه آموزش مفید باشد و ما می توانیم در آستانه ی یک تغییر عمده در آموزش در سرتاسر جهان قرار داشته باشیم.
او همین طور اشاره نمود که چگونه جی پی تی و سایر مدلهای هوش مصنوعی به منظور بهبود بهره وری در طیف گسترده ای از مشاغل، همچون توسعه نرم افزار، مفید بوده اند.
سپس بحث به سمت مقررات سوق داده شد. چند روز پیش، در رویدادی مشابه در دانشگاه کالج لندن، آلتمن اخطار داد که فراتر از حد رفتن مقررات اروپایی می تواند منجر به خروج کامل OpenAI از این قاره شود. در صورتیکه او قبل از این در توییتر عقب نشینی کرده بود و گفته بود که «ما هیجان زده هستیم که به فعالیت در اینجا ادامه دهیم و البته برنامه ای برای ترک آن نداریم». او مدتی را صرف توضیح افکار خود کرد.
آلتمن اظهار داشت: ما برای سازگاری برنامه ریزی می نماییم، واقعا اروپا را دوست داریم و می خواهیم خدمات خویش را در اروپا عرضه دهیم، اما فقط می خواهیم مطمئن شویم که از نظر فنی قادر به انجام آن هستیم.
در این نشست ی پرسش و پاسخ، آلتمن بعنوان یک خوش بین رادیکال ظاهر شد و اظهار داشت که پیشرفت های فناورانه بزرگی (به ویژه در مورد همجوشی هسته ای) وجود خواهد داشت که تغییرات آب و هوایی را در آینده نزدیک حل خواهدنمود. به همین ترتیب، او از شرکت کنندگان خواست تا سوالات سخت از او بپرسند اما همچنان معتقد بود که مزایای هوش مصنوعی بسیار بالاتر از جنبه های منفی آن است.
آلتمن اظهار داشت: بحث بیش از اندازه بر موارد منفی متمرکز شده است و بنظر می رسد باتوجه به تمامی ارزشی که مردم از این ابزارها اینروزها دریافت می کنند، تعادل از بین رفته است.
او یک مرتبه دیگر خواهان «یک چارچوب نظارتی جهانی» مشابه مقررات هسته ای یا بیوتکنولوژی شد و بیان کرد: من فکر می کنم مهم می باشد که این کار را انجام دهیم. شفافیت مقررات چیز خوبی است.

رقابت و بهبود مدل ها
آینده OpenAI چیست؟ نقشه راه بسیار ساده است. آلتمن می گوید که تیم درحال کار بر روی مدلهای بهتر، هوشمندتر، ارزان تر، سریع تر و توانمندتر هستند.
موفقیت OpenAI و چت جی پی تی هم منجر به رقابت بیشتر شده است. شرکت ها و لابراتوار های هوش مصنوعی دیگری هم روی مدلهای زبانی بزرگ و به صورت کلی هوش مصنوعی مولد کار می کنند. اما آلتمن رقابت را چیز خوبی می داند.
او اظهار داشت: مردم برای ساخت مدلهای بهتر و باکیفیت تر با یکدیگر رقابت می کنند و این تا آن زمان که به شکلی رقابت نکنیم که ایمنی به خطر بیفتد، بسیار عالی است. اگر برای مدلها رقابت نماییم در صورتیکه سطح ایمنی را بالا می بریم، خوب است.
در واقع، قرار نیست که تنها یک مدل بر همه ی آنها حکومت کند. بعضی از مدلها تخصصی تر خواهند شد. بعضی از مدلها در بعضی کارها بهتر از سایرین خواهند بود. مدلهای زیادی در دنیا وجود خواهد داشت. من فکر می کنم مسیری که ما در آن قرار داریم به سمت ایجاد یک توانمندسازی اساسی برای فناوری است.

هوش مصنوعی بعنوان ابزاری برای تقویت انسان
از بسیاری جهات، آلتمن هوش مصنوعی را ابزاری می داند که می تواند توسط انسان ها برای ایجاد موارد جدید، شکوفایی پتانسیل ها و تغییر نحوه تفکر ما در مورد مشکلات خاص مورد استفاده قرار گیرد. بعنوان مثال، او به این که هوش مصنوعی خطری برای مشاغل ایجاد می کند، اعتقاد ندارد.
آلتمن می گوید: این ایده که هوش مصنوعی به مرحله ای می رسد که انسان ها هیچ کار یا هدفی برای انجام دادن ندارند، هیچگاه در نظر من نبوده است. بعضی از افراد تصمیم خواهند گرفت که کار نکنند و به نظر من این عالی است. من فکر می کنم این باید یک انتخاب باشد و راه های زیادی برای یافتن معنای زندگی وجود دارد. اما من هیچگاه شواهد قانع کننده ای ندیده ام که نشان دهد کاری که ما با ابزارهای بهتر انجام می دهیم به این معناست که کمتر کار نماییم.
بعنوان مثال، آلتمن هنگام صحبت در مورد روزنامه نگاری می گوید که هوش مصنوعی می تواند به روزنامه نگاران کمک نماید تا بر آن چه که آنها به بهترین وجه انجام می دهند یعنی تحقیقات بیشتر و صرف زمان بیشتر برای یافتن اطلاعات جدیدی که ارزش به اشتراک گذاری دارد، تمرکز کنند. او این سوال را بیان کرد که اگر هر یک از روزنامه نگاران شما تیمی متشکل از ۱۰۰ نفر در مناطق مختلف داشته باشند که برای آنها کار کنند اوضاع چگونه خواهد بود؟
این احیانا گیج کننده ترین اثرات هوش مصنوعی فعلی است. از نظر آلتمن هوش مصنوعی با نیازهای انسان سازگار می شود و این فناوری و جامعه با هم تکامل خواهند یافت. آلتمن می گوید: مردم از آن به روش های مختلف و به علل مختلف استفاده می نمایند.
منبع:

1402/03/07
10:55:00
5.0 / 5
302
تگهای خبر: آموزش , ایمنی , خدمات , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
دانلود عکس