یك مسئول:

دید همگرایی به اقوام به ارتقاء هویت ملی کمک می کند

دید همگرایی به اقوام به ارتقاء هویت ملی کمک می کند

به گزارش دانلود عکس، لرستان قائم مقام معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم اظهار داشت: دید همگرایی به اقوام به ارتقاء هویت ملی کمک می نماید.


رشید جعفرپور هفتم خردادماه در آیین اختتامیه سومین جشنواره فرهنگی دانشجویی اقوام ایران زمین که توسط جهاد دانشگاهی استان در سالن آمفی تئاتر دانشکده علوم پایه دانشگاه لرستان برگزار شد، اظهار نمود: در آغاز جنگ به علت این که فرماندهی قوا به بنی صدر واگذار شده بود یک تفرقه ای در نیروهای نظامی بوجود آمده بود که نمی توانستیم دفاع مقتدری از کشور داشته باشیم، بنابراین خرمشهر را از همان ابتدای جنگ واگذار کردیم که این امر نشان داده است اگر تفرق باشد، همراهی نباشد و گروه ها، قبایل و شخصیت ها همراه نباشند ما ظرفیت دلی خودمان را نمی بینیم.
وی افزود: پس از اینکه بنی صدر رفت یک همراهی و همگامی بین نیروهای نظامی به وجود آمد، دست صید شیرازی با محسن رضایی در یک جا قرار گرفته و اقوام و گروههای دیگر با یکدیگر همراه شدند و سوم خرداد ۱۳۶۱ خرمشهر آزاد شد که نشان داده است اقوام و قومیت ها همه با هم همراه شدند و این حماسه بزرگ در تاریخ کشور ما شکل گرفت.
جعفرپور اضافه کرد: اگر به اقوام به دید همگرایی، همراهی و هم افزایی نگاه نماییم آنجاست که به ارتقاء هویت ملی کمک می نماید.
قائم مقام معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم افزود: برخی بعنوان تهدید به اقوام نگاه می کنند و برخی بعنوان فرصت، بعنوان مثال در زمان رضا خان پهلوی به نگاه تهدید به قومیت ها نگاه می کردند.
وی خاطرنشان کرد: در جاهای مختلف شخصیت هایی بلند شدند و گفتند که قومیت ها باید به فرصت تبدیل شوند که امام خمینی(ره) از این فرصت بهره برد و توانست جنگ را مدیریت کند.
جعفرپور اضافه کرد: جنگ و دفاع مقدس حاصل همراهی همه اقوام و قومیت هایی بود که در کشور داشتیم.
قائم مقام معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم بیان نمود: کشور ما رنگین کمان قومیت ها و اقوام مختلف ایرانی است که فرصتی فرهنگی برای شناسایی ظرفیت هایی است که در این اقوام وجود دارد.
وی خاطرنشان کرد: لرستان استانی پرظرفیت در این حوزه است، شخصیت های بزرگی در آن وجود دارد که در انقلاب تأثیرگذار بودند.
جعفرپور تاکید کرد: مجموعه وزارت علوم بخصوص معاونت فرهنگی از مجموعه جشنواره هایی که ظرفیتهای فرهنگی اقوام ایرانی را به نمایش می گذارند استقبال می کند، گویش ها، لهجه ها، آداب محلی و همه عناصر و المان های فرهنگی که می تواند در حوزه فعالیت ها و هویت ملی ما کمک نماید.
قائم مقام معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم بیان نمود: ایران یعنی فرش خوشرنگ و خوش نقش هویت های مختلف ایرانی که هرکدام ظرفیتهای خودش را دارد.
منبع:

1402/03/08
12:19:27
5.0 / 5
307
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
دانلود عکس