معاون برنامه ریزی و توسعه منابع دانشگاه تهران عنوان كرد

افزایش ۲۰ درصدی بودجه واحدهای دانشگاه تهران

افزایش ۲۰ درصدی بودجه واحدهای دانشگاه تهران

دانلود عکس: به گزارش دانلود عکس، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع دانشگاه تهران اظهار داشت: با تکیه صرف بر بودجه قطره چکانی دولتی نمی توان به مأموریت ها و وظایف دانشگاه به درستی عمل کرد؛ بلکه لازم است برای انجام مأموریت های دانشگاه به دنبال منابع جدید برویم.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر احمد نوحه گر، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع دانشگاه تهران در هشتمین نشست معاونان اداری و مالی واحدهای دانشگاهی دانشگاه تهران، با بیان این مطلب اظهار داشت: ظرفیت بودجه دولت محدود است و با بودجه دولتی نمی توانیم به همه ماموریت ها و وظایف تعریف شده عمل نماییم بدین سبب باید بدنبال «درآمدزایی نو» باشیم.
دکتر نوحه گر در این جلسه که به تبادل نظر در رابطه با بودجه عملیاتی واحدهای دانشگاهی در سال ۱۴۰۲، بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد و بررسی جداول بودجه سال ۱۴۰۲ دانشگاه تهران اختصاص داشت، بیان داشت: مواد قانونی بودجه برمبنای ظرفیتهای احصا شده از جانب دولت به مجلس عرضه شد و نمایندگان مجلس هم برمبنای ظرفیتهای قانونی که در اختیار دولت می باشد، بودجه را مصوب کرد. افزایش بودجه سال جاری برای واحدهای مختلف دانشگاه تهران برمبنای ۲۰ درصد افزایش بودجه ای است که دولت اعلام و مجلس تصویب کرده است.
دکتر احمد نوحه گر افزود: هم اکنون باتوجه به ضوابط اجرایی بودجه، دانشگاه تهران با ۵۰ هزار دانشجو و بیشتر از ۲ هزار هیأت علمی و حدود ۶ هزار کارمند؛ برای تأمین هزینه های واحدها همچون تأمین زیرساخت های مجازی، فرهنگی، رفاهی و … علاوه بر بودجه، از درآمدهای اختصاصی دانشگاه هم استفاده می نماید.
دکتر نوحه گر در رابطه با وضعیت مالی دانشگاه تهران در سال ۱۴۰۲ اظهار داشت: درآمدهای اختصاصی دانشگاه شکننده است و هر کدام از واحدهای دانشگاه، گرفتاری خاص خویش را برای تأمین بودجه دارند.
عضو هیأت رئیسه دانشگاه تهران با اعلان اینکه هزینه ها در بخشهایی مانند تغذیه دانشجویی بسیار بالا است، انحراف از بودجه مصوب در سال ۱۴۰۲ را اجتناب ناپذیر دانست و اظهار داشت: باید فکر اساسی دراین زمینه انجام دهیم و بدنبال منابع جدید و درآمدزایی نو از جانب واحدهای دانشگاه تهران باشیم.
وی از دانشکده علوم ورزشی و تندرستی و همینطور دانشکدگان مدیریت به عنوان موفق ترین واحدهای دانشگاه تهران در بحث درآمدزایی نام برد و به ظرفیتهای موجود در دانشگاه تهران برای درآمدزایی اشاره نمود و گفت: البته برخی واحدها مانند انتشارات دانشگاه را باید کمک نماییم چون سرمایه گذاری هدفمند در عرصه زیرساخت های پژوهشی همچون در مؤسسه انتشارات دانشگاه، باعث ارتقای رتبه و اعتبار دانشگاه می شود. دیدگاه مدیریت دانشگاه به تأمین منابع مالی مورد نیاز پارک علم و تکنولوژِی، مؤسسه انتشارات و کتابخانه مرکزی و بخش های مشابه این است که تأمین منابع برای این بخش ها، هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری است.
دکتر نوحه گر همینطور با اشاره به تأسیس و راه اندازی سه دانشکده جدید حکمرانی، تجارت و مالیه و گردشکری و همینطور تأسیس دانشکده بیوتکنولوژی و برخی رشته جدید دانشکده علوم و فنون نوین اظهار داشت: توسعه واحدها و تأسیس این دانشکده ها برمبنای نیازهای کشور بوده است که علاوه بر رفع نیاز می توانند درآمدزایی هم برای کشور هم داشته باشند.
معاون برنامه ریزی و توسعه منابع دانشگاه تهران اظهار داشت: واحدهای تازه تأسیس و واحدهای توسعه یافته دانشگاه به بودجه زیادی نیاز دارند در صورتیکه بودجه دولتی نمی تواند تکافوی نیاز آنها را بدهد بدین سبب لازم است به سمت خلق منابع جدید برویم.
معاون برنامه ریزی و توسعه منابع دانشگاه تهران در قسمتی از سخنانش با اعلان اینکه دانشگاه تهران یکی از دستگاه های اجرایی کشور با بیشترین تعداد نیروهای شرکتی است، گفت: دلیل به کارگیری قسمتی از همکاران بصورت نیروی شرکتی این است که استخدام نیروی جدید اصلاً امکان پذیر نیست و سازمان امور استخدامی کشور به صورتی مانع جذب نیروهای جدید است و دستگاه های اجرایی همچون دانشگاه تهران ناچار هستند منابع انسانی مورد نیاز خویش را از نیروهای شرکتی تأمین کنند.
در این جلسه که رؤسای دانشکده ها و معاونان واحدهای دانشگاهی دانشگاه تهران در رابطه با مسائل و مشکلات واحدها و همینطور رفع موانع درآمدزایی واحدها به بحث و تبادل نظر پرداختند، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع دانشگاه هم بر تشکیل یک کمیته جهت بررسی و رفع موانع درآمدزایی واحدها اصرار کرد و قرار شد این کمیته با حضور نمایندگانی از صف تشکیل گردد.
دکتر علی اسدی، رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران هم در این جلسه با اشاره به افتتاح ناحیه نوآوری دانشگاه تهران، اشاره کرد: راه جدیدی در توسعه شرکت های دانش بنیان جهت پویایی بخش پژوهش و فناوری شروع شده است. همینطور دیپلماسی دانش بنیان و تقویت ارتباط بین پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، دانشکده ها، دانشجویان و فارغ التحصیلان در دانشکده ها راهبرد اصلی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران است.
دکتر علی اسدی درباب برنامه های پارک علم و فناوری دانشگاه تهران گفت: راه اندازی ناحیه نوآوری دانشگاه تهران، راه اندازی پارک مجازی، توسعه زیست بوم فناوری دانشگاه تهران و توسعه مراکز رشد جهت پشتیبانی از ایده های فناورانه و نوآورانه، پشتیبانی و تجاری سازی پایان نامه ها و رساله ها، استفاده از نخبگان دانشگاهی و ظرفیتهای دانشگاه و ارتقا نقش نوآوران و کارآفرینان و شناسایی و توانمندسازی افراد خلاق جهت رفع مسائل کشور از مهم ترین برنامه های پارک علم و فناوری دانشگاه تهران است.
دکتر اسدی افزود: مرکز نوآوری و فناوری پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در جهت حمایت دانشجویان در قالب ایجاد هسته های فن آور اساتید دانشگاه و دانشجویان در عرصه های مختلف همچون فنی مهندسی، علوم انسانی، علوم اجتماعی و … تسهیلاتی را عرضه می دهد.
وی با اشاره به این که ۱۷۵ هسته فن آور در قالب شرکت دانش بنیان در محل پارک علم و فناوری دانشگاه تهران فعالیت دارند، گفت؛ هم اکنون ۱۰ دانشکدگان و ۲۴ دانشکده با این سازمان همکاری دارند و شعبه های پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در این دانشکده ها مستقر هستند.
رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران افزود؛ ایجاد شبکه سرمایه گذاران در کشور برای ارتباط سرمایه گذاران و شرکت های دانش بنیان سرمایه پذیر که احتیاج به حمایت دارند، همچون اقدامات مثبت پارک علم و فناوری دانشگاه تهران بوده است.
منبع:

1402/04/06
11:48:13
5.0 / 5
356
تگهای خبر: دانشجو , دانشگاه , شركت , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان دانلود عكس
دانلود عکس