رئیس دانشگاه آزاد عنوان كرد

طرح ملی اعتلاء، مواجهه با جنگ ترکیبی دشمن است

طرح ملی اعتلاء، مواجهه با جنگ ترکیبی دشمن است

به گزارش دانلود عکس، رییس دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: شروع طرح ملی اعتلاء برای مواجهه با جنگ ترکیبی دشمن در دانشگاه آزاد اسلامی است و در امتداد اجرای این طرح4000 استاد با وجوه مختلف دنیای عصر حاضر آشنا شده اند.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر محمدمهدی طهرانچی در مراسم طرح ملی اعتلاء (دوره تعالی بخش معرفتی، مهارتی و حرفه ای مسئولان، اساتید و کارمندان دانشگاه آزاد اسلامی) که بامداد امروز با حضور سردار اسماعیل قاآنی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در سالن شهیدمطهری سازمان مرکزی این دانشگاه برگزار گردید، در سخنانی ضمن تبریک فرارسیدن عید سعید غدیرخم اظهار داشت: علم تابع از سیاست علم است و تاریخ علم به چهار دوره تقسیم می شود. دوره اول مربوط به جنگ جهانی اول تحت عنوان دوره «علم نظریه آفرین» است که همزمان با پایان قرن ۱۹ و ابتدای قرن ۲۰ است و در این مقطع با نظریه های پایه ای درباره ی ایجاد علم مواجه هستیم. از جنگ جهانی اول و دوم حضور دانشمندان در جایگاه افسران تولید علم و فناوری که می توانند خلق قدرت کنند، برای حکمرانان بسیار خوش آمد.
وی ادامه داد: پروژه منهتن که ۷۰ هزار نفر گرد هم آمدند و نتیجه آن ساخت دو سلاح هسته ای شد که در ژاپن فرود آمد، اتفاقی بود که به سفارش انیشتین و نامه او به روزولت شکل گرفت. پس از پروژه منهتن، نیروی نظامی پایان دهنده جنگ جهانی دوم نبود بلکه فناوری حاصل از تحقیقات علم بزرگ بود که به جنگ جهانی تمام کرد. بنا بر این دوره بعد از جنگ جهانی تحت عنوان «علم قدرت آفرین» و «علم برای دفاع» نامگذاری شد.
رییس دانشگاه آزاد اسلامی با اعلان اینکه آن چه موجب شد سازمان ملل متحد در نیویورک مستقر شود، پروژه علمی منهتن بود نه فتح برلین؛ چونکه اگر فتح برلین مهم بود، سازمان ملل باید در مسکو تشکیل می شد، اظهار داشت: اتفاقی که افتاد، آمریکا را تبدیل به حاکم بلامنازع کرد و این حاکمیت تا بحث فضایی و اسپوتنیک ادامه داشت. در بحث فضایی باز رخ دیگری از قوت علم درمقابل جریان هسته ای عنوان شد و به تبع آن جنگ سرد شکل گرفت. دوران جنگ سرد دوره «علم برای دفاع و علم برای جنگ سرد» بود. قهرمانان و پیشروان این دوره دانشمندان در لابراتوار های ملی ایالات متحده و پژوهشگاه ها و انستیتوهای بزرگ شوروی وقت بودند.
طهرانچی افزود: با فروپاشی شوروی، دوره دیگری از تاریخ علم شروع شد که «علم برای اقتصاد» نام گرفت و بحث علم برای اقتصاد و علم شرکت های دانش بنیان در سالهای ۱۹۸۹ تا ۲۰۰۱ جریان داشت. سال ۲۰۰۱ بعد از حمله به برج های دوقلو آمریکا، دوره جدیدی از علم شکل گرفت و نام آنرا «علم برای امنیت» و شعار آنرا «جنگ جهانی مقابل تروریسم» نهادند. یعنی همیشه علم در نظام سلطه نیازمند یک محرک است و محرک این دوره، جنگ جهانی مقابل تروریسم بود و توجه به سمت بحث های زیست فناوری و این که چگونه فناوری را در خدمت امنیت گرفت، سوق داده شد.
وی اشاره کرد: سال ۲۰۰۱ جریانی شروع شد و به جهت اینکه مولد و شاهدی برای این جریان داشته باشند، به منطقه ما لشکرکشی کردند که حاصل آن دو جنگ در عراق، یک جنگ در افغانستان و یک جنگ گسترده در منطقه شامات بود. اینها درحقیقت مولد حرکت علم و فناوری غرب شد؛ چونکه آمریکایی ها می خواستند برای هزینه های علمی و سمت دهی به مبحث علم و فناوری توجیه داشته باشند. در آمریکا هزینه ها بسیار جدی است و بنا بر این انگیزه ها باید یک محرک بیرونی داشته باشند.
طهرانچی با اعلان اینکه این دوره دو بال داشت که یکی از آنها مبارزه با تروریسم بود و بال دیگر مباحث زیست فناوری بود، اظهار داشت: سال ۲۰۲۰ با حضور سردار حاج قاسم سلیمانی که مقام معظم رهبری را در منطقه سربازی می کرد، این حرکت دو دهه ای آمریکایی ها به پایان رسید و جنگ جهانی مقابل تروریسم که قرار بود قهرمان آن ایالات متحده باشد، نقطه وارونه ای پیدا کرد و حاج قاسم سلیمانی نماد آن شد که در غرب از ایشان به عنوان الهه عدالت (Nemesis) یاد می شود. اینچنین انگیزه ای که آمریکایی ها برای «علم برای امنیت» به وجود آورده بودند، فروریخت. بال دیگر این جریان نیز همه گیری ویروس کرونا در جهان بود.
رییس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به حضور سردار قاآنی در طرح ملی اعتلاء اشاره کرد: اگر می خواهیم بدانیم دنیای علم به کدام سمت می رود، باید آن چه در دنیای علم رقم می خورد که در بستر حوزه مقاومت یک تأثیر تمدنی در راستای دهی باشد، باید سخن از راویان در صحنه بشنویم و چه کسی بهتر از سردار قاآنی که جانشین شایسته سردار شهید حاج سلیمانی است که با همه خضوع در این مراسم حضور یافت. باید در کلاس درس این برادر عزیز نشست و شنید که در منطقه چه می گذرد تا بتوان سیاست علم را برای دهه های بعد رقم زد.
طهرانچی در آخر اظهار داشت: طرح ملی اعتلاء به همت دانشگاه آزاد اسلامی و برای مواجهه با جنگ ترکیبی که دشمن تدارک دیده، افتتاح شد و به خوبی پیش می رود. تا حالا بیش از ۴ هزار استاد دانشگاه آزاد اسلامی با شرکت در این طرح، با وجوه مختلف عصر حاضر آشنا شدند و ثابت کردند که دانشگاه آزاد اسلامی دانشگاهی در تراز انقلاب اسلامی است و می خواهد بالاترین باشد.
لازم به ذکر است در آغاز این مراسم، پیام حضرت آیت الله مکارم شیرازی مرجع تقلید شیعیان توسط حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمد شریفانی مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی قرائت شد.
قدردانی از خانواده دو شهید
در ادامه این مراسم با حضور سردار اسماعیل قاآنی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین عبدالله حاجی صادقی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و دکتر طهرانچی از پدر شهید سید مصطفی صادقی و مادر شهید سید مصطفی موسوی تقدیر کردند.

منبع:

1402/04/15
15:43:29
5.0 / 5
332
تگهای خبر: بازی , دانشگاه , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
دانلود عکس