بررسی سه طرح مهم جهاددانشگاهی با حضور معاون اول رییس جمهور

بررسی سه طرح مهم جهاددانشگاهی با حضور معاون اول رییس جمهور

دانلود عکس: سه طرح مهم جهاددانشگاهی با حضور معاون اول رییس جمهور بررسی گردید.به گزارش دانلود عکس به نقل از جهاددانشگاهی، محمد مخبر ظهر امروز (شنبه ۱۷ تیر ماه) در جلسه بررسی سه طرح مهم جهاددانشگاهی که با حضور حسن مسلمی نائینی رئیس این نهاد برگزار گردید، بر لزوم برنامه ریزی برای تقویت ارتباط دانشگاه ها با بخش صنعت اصرار کرد و گفت: جهاددانشگاهی بدلیل داشتن دو خاصیت مهم یعنی وابستگی دولتی و برخورداری از زیست بوم دانشگاهی می تواند حلقه اتصال و نقطه وصل دانشگاه و صنعت باشد.
معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: جهاد دانشگاهی باید ضمن شناسایی با اهمیت ترین مسائل و مشکلات کشور و احصاء ایده ها در دانشگاه ها، راهکارهای عملیاتی و اجرائی برای حل مسائل را از دانشگاه ها مطالبه کرده و همزمان رفع موانع را در دستگاه های اجرائی دنبال کند.
مخبر از آمادگی دولت برای پشتیبانی و پشتیبانی از این نهاد در حوزه تامین منابع، صدور مجوزها و تسهیل فرایندها آگاهی داد و اضافه کرد: جهاد دانشگاهی با ظرفیتهای استثنایی که دارد باید کارهای خودرا گسترده تر کند و از چشم اندازی فراتر از وضعیت فعلی بیش از پیش در توسعه و پیشرفت کشور نقش آفرین باشد.
معاون اول رئیس جمهور از جهاددانشگاهی به عنوان کلینیک حل مسئله کشور نام برد و از طرح پیشنهادی این نهاد در حوزه ایجاد نخستین شهر معدنی با توسعه تکنولوژی غنی سازی ذخایر هماتیت کشور استقبال کرد و اظهار داشت: در این طرح از ظرفیت دریا استفاده گردد تا با حمایت ها یک پروژه کارآفرینانه و اجتماعی که امتیاز ویژه ای برای کشور دارد راه اندازی نماییم.
معاون اول رئیس جمهور همین طور به طرح دیگر جهاددانشگاهی در حوزه توسعه فناوری شکافت هیدرولیکی برای بهبود و ازدیاد برداشت از میادین نفت و گاز کشور پرداخت و اظهار داشت: این حوزه اهمیت بسیاری دارد و باید ماموریت و نقش ویژه ای برای جهاددانشگاهی در این زمینه در نظر گرفته شود.
مخبر در همین جلسه در تماسی با معاون وزیر نفت تاکید کرد در این رابطه جلسه ای با این نهاد برگزار و نهایت همکاری صورت گیرد.
معاون اول رییس جمهور همین طور در آغاز جلسه ضمن تبریک عید سعید غدیر، به حضور پرشور و گسترده مردم در برنامه راهپیمایی غدیر اشاره و اشاره کرد: در این مراسم جمعیت گسترده ای از اقشار مختلف حضور داشتند و این حضور پرشور بیان کننده این واقعیت است که مردم همیشه پای نظام و رهبری ایستاده اند و در راه ولایت حرکت می کنند.
آمادگی جهاددانشگاهی برای جذب نخبگان و نظارت بر پروسه انتقال فناوری
رییس جهاددانشگاهی نیز در این نشست گزارشی از برنامه ها و اقدامات انجام شده در این نهاد ارائه کرد و اظهار داشت: جهاددانشگاهی بدنبال جذب اساتید، نخبگان و صاحبان ایده است تا با کمک و مشارکت آنها به حل مشکلات کشور کمک نماید.
وی از پیگیری این نهاد برای متولی گری و نظارت بر پروسه انتقال فناوری در واردات برمبنای ابلاغ و نظر رئیس جمهور آگاهی داد و اظهار داشت: این آمادگی وجود دارد تا برمبنای ابلاغ رئیس جمهور در خریدهای خارجی بزرگ برای انتقال فناوری در کنار دستگاهها باشیم.
دکتر مسلمی نائینی همین طور به برنامه ریزی و کوشش برای جذب و به کارگیری نخبگان اشاره نمود و اظهار داشت: برمبنای ماموریت ابلاغی رئیس جمهور جلساتی با معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور و وزیر علوم، تحقیقات و فناوری برگزارشده است تا بتوانیم از ظرفیت نخبگان بیشتر استفاده نمائیم.
وی افزود: اکنون در بعضی از استانها برخی از مدیران واحدهای سازمان جهاددانشگاهی از میان نخبگان و اساتید دانشگاهی انتخاب شدند.
رییس جهاددانشگاهی پیرامون جذب نخبگان شاخص ملی و بین المللی اظهار داشت: نخبگانی که ایده های شاخص دارند و این ایده ها در حضور مقامات عالی رتبه کشور ارائه شده است را شناسایی کردیم و با برگزاری جلساتی در نظر داریم زمینه عملیاتی شدن ایده ها را فراهم نماییم.
تحول در علوم انسانی و ورود به حوزه های جدید مانند هوش مصنوعی از دیگر نکات مطرح شده توسط رییس جهاددانشگاهی در این جلسه مشترک بود.
مسلمی نائینی در این نشست اصرار کرد که جهاددانشگاهی این ظرفیت را دارد تا با توجه شرایط روز و در امتداد حل مشکلات کشور، پذیرای ماموریت های جدید و کمک کننده دولت باشد.
جزییات سه پروژه جدید این نهاد در حوزه های توسعه فناوری شکافت هیدرولیکی برای بهبود و ازدیاد برداشت از میادین نفت و گاز کشور؛ ایجاد نخستین شهر معدنی با توسعه تکنولوژی غنی سازی ذخایر هماتیت کشور بمنظور تامین نیاز صنایع فولاد و ایجاد پالایشگاه پلاسما در حضور معاون اول رئیس جمهور تشریح شد.
بر اساس این طرح ها بعد از پایان عملیات اجرائی انتظار می رود از فروش ۲۰۰ هزار تن پلاسمای خام در کشور جلوگیری شده، برداشت از چاه های نفت و گاز بیش از دو برابر بالا رفته و سالانه حدود ۳ میلیون تن خوراک برای کارخانجات فولاد کشور برقرار شود.
گفتنی است بعد از ارائه و بررسی پروژه ها قرار شد تا با تکمیل طرح های مذکور زمینه لازم برای اجرای پایلوت و یا شروع فرایندهای اجرائی برقرار شود.


منبع:

1402/04/18
09:00:14
5.0 / 5
269
تگهای خبر: خرید , دانشگاه , فناوری , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لینک دوستان دانلود عكس
دانلود عکس