معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم:

نهاد دانشگاه باید منتقد فردگرایی افراطی و سیطره منطق تجددی باشد

نهاد دانشگاه باید منتقد فردگرایی افراطی و سیطره منطق تجددی باشد

به گزارش دانلود عکس، معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با تاکید بر نقش هدایتگر شهدا اظهار داشت: این نقش شهدا بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد، به خصوص در جهان امروز که تحت سیطره منطق تجددی و ساز و کارهای سرمایه داری، فردگرایی، منفعت گرایی، تنوع طلبی و دنیاگرایی درحال رشد است و البته نهاد دانشگاه باید منتقد این وضعیت باشد.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، عبدالحسین کلانتری در جمع دانشجویان حاضر در طرح ملی ضیافت ایثار در مشهد اظهار داشت: خوشحالم در جمعی هستم که یادگاران و نشانه های ایثار و فداکاری و رشادت و شجاعت و شهادت هستند و به قول سید شهیدان اهل قلم، سید مرتضی آوینی، "وای بر آن کس که در صحرای محشر سر از خاک بردارد و نشانه ای از معرکه ی جهاد در بدن داشته باشد."
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم بر نقش هدایتگر شهدا اصرار کرد و اظهار داشت: عجیب اینجاست که شهدا با سوار شدن خود بر این کشتی نه فقط خودشان را نجات دادند، که رایه الحسین و رایه النجات شدند و همه ما را نیز دعوت به هدایت و نجات می کنند. به همین دلیل است که شهید مطهری می فرمودند «شهدا شمع محفل بشریت هستند؛ سوختند و محفل بشریت را روشن کردند»، یا به تعبیر رهبر معظم انقلاب "شهدا ستارگان درخشان هدایت برای امروز و فردای ما هستند".
وی افزود: این هدایت شهدا بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد، به خصوص در جهان و جامعه امروز، جهانی که تحت سیطره و سلطه منطق تجددی و ساز و کارهای سرمایه داری، فردگرایی، منفعت گرایی، تنوع طلبی و دنیاگرایی به گونه ای مرضی درحال رشد است.
کلانتری اظهار داشت: جهانی که فردگرایی افراطی حتی فطری ترین، پایدارترین و تاریخی ترین نهاد بشری، یعنی خانواده را نیز متزلزل کرده است. بدین جهت نهاد خانواده ای که برمبنای محبت، همدلی و گذشت شکل می گیرد و قوام می یابد، به خاطر فردگرایی مفرط و افسارگسیخته و تنوع طلبی ها و شهوت رانی ها، یا اساساً شکل نمی گیرد و یا این که چنان وجه حقوقی آن پررنگ می شود که اثری از همدلی، همدمی، گذشت و دیگر مفاهیم اخلاقی باقی نمی ماند.
معاون وزیر علوم اشاره کرد: متاسفانه باید گفت نهاد دانشگاه که خود باید منتقد چنین وضعیتی باشد نیز از این فضای کلان متاثر شده است. پس خیلی از لطمه ها و انحرافاتی که ما در متن دانشگاه مشاهده می نماییم ناشی از سیطره همان منطق تجددی و سرمایه دارانه است؛ منطق فردگرایی افراطی، منطق منفعت گرایی، منطق سودپرستی. در چنین فضایی است که نقش راهنما و هدایتگر شهدا روشن می شود.
به نقل از روابط عمومی روابط عمومی وزارت علوم، وی افزود: شهدا و ایثارگران منطق معیوب تجددی و سرمایه داری را عملا به چالش کشیدند. آنها در راه انسانیت گام برداشتند. آنها ارزش ها و آرمان هایی که بشریت یوتوپیایی قلم می زد، در میدان های واقعی رقم زدند و خود تجلی و مجسمه ارزش های والای انسانی شدند.
منبع:

1402/04/24
10:42:18
5.0 / 5
371
تگهای خبر: دانشجو , دانشگاه , فرهنگ , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان دانلود عكس
دانلود عکس