در جلسات بررسی پیش نویس بودجه سال مالی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ دانشگاه آزاد انجام شد؛

تدوین بودجه دانشگاه آزاد برپایه بسته دانشگاه کارآمد و پایدار

تدوین بودجه دانشگاه آزاد برپایه بسته دانشگاه کارآمد و پایدار

به گزارش دانلود عکس، بررسی پیشبینی بودجه سال ۱۴۰۳- ۱۴۰۲ واحدهای دانشگاه بعد از دوهفته به پایان رسید و موارد محوری و نکات کلیدی در جهت رشد و ارتقای فعالیتهای دانشگاه برای عرضه و تصویب در هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی عنوان شد.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر محمدمهدی طهرانچی رییس دانشگاه آزاد اسلامی درباره ی برگزاری جلسات فشرده بودجه، اظهار داشت: بودجه دانشگاه آزاد اسلامی یکی از با اهمیت ترین برنامه های دانشگاه است که بصورت جدی، با دقت و حساسیت انجام می شود. مباحث مطرح شده در این جلسات برای پیشرفت و رشد است و جای تعارف و تمجید یا مچ گیری نیست. معتقدیم همه یک تیم در ستاد عالی و ستادهای میانی دانشگاه هستیم که با تمام توان مجموعه دانشگاه را راهبری می نماییم.
رییس دانشگاه آزاد اسلامی با اعلان اینکه در جلسات بودجه برخی استانها بیش ۶ ساعت مباحثه صورت می گیرد، افزود: به عنوان نمونه در جلسه بررسی پیش نویس بودجه دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان از ۸ بامداد تا ۲ بعدازظهر به طول انجامید. این جلسات بسیار جدی است چونکه هر یک اعداد بودجه سخن می گویند. جداول بودجه نمایانگر نوع تفکر و عملکرد مدیریتی استانها و واحدها و بیان کننده اقدامات انجام شده است.
عضو هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی با تکیه بر این که سال به سال روش های درآمدی دانشگاه باید تغییر یافته و وضعیت بهتر شود، اظهار داشت: بدترین کار در اداره یک مجموعه، داشتن یک نسخه واحد مدیریت است. بدین سبب جلسات بودجه هر سال یک جلوه دارد و هرسال باید کارهای جدید و نوآور داشته باشیم.
دکتر طهرانچی با اشاره به بهبود وضعیت تمامی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی، تصریح کرد: سال ۹۷ زمانی که بنده به دانشگاه آزاد اسلامی آمدم، ۱۲ واحد دانشگاهی، پنج ماه حقوق پرداخته نکرده بودند. از همان سال کوشیدیم طوری عمل نماییم که کسی بدون حقوق نماند و بحمدالله توانستیم وضعیت زیان دهی واحدها را اصلاح نماییم و امسال دانشگاه آزاد اسلامی بعد از سال ها از زیان دهی خارج شده است.
دکتر طهرانچی افزود: مقام معظم رهبری «حفظ کیان دانشگاه» را از ما مطالبه کرده اند. باتوجه به این مطالبه مهم، بحث تعطیلی واحدهای دانشگاهی به هیچ وجه مطرح نبوده و نخواهد بود و ما در ادبیات و دسته بندی دانشگاه آزاد اسلامی واحدی به نام واحد زیان ده نداریم. افرادی که خارج از دانشگاه ادعای زیان دهی دانشگاه را مطرح می کنند، اطلاعات نادرستی داشته و شناختی از دانشگاه آزاد اسلامی ندارند.
وی اشاره کرد: شاید در بعضی از واحدها نسبت کارکنان و اعضای هیأت علمی با تعداد دانشجویان هماهنگ نباشد ولی با فعال سازی دیگر ظرفیتهای دانشگاه و ماموریت های مکمل در ذیل برنامه پنج ساله در حوزه آموزش دانشجویان، دانش پذیران و کارهای فناورانه و ارتقای راندمان، درآمد واحد دیگر فقط از محل آموزش دانشجویان نخواهد بود. به عنوان مثال؛ در استان اصفهان دو ماه حقوق کارکنان و اعضای هیأت علمی از محل درآمدهای حوزه فناوری خواهد بود.
رییس دانشگاه آزاد اسلامی با تکیه بر این که دانشگاه پس از چهار سال از زیان دهی خارج شده و به هیچ وجه زیان ده نیست، اظهار داشت: طی این مدت لطف خدا و اقبال مردم شامل حال دانشگاه آزاد اسلامی شد و جمیعت دانشجویی از ۸۳۰ هزار نفر به یک میلیون و ۲۵۰ هزار دانشجو رسید و امسال نیز رشد خواهد داشت. علاوه بر این، شهر به شهر ماموریت های واحدها را تغییر خواهیم داد. اگر برخی واحدهای دانشگاهی، در عرصه آموزش مخاطب و متقاضی خود از را دست داده اند، می توانند تغییر ماموریت و رویه دهند و در عرصه های مهارتی، فناوری، کشاورزی و دیگر حوزه های دارای متقاضی و مخاطب فعالیت کنند. خیلی از واحدها با این شیوه نه فقط از زیان دهی خارج شده اند، بلکه به سوددهی قابل قبولی نیز رسیده اند.
دکتر طهرانچی اشاره کرد: بر طبق سند تحول و تعالی؛ دانشگاه آزاد اسلامی دانشگاهی کارآمد و پایدار می باشد. جلسات بودجه نیز مظهر پیگیری بسته کارآمدی و پایداری است.
واحدها مکلف به فعالیت جدی در عرصه های آموزشی، پژوهشی، فناوری شدند
دکتر داریوش جاوید معاون توسعه و مدیریت منابع دانشگاه آزاد اسلامی نیز اظهار داشت: بودجه دانشگاه آزاد اسلامی مبتنی بر سال تحصیلی از یکم شهریور شروع شده و ۳۱ مرداد پایان سال مالی تعیین شده است. براین اساس طی دو هفته گذشته، جلسات فشرده بررسی پیش نویس بودجه سال ۱۴۰۳ـ ۱۴۰۲ در سه شیفت صبح، عصر و شب و حتی در ایام تعطیل نیز انجام شد و ریاست بیش از ۹۰ درصد این جلسات را دکتر طهرانچی برعهده داشتند.
وی افزود: از آنجا که دانشگاه آزاد اسلامی هیچ نوع بودجه دولتی دریافت نمی کند، درآمدها و هزینه های پیش بینی شده در جداول بودجه واحدها و استانها با حساسیت و دقت مورد بررسی قرار گرفت تا بودجه، واقعی و قابل تحقق باشد.
معاون توسعه و مدیریت منابع دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: طی چهار سال قبل شرایطی خاصی همچون همه گیری ویروس کرونا، پیک بازنشستگی کارکنان و اعضای هیات علمی در دانشگاه آزاد اسلامی، کاهش جمعیت دانشجویی کشور و افزایش مراکز آموزش عالی به وجود آمد که هر یک از آنها می توانست لطمه های جدی به رشد و ارتقاء دانشگاه آزاد اسلامی وارد کند. اما با عنایت خداوند متعال، تدابیر مدیریت دانشگاه آزاد اسلامی و زحمات همه اعضای هیات علمی و کارکنان، دانشگاه توانست با موفقیت و سربلندی از این شرایط خاص عبور کرده و در راستای رشد و بهبودی قرار گیرد.
دکتر جاوید با اعلان اینکه طی سه سال گذشته، شیب افزایش حقوق و دستمزد کارکنان و اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی نسبت به میزان افزایش شهریه دانشجویان بسیار بیشتر بود، اظهار داشت: بنا بر این برخی در خارج از دانشگاه تصور می شد که این مساله دانشگاه آزاد اسلامی را با چالش های جدی مواجه کرده، اما نه فقط دانشگاه گرفتار چالش نشده، بلکه شرایط و وضعیت دانشگاه نیز بهبود یافته است.
وی افزود: نکته جدیدی که در جلسات بودجه امسال وجود داشت، این بود که با رویکرد دکتر طهرانچی واحدهایی که در تامین منابع خود گرفتار کسری بودند، مکلف شدند تا در عرصه های آموزشی، پژوهشی، فناوری، کشاورزی و... نسبت به رسالت دانشگاه آزاد اسلامی کارهای جدی داشته باشند. همین طور صندوق نوآوری و شکوفایی دانشگاه آزاد اسلامی نیز برای تامین سرمایه در گردش واحدها بمنظور انجام کارهای دانش بنیان، به عنوان یک پشتوانه قوی عمل خواهدنمود.
معاون توسعه و مدیریت منابع دانشگاه اشاره کرد: موفقیت های دانشگاه آزاد اسلامی محقق نمی شد مگر این که بودجه دانشگاه واقعی بوده و با جدیت عملیاتی شود. امسال نیز جلسات بررسی بودجه با همت بالای رییس دانشگاه، مدیران استانها و واحدهای تهران اجرا شد. پیش بینی ما این است که ان شاأالله سال مالی بسیار خوبی داشته باشیم.
دانشگاه آزاد اسلامی در ساختار کلی بودجه به سمت پایداری و کارآمدی گام برداشته است
دکتر محسن امینی مدیرکل دفتر برنامه و بودجه دانشگاه آزاد اسلامی هم با اشاره به جلسات بررسی بودجه، اظهار داشت: بر طبق بخشنامه ابلاغی مورخ ۳۱ خردادماه امسال در خصوص تدوین پیش نویس بودجه سال مالی پیش رو، جلسات گوناگون بررسی بودجه با هسته های فکری اجرا شد. در نیمه اول تیرماه بودجه واحدهای دانشگاهی با نظارت استانها تدوین و اواسط تیرماه پیش بینی بودجه در جلسات تلفیق استانی مورد بررسی قرار گرفت. از ۱۷ تیرماه نیز جلسات بررسی پیش نویس بودجه در سازمان مرکزی دانشگاه اجرا شد. در مجموع ۴۲ جلسه بصورت سه شیفته و در ۱۰ روز کاری به بررسی عملکرد واحدها در تحقق بودجه سال جاری و پیش نویس بودجه سال مالی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ با رویکرد هدفمندی بودجه و برنامه محوری آن اختصاص یافت.
مدیرکل دفتر برنامه و بودجه دانشگاه آزاد اسلامی افزود: جلسات بودجه دانشگاه آزاد اسلامی طی ۱۱۰ ساعت و با حضور بیش از ۲۵ نفر از اعضای هیأت رئیسه، مدیران کل ذیربط، رؤسای مراکز، اعضای ستاد راهبری سند تحول و تعالی، برگزار و برنامه های دانشگاه از نظر تحقق اهداف و شاخص ها مورد ارزیابی قرار گرفت.
وی با اعلان اینکه شعار بودجه امسال، تحقق دانشگاه کارآمد و پایدار می باشد، اظهار داشت: این مساله با حضور فعال رییس دانشگاه آزاد اسلامی، معاون توسعه و مدیریت منابع دانشگاه، خزانه دار، رؤسای مراکز و مدیران ذیربط سازمان مرکزی، رؤسای استانها و واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی مورد تاکید قرار گرفت. خوشبختانه باتوجه به راهبردهای ریاست دانشگاه، ماموریت های هر یک از واحدها متناسب با اطلس آمایش، تعیین شده است و بیشتر واحدها ماموریت خودرا پیدا کرده اند.
دکتر امینی اضافه کرد: براین اساس قرار شد واحدهای دانشگاهی متناسب با ظرفیت و ماموریت های تعیین شده در عرصه های مختلف دانشجویی، دانش آموزی، دانش پذیری، سرمایه گذاری و راندمان نیروها فعالیت داشته باشند. بحمدالله امسال باتوجه به روندی که از چند سال قبل در دانشگاه آزاد اسلامی شروع شده است، این دانشگاه در عرصه کلان به ثبات اقتصادی رسیده است. البته برخی نقاط نیاز به پیگیری داشت که به این منظور ماموریت های خاصی برای واحدهایی که دارای شرایط خاص هستند، تعیین شد تا از این طریق ترمیم شوند.
مدیرکل دفتر برنامه و بودجه دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد: دانشگاه آزاد اسلامی در ساختار کلی بودجه و حرکت خود به سمت پایداری و کارآمدی گام برداشته و هر روز موفق تر و درخشان تر از گذشته به مسیر خود ادامه خواهد داد.
نکته ای که در برگزاری سلسله جلسات بررسی بودجه واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی باید به آن اشاره داشت، حضور و دقت مدیران حوزه های مختلف سازمان مرکزی بود تا ریز ریز اعداد و ارقام پیش نویس واحدها از نظر حوزه های مختلف با دقت بررسی شود.
عملکرد واحدها در تحقق برنامه تحول و تعالی در کنار بودجه بررسی شد
دکتر علیرضا طوسی معاون نظارت و ارزیابی عملکرد مرکز نظارت، ارزیابی، بازرسی ورسیدگی به شکایات دانشگاه آزاد اسلامی هم با اعلان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی چند سالی است که به بودجه عملی ورود کرده و یکی از موضوعات اصلی دانشگاه، بودجه سالانه واحدها و استان هاست، اظهار داشت: در کنار بودجه سنواتی دانشگاه، سند تحول و تعالی سرلوحه کارهای دانشگاه آزاد اسلامی است. امسال با ابتکار عمل ریاست دانشگاه، عملکرد واحدها در تحقق برنامه تحول و تعالی در کنار بودجه بررسی گردید.
وی افزود: همه ارقام بودجه و اتفاقاتی که در واحدها می افتد، باید در برنامه تحول و تعالی بروز و ظهور داشته باشد. این برنامه دارای دو بخش شاخص ها در سطح اقدام و شاخص ها در سطح هدف است و هر دو بُعد، اقدامات و پروژه ها را تعریف کرده و مشخص می کند که باید چه اقدامات و کارهایی در سطح استانها و واحدهای دانشگاهی صورت گیرد.
معاون نظارت و ارزیابی عملکرد دانشگاه تصریح کرد: در جلسات بودجه علاوه بر بررسی پیش نویس بودجه سال مالی ۱۴۰۳-۱۴۰۲، تکالیف واحدها بر طبق برنامه تحول و تعالی سنجیده و ارزیابی شده و جایگاه واحدها و استانها در تحقق اهداف سند مشخص شد.
واحدهایی که در عرصه توسعه مدارس و رشد دانش آموزی عملکرد خوبی در بودجه داشتند
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر مصطفی مبلغی معاون هماهنگی سازمان سما نیز اظهار داشت: طی برگزاری دو هفته جلسات بررسی پیش نویس بودجه، بحث مدارس سما و حوزه دانش آموزی باتوجه به تغییرات مثبتی که اتفاق افتاده، بصورت جدی مورد بررسی قرار گرفت و قرار شد قسمتی از بودجه واحدها به حوزه دانش آموزی و دانش پذیری تخصیص یابد.
وی با اعلان اینکه توسعه مدارس و رشد جمعیت دانش آموزی سما، تاکید ویژه دکتر طهرانچی در عرصه مدارس دانشگاه آزاد اسلامی است، اضافه کرد: در بررسی عملکرد بودجه ای واحدهای دانشگاهی، واحدهایی که در عرصه توسعه مدارس و رشد دانش آموزی عملکرد خوبی داشتند، در تحقق بودجه سالانه نیز موفق تر بوده و توانستند کسری بودجه خودرا جبران کنند.
هر استان یک ماموریت مشخص منجر به درآمدزایی در عرصه دانش بنیان خواهد داشت
دکتر قباد بهزادی پور مدیرکل سرای های نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی نیز با اعلان اینکه طی دو هفته فشرده کاری، برنامه و بودجه دانشگاه آزاد اسلامی استانها مورد بررسی قرار گرفت، اظهار داشت: امسال عملکرد استانها در عرصه دانش بنیان بصورت جدی بررسی و با تاکید دکتر طهرانچی قرار شد تجهیزات و خدمات آزمایشگاهی و پژوهشی بصورت هدفمند برای گروههای دانشجویی، دانش آموزی، دانش پژوهی و نهادهای برون دانشگاهی مورد استفاده قرار گیرد.
وی با اعلان اینکه یکی دیگر از موضوعات جدید که امسال در پیش بینی بودجه مورد توجه قرار گرفت، تمرکز بر استفاده از ظرفیت اعضای هیأت علمی است، اظهار داشت: باتوجه به تعداد اعضای هیأت علمی واحدها و وضعیت صنایع و اقلیم منطقه، برای هریک از استانها ماموریت هایی در نظر گرفته شده است. همین طور توسعه مراکز رشد و سراهای نوآوری در پیش نویس بودجه لحاظ شده و برای هریک از استانها حداقل یک ماموریت اصلی تعیین شده است. هریک از استانها باید بر طبق ماموریت تعیین شده، به حل مسائل بنیادی بپردازند. هر استان حداقل یک ماموریت مشخص منجر به درآمدزایی در عرصه دانش بنیان خواهد داشت.
حرکت دانشگاه آزاد اسلامی نویدبخش دستاوردهای بسیار خوبی برای کشور است
باتوجه به تاکید رئیس دانشگاه به حوزه کشاورزی و منابع طبیعی، این حوزه نه فقط در برنامه های آموزشی، پژوهشی و فناوری دانشگاه، بلکه در بخش بودجه از اهمیت بالایی برخوردار است، به همین دلیل دکتر محمدعلی باغستانی و دکتر محمدرضا اردکانی مجریان طرح باز مهندسی نظام آموزشی، پژوهشی و خدمات فناوریعلوم کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه آزاد اسلامی در این جلسات به بررسی پیش نویس بودجه واحدها در این زمینه پرداختند.
مجریان طرح باز مهندسی کشاورزی با ابراز خرسندی از این که دانشگاه آزاد اسلامی در جلسات هیأت رئیسه و شورای دانشگاه و همین طور جلسات بررسی بودجه، با برنامه های مدون بدنبال ارتقای آموزشی، پژوهشی و فناوری کشاورزی و منابع طبیعی است و شبکه سازی در محورهای مخلتف کشاورزی را آغاز نموده است، معتقدند: این حرکت دانشگاه آزاد اسلامی نویدبخش دستاوردهای بسیار خوبی برای کشور است.
دکتر اردکانی با بیان اینکه، یکی از چالش های واحدهای دانشگاهی در عرصه کارهای کشاورزی، محدودیت زمان و مسائل مالی است که با نظر ریاست دانشگاه، بخشنامه ای تدوین شد که مدیریت کشاورزی بصورت هیأت عاملی باشد، گفت: این اقدام علاوه بر راندمان واحدها در عرصه کشاورزی و مشارکت اعضای هیأت علمی این گروه در کارهای تولیدی کشاورزی، منجر به تقویت جنبه مهارت آموزی دانشجویان این رشته خواهد شد.
همین طور دکتر محمدعلی باغستانی با تأکید بر این که برنامه های دانشگاه آزاد اسلامی در عرصه کشاورزی موجب خواهد شد تا این صنعت از نظر علمی تقویت و از بُعد ملی به امنیت ملی پرداخته شود، اشاره کرد: بدین جهت دانشگاه آزاد اسلامی در بررسی بودجه واحدها، توجه ویژه ای به فعالیت در این زمینه داشت.
وی ادامه داد: در بررسی بودجه به همه امکانات اعضای هیأت علمی گروه کشاورزی، لابراتوار ها، عرصه های دانشگاه، مزارع، دام، طیور، شیلات و... توجه ویژه شده است و تمامی واحدهای دانشگاه مکلف شدند در ارتقای حوزه کشاورزی و امنیت غذایی ورود جدی داشته باشند.
1402/05/03
08:20:51
5.0 / 5
409
تگهای خبر: آموزش , اقلیم , خدمات , دانشجو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
دانلود عکس