رونمائی از پوستر یادواره بوی سیب حرم دانشگاهیان

رونمائی از پوستر یادواره بوی سیب حرم دانشگاهیان

دانلود عکس: به گزارش دانلود عکس، فارس با حضور معاون فرهنگی وزیر علوم، از پوستر «هشتمین یادواره فرهنگی هنری بین المللی بوی سیب حرم دانشگاهیان» بامحوریت «نقش زن در حماسه حسینی» در دانشگاه شیراز رونمایی گردید.


معاون فرهنگی اجتماعی وزیر علوم چهارشنبه چهارم مرداد در آیین رونمایی از پوستر هشتمین یادواره بوی سیب حرم دانشگاهیان ضمن اشاره به برنامه های پیش روی دانشگاه شیراز در زمینه های مختلف بخصوص حوزه های فرهنگی اظهار داشت: رویداد بوی سیب حرم هم از ویژه برنامه های مهم در پیوند با حضرت اباعبدالله(ع) است که دانشگاه شیراز در برگزاری آن پیشگام بوده و برگزاری آن نشانگر همت والا و خوش ذوقی دانشگاهیان دانشگاه شیراز است.
دکتر کلانتری ضمن اشاره به کارنامه درخشان یادواره ی بوی سیب حرم در سالهای گذشته، اظهار داشت: یادواره بوی سیب حرم در طول هفت سال قبل که ازسوی دانشگاه شیراز برگزار شد، سوابق درخشانی در بین فعالیتهای فرهنگی آموزش عالی دارد؛ همین مساله باعث شد تا آنرا در سطح بین المللی برگزار نماییم که امیدواریم شاهد نتایج و دستاوردهای خوبی در این حوزه هم باشیم.
او در قسمت دیگری از سخنان خود اظهار داشت: تمدن ها همه مبتنی بر مجموعه گرایش ها و مجموعه بینش ها هستند؛ وقتی در بطن تمدن اسلامی واکاوی می نماییم و به صورت خاص وقتی در تمدن شیعی، تعمق می کنیم؛ یک اجماع و اشتراک نظری می بینیم و آن این که حضرت سیدالشهدا (ع) و وقایع پیرامون ایشان، خاصه در عاشورا، همان هسته ی سخت تمدنی است که پیرامون خود مجموعه ای از تولیدات ادبی، هنری و... را شکل داده و در طول تاریخ نه فقط مسلمانان و شیعیان را، بلکه نگاه تمام افراد با نگرش ها و ادیان مختلف را هم متوجه خود کرده است.
کلانتری اظهار نمود: هنوز رویداد عاشورا منبع تولید معنا و منشأ جوشش ها و زایش های بزرگ تمدنی است و نهضت های بزرگ بشری متأثر از این حرکت امام حسین(ع) هستند.
او اضافه کرد: امام حسین (ع) همان هسته ی معنابخش است و عاشورا و اربعین و دیگر رویدادهای منتسب به ایشان، همان هسته های جوشش معنا هستند که میتوان از ظرفیت آنها برای حل مسائل بهره برد؛ در واقع وقتی این جوشش معنا صورت می گیرد، خیلی از مسائل که ما در صدد حل آنها بوده ایم، در افق این معنای جدید منحل می شوند و دانشگاه شیراز به خوبی توانسته است از این ظرفیت درقالب طرح یادواره ی بوی سیب حرم بهره ببرد.
دکتر مهدی مؤمن زاده، مدیر فرهنگی دانشگاه شیراز در این جلسه با بیان این مقدمه که یکی از شاخصه های هنر، بیان زیبا، نافذ و ماندگار مقصود و انتقال پیام و اندیشه به مخاطب است، اظهار داشت: برآنیم تا با یاری کنشگران عرصه ی فرهنگ و هنر، قیام امام حسین (ع) و ایام عزاداری محرم را به زبان هنر درآوریم.
او اضافه کرد: به منظور هماهنگی و انسجام بخشی به فعالیتهای دانشگاه ها، هشتمین یادواره فرهنگی هنری ملی و بین المللی بوی سیب حرم دانشگاهیان، (برای هشتمین سال پیاپی) به میزبانی معاونت فرهنگی اجتماعی دانشگاه شیراز با همکاری معاونت فرهنگی وزارت علوم برگزار می گردد.
مدیر فرهنگی دانشگاه شیراز اعلام نمود: هشتمین یادواره بوی سیب حرم با محوریت موضوعی «نقش زن در حماسه حسینی» ویژه دانشگاهیان ملی و بین المللی برگزار می شود و شامل همه گروههای دانشگاهی می شود.
او به دیگر اهداف این رویداد پرداخت و اظهار داشت: رسیدن به زبان گویای هنری در یادآوری هدف قیام امام حسین (ع) از نگاه نسل امروز، نقش و مقام زن در اسلام با حضور پررنگ حضرت زینب (س) در واقعه کربلا ( قهرمان زنان)، تبدیل کردن شعارهای مذهبی به نشانه ها و الگوهای هنری، انتقال حقیقت های مذهبی و دینی به نسل جوان و یادآوری آن به دیگر نسل ها، بهره مندی از ظرفیتهای واقعه کربلا در زمینه ی خلق آثار تجسمی، استفاده از ظرفیتهای دانشگاهی در گسترش فرهنگ و هنر عاشورایی، ارتباط با کشورهای همسایه از راه ترویج هنر و تبادل اطلاعات در جهت جهانی شدن و به تصویر کشیدن نام حسین (ع) از دیدگاه هنرمندان کشورهای مختلف، تقویت روحیه سلحشوری و ایثارگری در میان نسل جوان جامعه از دیگر اهداف این برگزاری این یادواره است.
مدیر فرهنگی دانشگاه شیراز بیان نمود: این یادواره زمینه و فرصت مغتنمی است، برای شناخت قابلیت های فرهنگی، هنری و گرافیکی دانشگاهیان و در همین راستا معاونت فرهنگی وزارت علوم تحقیقات و فنآوری زمینه ای را فراهم نمود تا ضمن برگزاری این رویداد بزرگ در سطح ملی، هشتمین یادواره ی فرهنگی هنری بوی سیب حرم در گستره ی بین المللی هم عرضه گردیده و برگزار گردد.
او اعلام نمود: ۶مردادماه جاری همزمان با عاشورای حسینی آغاز فراخوان این دوره از یادواره است و علاقه مندان فرصت دارند تا ۳۰ آبان آثار خویش را به دبیرخانه ی جشنواره ارسال نمایند. تا پایان دیماه هم داوری این آثار صورت خواهد گرفت و آیین پایانی این یادواره ۷ بهمن ماه ۱۴۰۲، مصادف با رحلت حضرت زینب(س) برگزار می شود.
منبع:

1402/05/09
07:39:04
5.0 / 5
422
تگهای خبر: آثار , آموزش , جشن , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
دانلود عکس