در یك نشست مشترك تاكید شد؛

تقویت دیپلماسی علمی ایران و اندونزی

تقویت دیپلماسی علمی ایران و اندونزی

دانلود عکس: اعضای هیات آژانس ملی تحقیقات و نوآوری اندونزی در نشست با قائم مقام بنیاد ملی نخبگان بر لزوم تقویت بیش از پیش دیپلماسی علمی میان دو کشور تاکید نمودند.به گزارش دانلود عکس به نقل از بنیاد ملی نخبگان، نشست قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با هیئتی از آژانس ملی تحقیقات و نوآوری اندونزی با هدف ایجاد بستر مناسب برای تبادلات علمی و فناوری و انجام پروژه های مشترک برگزار گردید.
در این نشست، سید سلمان سید افقهی با اشاره به اینکه بنیاد ملی نخبگان وظایف گسترده‎ ای از سطح دانش آموزی تا سطح اساتید دانشگاهی بر عهده دارد، اظهار داشت: تربیت و تقویت استعدادها و نوابغ کشور برای توسعه بخش های صنعتی و علوم انسانی و همینطور بهبود حکمرانی آینده، از مهم ترین نگاههای بنیاد ملی نخبگان است.
وی ضمن اشاره به موفقیت نخبگان و مستعدان ایران در سالهای اخیر بخصوص در المپیادهای بین المللی فیزیک و ریاضی، اضافه کرد: ایران همواره در این حوزه ها در زمره کشورهای برتر دنیا قرار داشته است.
صنعت، مدیریت و زمینه های همکاری
سید افقهی با تکیه بر این که کشور اندونزی از نظر درآمد ناخالص ملی در زمره کشورهای برتر دنیا قرار دارد، افزود: مطالعه حوزه های صنعتی و اقتصادی ایران و اندونزی به خوبی نشان داده است دو کشور در حوزه نخبگان بخصوص در قسمت صنعت و مدیریت، زمینه های همکاری بسیاری دارند.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان عنوان کرد: یکی از حوزه های مهم برای فعالیت همگرای دو کشور، ساخت و تولید پیشرفته است؛ بخصوص این که این حوزه یکی از ترندهای جهان است و اقتصاد آینده جهان را تعیین می کند. ازاین رو تمرکز روی فناوری های ساخت پیشرفته مثل پرینت ۳ و ۴ بعدی و یا فناوری های ساخت افزایشی، یکی از اولویت های ایران و از زمینه های مطلوب برای همکاری دوجانبه است.
نقش آفرینی جهانی ایران در حوزه سنتز مواد پیشرفته و نانو ذرات
سید افقهی ضمن اشاره به ظرفیتهای بالای ایران در قسمت معدن، خاطرنشان کرد: پیشگیری از خام فروشی، ایجاد ارزش افزوده با فرآوری مواد معدنی و تولید مواد معدنی جدید، از مسائل امروز اقتصاد ایران است. علاوه بر آن، ایران تلاش دارد در حوزه سنتز مواد پیشرفته و نانو ذرات هم نقش آفرینی جهانی داشته باشد و بنابراین راه اندازی شرکتهای دانش بنیان در این عرصه یک اولویت به حساب می آید.
وی تصریح کرد: در قسمت کشاورزی هم دو کشور زمینه همکاری خوبی دارند و می توانند با استفاده از فناوری های روز دنیا برای حاصلخیز کردن خاک و بهره وری حداکثری، اقتصاد بخش کشاورزی را بهبود بخشند.
استخراج آب های ژرفی
سید افقهی ضمن اشاره به بحران جهانی آب، استفاده از فناوری پیشرفته برای استخراج آب های ژرفی را از نیازهای امروز کشور برشمرد و خاطرنشان کرد: همکاری با نخبگان اندونزی در این حوزه، اهمیت بالایی دارد.
وی ضمن اشاره به هدف گذاری کشور برای خودکفایی در حوزه الکترونیک، میکروالکترونیک و نانوالکترونیک، خاطرنشان کرد: ایران تلاش دارد در تولید تراشه های فناورانه به خودکفایی برسد و بنابراین آماده همکاری با متخصصان و نخبگان اندونزی است.
لزوم گسترش همکاری دوجانبه در استفاده از زیرساخت های تحقیقاتی
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان ضمن اشاره به لزوم گسترش همکاری دوجانبه متخصصان و نخبگان ایران و اندونزی در استفاده از زیرساخت های تحقیقاتی، اظهار داشت: همکاری مشترک در زمینه فناوری های نرم و مدیریت منابع انسانی به منظور افزایش بهره وری و اثربخشی فرایندهای سازمانی، از اولویت های مهم امروز کشور است و در این عرصه از توسعه همکاری ها استقبال می کند.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان در انتها ضمن اشاره به این که شکل دهی به تیم ها و هسته های حل مساله، سیاست کلی بنیاد ملی نخبگان است، تصریح کرد: در این عرصه میتوان در سطح اساتید برنامه های مشترکی را تعریف و علاوه بر آن با راه اندازی مدارس تابستانی زمینه را برای رابطه بیشتر و در نتیجه تعریف پروژه های مشترک فراهم نمود.
شایان ذکر است: در این جلسه، اعضای هیئت آژانس ملی تحقیقات و نوآوری اندونزی، ضمن تشریح ساختار، مأموریت ها و چشم اندازهای آتی این مؤسسه، بر ضرورت تقویت بیشتر از پیش دیپلماسی علمی میان دو کشور تاکید نمودند و به بیان نکاتی در رابطه با ایجاد کارگروهای مشترک تخصصی، برگزاری دوره ها و سمینارهای علمی، اجرای پروژه های مشترک، تقویت زیرساخت ها و تبادلات علمی و ایجاد بستر مناسب جهت استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی در دو کشور پرداختند.


منبع:

1402/05/12
13:03:40
5.0 / 5
305
تگهای خبر: دانشگاه , شركت , فناوری , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
دانلود عکس