رئیس مركز مشاوره و سبك زندگی دانشگاه تهران خبر داد

دریافت نشان دانشگاه بدون دخانیات تا 2 ماه آتی

دریافت نشان دانشگاه بدون دخانیات تا 2 ماه آتی

به گزارش دانلود عکس، رییس مرکز مشاوره و سبک زندگی دانشگاه تهران از برنامه این دانشگاه جهت راه اندازی واحد مشاوره دانشجویان خارجی آگاهی داد و اظهار داشت: خدمات مشاوره ای دانشگاه تهران تقریباً رایگان و با ویزیت ۵۰۰۰ تومان ارائه می شود.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر زهره عزیزی در نشست خبری این مرکز، گزارشی از مهم ترین فعالیت ها و برنامه های پیش روی مرکز مشاوره و سبک زندگی دانشگاه تهران عرضه داد و اظهار داشت: این مرکز بعنوان نخستین و قدیمی ترین مرکز مشاوره کشور در حوزه دانشجویی به حساب می آید که ابتدا فعالیت خویش را از حوزه درمان آغاز کرد و فعالیتهای این مرکز بیشتر در سالهای اول تاسیس و درمان دانشجویان متمرکز بود که البته به تدریج سایر دانشگاه های کشور با الگو گرفتن از این مرکز مبادرت به تاسیس مراکز مشاوره کردند.
ایشان در ادامه بر اهمیت پیشگیری در فعالیتهای مشاوره ای تصریح کرد و اظهار داشت: در دنیا وقتی اختلالات روانی و صدمه های اجتماعی توسعه پیدا می کند، بیشتر بر امر پیشگیری تاکید می شود، به همین جهت مرکز مشاوره و سبک زندگی دانشگاه تهران هم کم کم به سمت پیشگیری حرکت کرد و در این خصوص آموزش ارتقاء سواد سلامت را سرلوحه کار خود قرار داد، چون که هر اندازه سواد سلامت در جامعه ارتقاء یابد، اختلالات روانی هم کمتر می شود.
رئیس مرکز مشاوره و سبک زندگی دانشگاه تهران با تکیه بر اینکه سلامت روان و جسم همواره در کنار هم تعریف می شود، تصریح کرد: انسان یک فرد چند وجهی است و ابعاد فیزیولوژی، روانی، جامعه و معنوی جزو چهار بعد اصلی انسان به شمار می رود؛ به همین جهت لازم است در تعریف سلامت روان به این امر دقت کنیم.
وی تصریح کرد: ما بعنوان یک مرکز دانشگاهی، یک جوان و یا بر مبنای تعریف جدید یک نوجوان را از خانواده و یا جامعه به منظور عرضه آموزش های تخصصی تحویل می گیریم، افرادی که گذشته طولانی از محیط اولیه، ثانویه و غیره دارند و همینطور به علت جدا شدن از خانواده و قرار گرفتن در محیط جدید دانشگاهی امکان درگیری با یکسری از مشکلات جدیدتر را هم پیدا می کنند، بنابراین عرضه کمک های مشاوره ای و روان شناختی جزو لزوم هایی است که در دانشگاه ها باید به دانشجویان عرضه شود.
رئیس مرکز مشاوره و سبک زندگی دانشگاه تهران، تصریح کرد: با عنایت به اینکه من به نمایندگی از دانشگاه تهران دبیر مراکز مشاوره دانشگاه های منطقه یک هم هستم و ۲۵ دانشگاه دولتی در این عرصه تعریف می شود، همواره مسائل و مشکلات حوزه روانی دانشجویان مورد بحث قرار می گیرد و در همین راستا ما از سال قبل تابحال فعالیتهای حمایتی زیادی را در این عرصه برای دانشجویان انجام داده ایم که البته مهم ترین کار ما عرضه خدمات درمانی، مشاوره ای و حرکت به سمت پیشگیری است.
این مقام مسؤول، خاطرنشان کرد: مددکاران اجتماعی مرکز مشاوره دانشگاه تهران به صورت شبانه روزی در واحدهای خوابگاهی و مراکز این دانشگاه ساکن هستند تا بموقع اقدامات مداخله ای را به دنبال مراقبت های اجتماعی برای دانشجویانی که در معرض بحران و خطر قرار دارند، انجام دهند و در این خصوص ما طرحی با نام «طرح پات» که جلوگیری از افت تحصیلی است را در دانشگاه دنبال می نماییم.
عزیزی افزود: در «طرح پات» دانشجویانی که افت تحصیلی، مشروطی یا ترک تحصیل می کنند را رصد می نماییم و در صورت لازم خدمات مشاوره ای در این حوزه عرضه می شود.
وی عرضه کمک های اقتصادی به دانشجویان نیازمند را از دیگر فعالیتهای مرکز مشاوره و سبک زندگی دانشگاه تهران عنوان نمود و اظهار داشت: حدود ۱۰ هزار دانشجوی خوابگاهی در دانشگاه تهران مشغول تحصیل هستند که براین اساس دانشجویانی که در این واحدها و واحدهای دیگر نیازمند کمک های اقتصادی باشند، این کمک ها را از جانب مرکز ما دریافت می کنند.
رئیس مرکز مشاوره و سبک زندگی دانشگاه تهران تصریح کرد: شعب و واحدهای مرکز مشاوره و سبک زندگی دانشگاه تهران در واحدهای این دانشگاه و همینطور واحدهای دانشگاه در سرتاسر استان ها و شهرستان ها فعال می باشند، با عنایت به اینکه دانشگاه تهران ۲۵ الی ۳۰ دانشکده یا دانشکدگان دارد، ما در هر یک از این مراکز یک کارشناس با رشته روانشناسی مستقر کرده ایم که در آن دانشگاه مشکلات دانشجویان رصد می شود و در صورت احتیاج به مرکز معرفی خواهند شد.
عزیزی، همینطور از اجرای «طرح استاد راهنمای تحصیلی» در دانشگاه تهران اطلاع داد و اظهار داشت: برپایه این طرح، هر دانشجو از بدو ورود به دانشگاه یک استاد راهنما خواهد داشت که این استاد در حوزه تحصیلی و فرهنگی به دانشجویان مشاوره می دهد و هم اکنون هر استاد راهنما در دانشگاه ۳۰ دانشجو را راهبری می کند.
وی به «سامانه هوشمند دانشجویان» این مرکز اشاره نمود و اظهار داشت: دانشجویانی که وارد دانشگاه تهران می شوند، پرسش نامه بعنوان کارنامه سلامت را تکمیل می کنند و با عنایت به اینکه این کارنامه به سامانه هوشمند وصل است، کارشناسان ما بعد از پیگیری سه اولویت پرخطر، کم خطر و افت تحصیلی دانشجویان را مورد بررسی قرار می دهند و برحسب اولویت ها دانشجویان از خدمات مرکز بهره می گیرند، ضمن اینکه مشاوره تلفنی دانشجویان این دانشگاه هر روز تا ساعت هشت شب فعال است.
رئیس مرکز مشاوره و سبک زندگی دانشگاه تهران تصریح کرد: سال قبل در مجموع ۱۰۰ هزار و ۵۱۲ نفر ساعت آموزش توسط مرکز مشاوره دانشگاه تهران عرضه شد و ۳۹ هزار و ۵۳۹ نفر از فعالیتهای ارتقاء سلامت این مرکز استفاده کردند.
عزیزی با بیان اینکه ما در این مرکز بیشتر روی صدمه هایی شامل اعتیاد، دخانیات، رفتارهای خود صدمه رسان و دیگر صدمه رسان و برخی بیماری های خاص دیگر کار می نماییم، اظهار نمود: در این خصوص موفقیت هایی به دست آورده ایم، به صورتی که دانشگاه تهران بعنوان نخستین دانشگاه بدون دخانیات خاورمیانه تا دو ماه آینده نشان دریافت می کند و این دانشگاه بعد از دانشگاه جانز هاپکینز بعنوان دومین دانشگاه دنیا از WHO مجوز عرضه دانشگاه بدون دخانیات را دریافت کرده است.
او همینطور به مهم ترین برنامه های سالجاری مرکز مشاوره و سبک زندگی دانشجویان دانشگاه تهران اشاره نمود و اظهار داشت: راه اندازی خط مشاوره تلفنی جلوگیری از دخانیات، راه اندازی یک واحد خاص مشاوره برای دانشجویان بین الملل شامل دانشجویان ایرانی مقیم خارج و دانشجویان خارجی مقیم ایران، راه اندازی انجمن خانواده و دانشگاه از مهرماه سالجاری، راه اندازی خانه خلاق و نوآوری دانشگاه تهران به منظور نوآوری در سلامت روان، عرضه دوره های کارورزی برای دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته روانشناسی و برخی مسائل دیگر از مهم ترین این برنامه ها است.
رئیس مرکز مشاوره و سبک زندگی دانشگاه تهران در انتها با تکیه بر اینکه دانشجویان تمامی مقاطع تحصیلی می توانند از خدمات مشاوره ای این دانشگاه بهره ببرند، خاطرنشان کرد: تمامی خدمات مشاوره ای دانشگاه تهران حدودا مجانی و با مبلغ ۵۰۰۰ تومان به دانشجویان عرضه می شود.
منبع:

1402/05/24
07:53:25
5.0 / 5
265
تگهای خبر: آموزش , انجمن , خدمات , دانشجو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
دانلود عکس