رئیس مركز امور هیات علمی وزارت بهداشت مطرح كرد

فراوانی تعداد دانش آموختگان در بیشتر از ۸۰ درصد از رشته های دکتری تخصصی

فراوانی تعداد دانش آموختگان در بیشتر از ۸۰ درصد از رشته های دکتری تخصصی

به گزارش دانلود عکس، رئیس مرکز امور هیات علمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: با عنایت به فراوانی تعداد دانش آموختگان در بیشتر از ۸۰ درصد از رشته های دکتری تخصصی(Ph.D) و لزوم مدیریت منابع انسانی امکان تمدید تعهدات عملاً در خیلی از این رشته ها وجود ندارد.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر سعید چنگیزی آشتیانی در نشست معاونان آموزشی دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی در رابطه با فرایند جذب و تعهدات اعضای هیات علمی پرداخت اظهار داشت: نیازسنجی، جذب، نگهداشت، توانمندسازی و بخصوص نظارت بر عملکرد اعضای هیات علمی از نکات کلیدی است که معاونان آموزشی باید به آن توجه داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه ملاک اصلی در بحث نیازسنجی و اعلام نیاز، اینست که آیا این نیازسنجی با مأموریت و نیاز دانشگاه انطباق دارد یا خیر، اضافه کرد: فرایند جذب اعضای هیات علمی باید به صورت هوشمندانه و برپایه آینده نگری و منافع دانشگاه صورت گیرد.
دکتر آشتیانی با تکیه بر اعلام نیاز واقعی دانشگاه ها برای جذب اعضای هیات علمی، اظهار داشت: فرصت ها، مزیت های رقابتی و امکانات، زیرساخت ها و موقعیت جغرافیایی هر دانشگاه مختص به خود آن دانشگاه است؛ ازاین رو در فرآیند برنامه ریزی برای جذب، هرگونه الگوسازی و مشابه سازی از سایر دانشگاه ها نباید مبنای کار قرار گیرد.
دکتر آشتیانی خاطرنشان کرد: در جهت تحقق و ارتقا یک دانشگاه اسلامی و تمدن ساز؛ نقش اعضای هیات علمی ماهر، توانمند، متدین، متعهد و مقید به ارزش های اسلامی و پایبند به مقدسات نظام بسیار مهم و محوری است و زمانی یک دانشگاه پیشرفت می کند که دارای اعضای هیئت علمی متخصص، ماهر، مومن، دلسوز و پشتیبان نظام باشد.
وی ضمن اشاره به روش های جذب اعضای هیات علمی( تعهدی، قراردادی، سرباز هیئت علمی و به صورت فراخوان)در مورد مبحث تعهدات هم توضیحاتی عرضه داد و اضافه کرد: بر مبنای بررسی انجام شده، در خیلی از موارد فاصله بین عرضه و تقاضای و اعلام نیاز دانشگاه ها برای جذب هیئت علمی بسیار زیاد است.
رئیس مرکز امور هیات علمی وزارت بهداشت اضافه کرد: با عنایت به فراوانی تعداد دانش آموختگان در بیشتر از ۸۰ درصد از رشته های دکتری تخصصی(Ph.D) و لزوم مدیریت منابع انسانی امکان تمدید تعهدات عملاً در خیلی از رشته های مذکور وجود ندارد.
وی به ایجاد پورتال مرکز جذب امور هیات علمی و نخبگان اشاره و بیان نمود: این سامانه به روز رسانی و ساماندهی شده و یک بخش در آن بعنوان اعلام نیاز دانشگاه ها برای متعهدین Ph.D و کارشناسی ارشد در نظر گرفته شده است که با آدرس aac.behdasht.gov.ir قابل دسترسی برای همه است و دانشگاه ها می توانند از این تسهیلات استفاده نمایند.
دکتر آشتیانی اظهار داشت: تمام تلاش ما اینست که بتوانیم فرصت جذب هیات علمی برای همه متعهدین Ph.D فراهم نماییم، اما اگر آنها نتوانستند از راه فراخوان جذب شوند می توانند به سایت بنیاد ملی نخبگان رجوع کنند و مطابق با ضوابط شورایعالی انقلاب فرهنگی درصورتیکه منتخب «جشنواره شهید شهریاری» شوند، امکان جذب بدون فراخوان وجود خواهد داشت.
وی اظهار داشت: فرآیند جذب اعضای هیئت علمی شامل سه مرحله عرضه مجوز از سازمان اداری و استخدامی کشور، نیازسنجی دانشگاه ها و برگزاری فراخوان از راه سامانه متمرکز جذب اعضای هیات علمی است که شورایعالی انقلاب فرهنگی و سازمان جذب مرکزی به این سامانه دسترسی دارند همینطور وضعیت پیشبرد بیستمین فراخوان جذب جهت برگزاری در دستور کار است.
رئیس مرکز امور هیئت علمی وزارت بهداشت اضافه کرد: طبق مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی، کل فرآیند جذب اعضای هیات علمی باید در ۵ ماه به نتیجه برسد.
به گزارش روابط عمومی معاونت آموزشی وزارت بهداشت، دکتر آشتیانی اظهار داشت: آئین نامه سازمان اداری و استخدامی کشور درحال بازبینی است و دانشگاه ها می بایست در این خصوص نظرات خویش را عرضه کنند.1402/06/10
18:31:16
5.0 / 5
308
تگهای خبر: آموزش , جشن , جشنواره , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
دانلود عکس