دانشگاه تهران درمیان برترین های دنیا در تولیدعلم کشاورزی

دانشگاه تهران درمیان برترین های دنیا در تولیدعلم کشاورزی

به گزارش دانلود عکس، رئیس مرکز فناوری کشاورزی در محیط های کنترل شده و لابراتوار فتوسنتز دانشگاه تهران اظهار داشت: دانشگاه تهران جزو سه مرکز دانشگاهی برتر دنیا در تولید علم در زمینه کشاورزی محیط های کنترل شده قرار گرفت.به گزارش دانلود عکس به نقل از دانشگاه تهران، دکتر ساسان علی نیائی فرد، دانشیار دانشکده فناوری کشاورزی دانشگاه تهران و مسئول مرکز فناوری کشاورزی در محیط های کنترل شده و لابراتوار فتوسنتز و واکنش های نوری دانشگاه تهران، اظهار داشت: تولید محصولات کشاورزی در محیط های کنترل شده بمنظور بهینه سازی نور و فضا، اهمیتی بیش از پیش در کشاورزی امروز دارد و اهمیت افزایش راندمان در تولیدات کشاورزی، استفاده از تکنولوژی های جدید در راستای بهینه سازی نور و فضای کشت را ضروری ساخته است. بر همین اساس، مرکز فناوری کشاورزی در محیط های کنترل شده دانشگاه تهران در اسفند ماه ۱۴۰۱ به عنوان یک مرکز «نوع یک» شروع به فعالیت کرد و لابراتوار فتوسنتز و واکنش های نوری که قبل تر به عنوان لابراتوار نمونه دانشگاه تهران شناخته شده بود، بازوی علمی این مرکز شد.
علی نیائی فرد در توضیح اهمیت کشاورزی در محیط های کنترل شده اظهار داشت: روندهای جاری در علوم کشاورزی نشان میدهد که تولید محصولات کشاورزی در آینده متفاوت از گذشته خواهد بود و کشاورزی پرزحمت و کم درآمد، با روش های هوشمند تولید در گلخانه و کشت عمودی در محیط های بسته جایگزین خواهد شد. باتوجه به این نکته و همین طور سیاست وزارت جهاد کشاورزی در خصوص افزایش سطح کشت گلخانه ها تا ۱۵۰ هزار هکتار، نیاز به ایجاد مرکزی که بصورت هدفمند به فناوری های در رابطه با توسعه کشت در گلخانه و همین طور فناوری های نوینی همچون کشت طبقاتی و عمودی و کشت در محیط های بسته بپردازد، احساس می شد. مرکز فناوری کشاورزی در محیط های کنترل شده دانشکده فناوری کشاورزی دانشکده های کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران، در پاسخ به این نیاز تأسیس شده است.
عضو هیأت علمی گروه باغبانی دانشکده فناوری کشاورزی دانشکده های کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران، در معرفی کارهای این مرکز و لابراتوار فتوسنتز اظهار داشت: مرکز و لابراتوار تا حالا سه قرارداد، پنج تفاهم نامه، و سه پروژه مشترک بین المللی با کشورهای هلند، چین، روسیه، آلمان، یونان، بلژیک، آمریکا، کانادا، دانمارک و لهستان داشته اند. دستاورد این پژوهش ها، در قالب بیش از ۷۰ مقاله در مجلات معتبر بین المللی و ۱۲ مقاله در نشریات داخلی انتشار یافته که در نتیجه آنها، دانشگاه تهران در سه سال اخیر در زمره سه مرکز دانشگاهی برتر دنیا در تولید علم در حوزه کشاورزی محیط های کنترل شده قرار گرفته است.
علی نیائی فرد درباره ی مهم ترین پژوهش های انجام شده در این مرکز و لابراتوار اضافه کرد: مطالعه در حوزه بهینه سازی نور در کشت عمودی گیاهان یکی از زمینه های اصلی مورد پژوهش بوده است.
مقالات منتج از پژوهش های انجام شده در مرکز فناوری کشاورزی در محیط های کنترل شده و لابراتوار فتوسنتز و واکنش های نوری دانشگاه تهران، با مطالبی از قبیل بهینه سازی نور برای محیط های کنترل شده، مقابله با چالش های تولید در محیط های کنترل شده، استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین جهت تولید در محیط های کنترل شده، بهینه سازی تولید در محیط های کنترل شده، بهینه سازی نور برای کیفیت و بعد از برداشت محصول، از طرف ناشران معتبر بین المللی انتشار یافته است.


منبع:

1402/06/15
20:17:14
5.0 / 5
463
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
دانلود عکس