رئیس جمهور:

دنیا مدیون تمدن اسلامی است

دنیا مدیون تمدن اسلامی است

به گزارش دانلود عکس، رییس جمهور اظهار داشت: شروع رسالت پیامبر شروع تمدن اسلامی بود و دنیا مدیون این تمدن است.به گزارش دانلود عکس به نقل از مهر، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی شامگاه جمعه در آئین افتتاحیه پنجمین دوره اعطای جایزه ملی مصطفی (ص) ضمن تبریک هفته وحدت و هفته دفاع مقدس گفت: به شهدای بزرگوار خصوصاً ۲۴ هزار شهید استان اصفهان ادای احترام می نماییم و برای ایثارگران عافیت را مسئلت داریم.
وی اضافه کرد: این جلسه در پرتو نام محمد (ص) تشکیل شده و برای تجلیل و تکریم از مقام علم و دانش تلاش می کند، وجود مقدس پیامبر (ص) تسلط علمی و دانشی دارد بر همه و مقام وجود پیامبر بالاترین و بالاترین مقام است.
رئیس جمهور افزود: پیامبر به عنوان عالم ترین اهل عالم به خوبی تعریف علم و دانش را بیان کرده و در یک بیان نورانی می فرمایند علم در سه چیز، یک در اندیشه ها و باورهای الهی، دو در اخلاق فاضله و کریمه و سه در بایدها و نبایدها و سبک زندگی انسان سالک الی الله است.
وی اظهار داشت: علم نافع باید برای نجات انسان و باز کردن گره ها به کار آید و با همه ظرفیتی که انسان دارد بتواند فرمول ها را کشف و بهترین چیزی که انسان را به مقصد و مقصود برساند.
حجت الاسلام رئیسی اضافه کرد: در دانشگاه های و مراکز علمی ما همه بدنبال پیشرفت و سعادت برای بشر هستند و تفاوتی بین زمین شناسی، پزشکی و… وجود ندارد. اگر علم برای کسب ثروت و استعمار و استثمار باشد ابزار نابودی انسان را نابود می کند.
وی اظهار داشت: امروز تعدادی از دانشمندان دارای فرمول های علمی بجای نجات انسان برای نابودی انسان ها اقدام می کنند، دراین زمینه دانش هسته ای در بعضی از کشورها توسط دانشمندان غیر الهی عامل نابودی بشر هستند.
رئیس جمهور اضافه کرد: در تاریخ اسلام می بینیم با شروع رسالت پیامبر تمدن اسلامی رقم خورد و این حرکت علمی از ابتدا جهشی را در جهان اسلام به وجود آورد تا جایی که این حرکت به جهشی تبدیل شد که در قرن سوم و چهارم اتفاق افتاد، شرایط را تغییر داد و تمدن از آنجا شروع شد و دنیا مدیون تمدن اسلامی است.
وی در ادامه با اشاره به رویداد بزرگ جایزه مصطفی (ص) اظهار داشت: جوایز این رویداد جهانی با نگاه برآن است که علمی باشد که اصالت داشته باشد و رفاه بشریت و سعادت و آینده انسان و تمدن نوین اسلامی را رقم بزند.
جایزه مصطفی (ص) شایسته چهره های برتر در عرصه علم و فناوری است
رئیس جمهور با تأکید بر این که جایزه مصطفی (ص) شایسته چهره های برتر در عرصه علم و فناوری است، اشاره کرد: دانشمندان دریافت کننده این جایزه این رسالت را به عهده دارند که در جهان علم و نوآوری حرکتی نو و ابتکاری و خلاقانه و در راستای گسترش علم داشته باشند.
وی با اعلان اینکه این نگاه می تواند انسان ساز، جامعه ساز و تمدن ساز باشد، اظهار داشت: نگاه به علم این است که در خدمت انسان و رشد و تعالی انسان و رساندن او به اهداف خلقت و هدف از بعثت و جایگاه والای انسانی باشد.
حجت الاسلام رئیسی با اعلان اینکه در نظام جمهوری اسلامی نگاه به فناوری و تاکید رهبر به مراکز علمی و صنعتی آنست، اضافه کرد: باید تلاش دانش بنیان و دانایی ضمیمه توانایی باشد تا محصول نوآور جهت زندگی انسان معاصر تولید شود.
وی با تأکید بر این که آن چه غرب را از جمهوری اسلامی نگران کرده این است که یک تمدن رقیب مقابل تمدن ادعایی آنها شکل بگیرد، اضافه کرد: این امر اسلام هراسی را بدنبال داشت چون مسلمانان دارای پیشینه قوی هستند که اگر به خود آیند می توانند مثل خوارزمی در عرصه علم و دانش و در عرصه علوم پزشکی ابن سینا به عنوان پدر علم پزشکی کتاب قانون بوعلی مبنای علم پزشکی است، بدرخشند.
رئیس جمهور با اعلان اینکه در عصر فعلی نیز دانشمندانی همچون مرحوم کاظمی آشتیانی رؤیای فرزندآوری را محقق کرد و ناباروری ها با حرکت علمی به امید تبدیل کرد، افزود: هم اکنون به اسم ارتباطات فناورانه قدرت دانشمندان مسلمان علم نافع را رقم زده که تفکر آنها برای نجات انسان معاصر است.
جایزه مصطفی باید شامل همه علوم و فنون باشد
وی با اعلان اینکه پیشنهادم به نشست علمی که فرهیختگان از جهان اسلام در آن حضور دارند این است که این جلسه ها را محترم بشمارند و در غنا بخشیدن به آنها کمک کنند، اظهار داشت: جایزه مصطفی باید شامل همه علوم و فنون باشد و حتی علوم انسانی هم مشمول این جایزه شوند، چون در این زمینه قدمهای بلندی به برکت انقلاب برداشته شده است.
وی با اعلان اینکه تحقیقات پژوهشگران فقط اضافه کردن یک تحقیق به تحقیقات کتابخانه ای نیست و می تواند با پیاده سازی این طرح ها به زندگی انسان ها کمک نماید، افزود: امروز جوامع بشری نیاز به علم نافع دارد؛ علمی که ظلمت و فساد را کنار بزند و به زندگی انسان نور هویت و هدایت ببخشد تا انسان های در جوامع امروزی احساس بی هویتی و پوچی نکند و بداند خلق انسان فلسفه داشته است.


منبع:

1402/07/08
11:35:16
5.0 / 5
287
تگهای خبر: دانشگاه , فناوری , كتاب , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
دانلود عکس