اصلاح چمن های بومی با کمک پژوهشگران حوزه کشاورزی

اصلاح چمن های بومی با کمک پژوهشگران حوزه کشاورزی

دانلود عکس: اصلاح چمن های بومی با کمک پژوهشگران حوزه کشاورزی با حمایت بنیاد ملی علم ایران رقم خورد.به گزارش دانلود عکس به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، بررسی دقیق محیط زیست و کوشش برای حل چالش های موجود در آن با کمک سایر علوم، از اولویت های پژوهشگران و البته بنیاد ملی علم ایران در پشتیبانی از طرح های تحقیقاتی محسوب می شود.
«اثر اشعه گاما بر بهبود خصوصیات چمنی و تحمل به خشکی در بعضی از ژنوتیپ های بومی گراس چمانواش بلند» عنوان طرحی است که رحیم امیری خواه در قالب رساله دکتری با راهنمایی نعمت الله اعتمادی شلمزاری به انجام رسانده و بنیاد ملی علم ایران هم از این طرح حمایت کرده است.
امیری خواه که دکتری تخصصی مهندسی کشاورزی - علوم باغبانی - گیاهان زینتی از دانشگاه صنعتی اصفهان دارد، درباره ی این طرح توضیح داد: افزایش دمای هوای شهرها در سالهای اخیر، به خاطر گرمایش زمین و پدیده جزیره گرمایی است. همین موضوع نیاز به سطح سبز طبیعی را بیش از قبل کرده است چونکه فواید حاصل از آن نظیر خنک کردن محیط، بهبود خرداقلیم و افزایش کیفیت هوا، اثرهای مثبت جسمی و روحی بر روی انسان می گذارد.
وی افزود: در کنار نیاز مبرم به فضای سبز و استفاده بیش از گیاهان در منظر شهری، تعدادی از کشورهای جهان و ازجمله ایران، به سبب کمبود شدید منابع آبی، با مشکل گسترش و نگهداری فضاهای سبز شهری مواجه گشته اند. می توان اظهار داشت که فضاسازی شهری خصوصاً چمن کاری یکی از مسائلی است که به عنوان عامل دوسویه از یک سمت به عنوان یک کاهش دهنده فشارهای اجتماعی و آرام بخش برای مردم شهر قلمداد می شود و از طرف دیگر با مصرف سرسام آور آب، تهدیدی برای بحران آب کلان شهرهای کشور تبدیل گشته است.
این محقق و پژوهشگر در ادامه اظهار داشت: یکی از عناصر اصلی فضای سبز، گیاهان چمنی هستند که به عنوان با اهمیت ترین گیاه پوششی و زمینه اصلی برای کاشت سایر گیاهان در فضای سبز شناخته شده اند. از گذشته تا حالا بذر چمن های موردنیاز فضاهای سبز کشور توسط شرکت های واردکننده از کشورهای اروپایی تامین می شود. از جانب دیگر خیلی از گونه های چمنی متداول در فضای سبز به مدیریت قوی برای نگهداری نیاز دارند و حتی ممکنست تحت شرایط تنش به سرعت از بین بروند.
وی اشاره کرد: شناسایی و بهبود خصوصیات چمنی گراس های بومی که پتانسیل استفاده به عنوان چمن را دارند و جایگزینی آنها بجای گونه های رایج چمن که نیاز آبی زیادی دارند؛ یکی از روش های کاهش نیاز به آب در فضای سبز شهری است. مهم ترین گراس های بومی شامل گونه های جنس چمانواش، چچم، علف گندمی، سینودون، علف باغ و علف پشمکی هستند که امکان استفاده در فضای سبز به عنوان چمن را دارند.
امیری خواه تاکید کرد: پس جایگزینی چمن های متداول با گراس های بومی متحمل به خشکی یکی از راه های مهم کاهش مصرف آب در فضای سبز شهری شمرده می شود. با وجود این، گونه های بومی چمن از زیبایی مطلوبی برخوردار نیستند و از نظر کیفیت ظاهری قابلیت رقابت با گونه های چمن وارداتی را ندارند که استفاده از آنها را با محدودیت روبرو می کند. برای حل این مشکل استفاده از برنامه های اصلاحی بمنظور تولید ارقام پاکوتاه و بافت ریز از ژرم پلاسم های بومی ضروری به نظر می آید. به همین دلیل این تحقیق انجام شد تا اصلاحات لازم صورت بگیرد.
وی اضافه کرد: این تحقیق به تولید دانش فنی تهیه پروتکل مناسب به کارگیری روش اصلاح با موتاسیون در بهبود خصوصیات گونه های بومی چمن منجر گردیده است.
امیری خواه اشاره کرد: یکی از چالش های موجود در انجام این طرح، مشکل و معضل کار با گیاهان و بذرها است چونکه ممکن بود بذرهای کشت شده، رشد نکنند یا رشد مناسبی از خود نشان ندهند. علاوه بر این داشتن امکانات و تجهیزات برای کشت و بررسی هم از دیگر چالش های موجود در انجام این طرح بود ولی خوشبختانه با وجود همه سختی ها، این تحقیق، نتیجه مطلوبی داشته است.


منبع:

1402/07/16
17:23:42
5.0 / 5
282
تگهای خبر: اقلیم , دانشگاه , زیبایی , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
دانلود عکس