به وسیله اكسید گرافن؛

جنگ افزار جدیدی برای مقابله با آلزایمر کشف شد

جنگ افزار جدیدی برای مقابله با آلزایمر کشف شد

دانلود عکس: پژوهشگران به یافته های علمی جدیدی دست پیدا کردند که می تواند در مبارزه با نه فقط آلزایمر بلکه سایر شرایط عصبی مانند بیماریهای پارکینسون و هانتینگتون موثر باشد.به گزارش دانلود عکس به نقل از مهر، بیماری آلزایمر یک بیماری مغزی جدی است که منجر به زوال عقل و مرگ شده و همین طور موجب رنج هم برای بیماران و هم برای خانواده های آنها می شود. تخمین زده می شود که بیش از ۴۰ میلیون نفر در سرتاسر جهان با این بیماری یا یک شکل در رابطه با زوال عقل زندگی می کنند. هزینه جهانی تخمین زده شده این بیماری یک درصد از تولید ناخالص داخلی جهانی است.
یافته های پژوهشگران نشان میدهد که اکسید گرافن در کاهش پپتیدهای مضر آمیلوئید بتا در رابطه با آلزایمر در یک مدل سلول مخمر موثر بوده است. این کار بوسیله دو مسیر مختلف به انجام می رسد. اول اینکه اکسیدگرافن بصورت مستقیم از تجمع آمیلوئیدها جلوگیری می کند و دوم اینکه مقاومت سلولی را در مقابل استرس اکسیداتیو می افزاید.
این یافته ها پژوهشگران را تشویق می کند تا کار روی اکسید گرافن در سیستم های تحویل دارو برای آلزایمر را ادامه دهند و یک گام امیدوار کننده در راستای مقابله با بیماریهای عصبی بردارند. این رویکرد نوآورانه با بهره گیری از اکسید گرافن می تواند زمینه را برای تحقیقات گسترده تر در مبارزه با نه فقط آلزایمر بلکه سایر شرایط عصبی مانند بیماریهای پارکینسون و هانتینگتون هموار کند.
پپتیدهای آمیلوئید بتا، پپتیدهای Aβ، که در مغز تشکیل می شوند، علت اصلی بیماری آلزایمر است. آنها یک سری فرآیندهای مضر را در نورون ها (سلول های مغزی) ایجاد می کنند که موجب از میان رفتن خیلی از عملکردهای حیاتی سلول یا مرگ سلولی و در نتیجه از میان رفتن عملکرد مغز در ناحیه لطمه دیده می شوند. تا به امروز، هیچ راهبرد موثری برای درمان تجمع آمیلوئید در مغز وجود نداشته است.
محققان دانشگاه صنعتی چالمرز نشان داده اند که درمان با اکسید گرافن منجر به کاهش سطح پپتیدهای آمیلوئید جمع شده در یک مدل سلول مخمر می شود.
شین چن، محقق دانشگاه چالمرز می گوید: «اکسید گرافن بر متابولیسم سلول ها تأثیر می گذارد، به شکلی که مقاومت آنها در مقابل پروتئین های نادرست و استرس اکسیداتیو را بیشتر می کند. این نتایج قبلاً گزارش نشده بود.»
در بیماری آلزایمر، آمیلوئیدها با بوجودآوردن اختلالات مختلف متابولیک سلولی، مانند استرس در شبکه آندوپلاسمی که در آن خیلی از پروتئین های مورد نیاز سلول تولید می شوند، اثرات عصبی خودرا اعمال می کنند. این کار می تواند توانایی سلول ها را در کنترل پروتئین های نادرست کم کند و در نتیجه تجمع این پروتئین ها را افزایش دهد.
این آمیلوئیدها همین طور بر عملکرد میتوکندری تأثیر می گذارد. بنابراین، نورون ها در معرض افزایش استرس اکسیداتیو قرار می گیرند، چیزی که سلول های مغزی به آن حساس هستند.
محققان چالمرز این مطالعه را با تلفیقی از تحلیل و بررسی پروتئین و آزمایش های پیگیری انجام داده اند. آنها از مخمر بیکر، Saccharomyces cerevisiae، به عنوان یک مدل برای سلول های انسانی استفاده کردند. نتایج تاثیر اکسید گرافن روی این سلول ها بسیار امیدوارکننده بود.

1402/07/18
11:37:18
5.0 / 5
324
تگهای خبر: دانشگاه , مد , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
دانلود عکس