دستاورد دانش بنیان ها؛

افزایش ۳۰۰ برابری عمر کمپرسورهای صنعت نفت با پوشش های فوق سخت

افزایش ۳۰۰ برابری عمر کمپرسورهای صنعت نفت با پوشش های فوق سخت

به گزارش دانلود عکس، یکی از شرکتهای دانش بنیان با ساخت تجهیزات پوشش دهی فوق سخت توانست عمر مفید کمپرسورهای صنعت نفت و گاز را تا ۳۰۰ برابر ارتقا دهد.



به گزارش دانلود عکس به نقل از ستاد نانو، مهندس حسن جهدی مدیرعامل این شرکت فناور، زمینه فعالیت این شرکت را تجهیزات پوشش دهی فوق سخت به روش PVD دانست و ضمن اشاره به اهمیت استفاده از پوشش ها در صنعت، اظهار داشت: در بعضی قطعات کمپرسورها، استفاده از پوشش می تواند طول عمر را در قطعات به شکل قابل توجهی افزایش دهد.
وی تصریح کرد: فناوری نانوپوشش ها به قدری در صنایع جا باز کرده که بعنوان یک صنعت مادر شناخته می شود؛ دلیل این امر نقشی است که پوشش ها بر روی یک محصول صنعتی دارند. در صنایع مختلف با قطعاتی مواجه هستیم که دارای خواص مکانیکی، طول عمر، سایش و مقاومت به خوردگی متفاوتی هستند و ما می توانیم از راه پوشش ها خواص ویژه ای را روی سطح اعمال نماییم تا طول عمر قطعات را از افزایش دهیم.
مدیرعامل این شرکت با اشاره به اینکه در صنعت نفت و گاز، ما برای کنترل خوردگی و کاهش آن از نانوپوشش استفاده می نماییم، تصریح کرد: استخراج و بهره برداری از نفت شرایط خاص دارد، این صنعت از نظر خوردگی محیط بسیار خورنده ای دارد در نتیجه استفاده از پوشش می تواند به کاهش میزان خوردگی در این شرایط کمک نماید.
جهدی در ادامه تصریح کرد: در توربوکمپرسورهای گازی برای کنترل سایش و خوردگی این توربوکمپرسورها از پوشش استفاده می شود که خود یک فناوری هایتک در جهان به حساب می آید. افزایش راندمان و طول عمر مجموعه قطعات این کمپرسورها که معمولا قطعات بسیار گران قیمت و پراهمیتی است از دیگر کاربردهای پوشش است.
به گفته وی، این قطعات بدون پوشش فاقد عملکرد مناسب هستند، اما با توسعه پوشش ها و ورود فناوری نانو به حوزه پوشش ها، این نقش روز به روز پراهمیت تر شده است، به صورتی که خیلی از شرکت ها تولیدکننده این قطعات، بخش عمده ای از برنامه تحقیق و توسعه خویش را روی پوشش متمرکز کرده اند.
جهدی خاطرنشان کرد: برای افزایش طول عمر ما با یک مثلث روبرو می باشیم که نوع پوشش، نوع قطعه و شرایط کاری سه ضلع این مثلث را می سازند. اگر بخواهیم برای یک قطعه خاص مانند کمپرسور از این پوشش ها استفاده نماییم، استفاده از پوشش می تواند طول عمر آنرا ۲۰۰ تا ۳۰۰ برابر بالا می برد.

1402/09/01
15:03:43
5.0 / 5
282
تگهای خبر: شركت , فناوری , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
دانلود عکس