اعلام آمادگی شهرداری برای اجرای پایلوت سطح سوم معاینه فنی خودروهای تهران

اعلام آمادگی شهرداری برای اجرای پایلوت سطح سوم معاینه فنی خودروهای تهران

دانلود عکس: به گزارش دانلود عکس، مدتی است که شهرداری تهران به دنبال رونمایی از مدل سومی در معاینه فنی است تا بر مبنای آن میزان آلایندگی خودرو ها در کلانشهر تهران، کاهش پیدا کند.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، مدتی است که در سطح شهر تهران معاینه فنی برتر با حدود سختگیرانه تر آلایندگی خودرو ها در حال اجرا می باشد و شهروندان تهرانی هم عموما جهت استفاده از تخفیفاتی که برای معاینه فنی برتر درنظر گرفته شده همچون تخفیف ۳۰ درصدی خودرو های دارای معاینه فنی برتر در محدوده طرح ترافیک، نسبت به دریافت این نوع معاینه فنی که از معاینه فنی عادی سختگیرانه تر است، اقدام می کنند.
حالا اما شهرداری تهران در نظر دارد نوع سومی از معاینه فنی را سطح شهر تهران اجرایی کند، سطح سومی که بطور قطع آزمونهای سختگیرانه تری به خصوص در شاخص آلایندگی خواهد داشت تا شاید با اجرای نوع سوم معاینه فنی بتواند کمی آلایندگی خودرو های متحرک را کم کند. چون که برابر سیاهه انتشار سال ۱۳۹۶ که شهرداری تهران منتشر نموده، بابت سهم منابع مختلف در آلودگی هوا در کلان شهر تهران سهمی برای منابع متحرک قائل می شوند و سهم تولید آلاینده های گازی نزدیک به ۸۰ درصد عنوان می شود که از بین این ۸۰ درصد، سهم خودرو های سبک ۳۷ درصد و سهم موتورسیکلت ها ۲۱ درصد است و حالا شهرداری تهران در نظر دارد با این نوع ابداعی معاینه فنی، آلاینده های هوا را کم کند.
شادی مالکی در گفتگو با ایسنا، در مورد سر انجام طراحی و اجرای معاینه فنی سه سطحی با تاکید بر این که معاینه فنی سه سطحی یعنی معاینه فنی عادی، برتر و ویژه، اظهار می کند: سطح ویژه سطوحی از معاینه فنی است که پیشنهاد داده می شود با عنایت به شرایط و وضعیت خاص جغرافیایی و یا آلودگی هوا بخصوص در کلان شهرها پیاده سازی شود.
وی می گوید: حتی چند ماه قبل تهران بعنوان یک پیشگام اعلام آمادگی کرد که سطح بندی معاینه فنی سطح سوم به شکل پایلوت در شهر تهران صورت گیرد.
مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودرو های تهران با اشاره به اینکه معاینه فنی عادی معاینه فنی است که هم اکنون وجود دارد، ادامه می دهد: معاینه فنی برتر شامل یک سری بسته های تشویقی است و معاینه فنی ویژه هم بابت خودروهایی است که پر پیمایش و پر ترددند و وانت های بار و موتورسیکلت های کار و برای این گروه از خودرو ها معاینه فنی ویژه صورت می گیرد چون که بیشترین تردد را در سطح شهر دارند.
مالکی می افزاید: این نوع از معاینه فنی لحاظ می شود و در مراکز خاصی برابر استانداردهای سازمان محیط زیست می توانند مجوزهای لازم را دریافت نمایند.
مالکی با اشاره به اینکه بخشی از این پیشنهادها در شورای ترافیک تهران مطرح شده و شهردار تهران هم نظر مساعدی داشتند، در ارتباط با بازبینی در وضعیت سامان دهی معاینه فنی خودروهایی که در سطح شهر تهران پرترددند، می گوید: بطور قطع باید این تغییرات با ضوابط شورایعالی ترافیک همخوانی داشته باشد و فعلاً در شورای ترافیک تهران مطرح شده و در صورت نیاز نسبت به دریافت سایر مجوزها هم اقدام می شود.
منبع:

1402/09/03
23:20:12
5.0 / 5
271
تگهای خبر: شهرداری , طراحی , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
دانلود عکس