معاون علمی رییس جمهور مطرح كرد؛

به سرمایه گذاری 5 هزار میلیاردی در عرصه هوش مصنوعی نیاز داریم

به سرمایه گذاری 5 هزار میلیاردی در عرصه هوش مصنوعی نیاز داریم

به گزارش دانلود عکس، معاون علمی رئیس جمهور اظهار داشت: به حداقل پنج هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در عرصه هوش مصنوعی در کشور نیاز داریم که امیدواریم این عدد در جداول بودجه ای ذکر شود.به گزارش دانلود عکس به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، در اولین نشست هم اندیشی فعالان حوزه هوش مصنوعی با هدف ریل گذاری و سیاستگذاری «شورای راهبری هوش مصنوعی» که با حضور روح الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور، معاون سیاست گذاری و توسعه معاونت علمی و دبیر ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال معاونت علمی و تعدادی از متخصصان و فعالان هوش مصنوعی و اقتصاد دیجیتال برگزار گردید، پیشنهادها و برنامه ها برای فعالیت این شورا و مرکز ملی هوش مصنوعی عنوان شد.
معاون علمی رییس جمهور طی سخنانی در این جلسه اشاره کرد: اهمیت فناوری هوش مصنوعی و ضرورت توجه به این حوزه، مورد تاکید حاکمیت و مردم قرار گرفته است. پیرو تأکیدات ویژه رئیس جمهور بر توسعه این فناوری برای همگام بودن و حتی موثر بودن در تولیدات علمی و فناورانه، ایجاد شورای راهبری ملی هوش مصنوعی و مرکز ملی هوش مصنوعی در دستور کار قرار گرفت و ترکیب اعضای این شورا اعلام گردید و مقدمات راه اندازی مرکز ملی هوش مصنوعی فراهم گشته است.
دهقانی بیان کرد: این شورا مقرر است محلی برای شروع و راهبری برنامه های بزرگ و راهبردی در عرصه هوش مصنوعی باشد نه یک شورای فقط سیاست گذاری. مرکز ملی هوش مصنوعی نیز مقرر است مرکزی برای گسترش زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری، داده و ذخیره سازی در عرصه هوش مصنوعی باشد بطوریکه دولت تصدی گری نکند و مردم، توسعه دهنده ابزارها و فناوری های هوش مصنوعی باشند.
وی اضافه کرد: در این جلسه ۱۲ نفر از متخصصان و استادان مطرح دانشگاه و فعالان فناوری و صنعتی حوزه هوش مصنوعی گرد هم آمدند تا پایه گذاری و ایجاد شورای راهبری هوش مصنوعی به درستی صورت گیرد. اگر مقرر است کاری انجام دهیم که در کوتاه زمان به خروجی مطلوب برسد، باید از دیدگاه ها و تجربیات متخصصان و صاحبان تجربه این عرصه بهره ببریم.
به گفته معاون علمی رییس جمهور، فناوری هوش مصنوعی مانند دیگر فناوری ها، دامنه موج طولانی مدتی ندارد و مانند سایر فناوری ها که میانگین ۲۰ سال طول می کشید تا توسعه پیدا کنند و کشورها چنین فرصتی داشتند تا خودرا هم گام کنند، نیست و کشورها فرصت خیلی کم تری - حداکثر ۱۰ سال - در اختیار دارند تا خودرا با پروسه توسعه این فناوری همراه کنند. دنیا در آینده دارای دو دسته کشورهای دارنده هوش مصنوعی و کشورهای فاقد این فناوری خواهد بود.
دهقانی با اشاره به اینکه تلاش می شود در برنامه و بودجه سال آینده، عدد خوبی به توسعه هوش مصنوعی برای بهره مندی هرچه بیش تر مردم از این فنآوری تصویب شود، افزود: در زیرساخت ها، مانند دیتاسنترها، مزارع پردازش گرافیکی یا اصطلاحا GPU Farm، ذخیره سازها، پردازشگرهای ابری و... برنامه ریزی شده تا حمایت های خوبی تحقق پیدا کند. همین طور ستاد توسعه فناوری هوش مصنوعی در معاونت علمی با هدف حرکت در راه پیشرفت های جهانی این فناوری و پشتیبانی از فناوری های داخلی در معاونت علمی کارش را آغاز نموده است.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری با تأکید بر ضرورت سرمایه گذاری جدی دولت و بخش خصوصی در گسترش زیرساخت ها و نرم افزارهای حوزه هوش مصنوعی عنوان کرد: باتوجه به اینکه تعدادی از کشورهای همسایه سالیانه حداقل ۲۰۰ میلیون دلار برای توسعه هوش مصنوعی هزینه می کنند، اگر فرض نماییم نیمی از این مقدار برای توسعه این فناوری در کشورمان مورد قبول است به حداقل پنج هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در این زمینه نیاز داریم که باتوجه به رویکرد مثبت دولت سیزدهم نسبت به توسعه این فناوری، وجود نیروی انسانی باکیفیت و توانمندی داخلی این میزان به عنوان بودجه پیش بینی به دولت داده شده که امید داریم در جداول بودجه ذکر شود.


منبع:

1402/10/05
09:33:13
5.0 / 5
338
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
دانلود عکس