تقی پور با دانلود عكس مطرح كرد؛

قانون یکپارچه سازی داده و اطلاعات ملی در انتظار اجرا

قانون یکپارچه سازی داده و اطلاعات ملی در انتظار اجرا

به گزارش دانلود عکس، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: طرح یکپارچه سازی داده و اطلاعات ملی (طرح دوام) سال قبل ابلاغ گردیده و در حال حاضر باید منتظر اجرای آن باشیم.رضا تقی پور عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به ماجرای هک های اخیر در جایگاه های سوخت و اسنپ فود و درباب آخرین وضعیت طرح دوام درباب صیانت از اطلاعات اظهار داشت: طرح یکپارچه سازی داده و اطلاعات ملی با عنوان طرح دوام با هدف ارائه خدمات منسجم به مردم تصویب و تبدیل به قانون و ابلاغ گردید.
وی گفت: هم اکنون باید منتظر اجرای آن باشیم و این قانون به این صورت است که اطلاعاتی که در سامانه های مختلف جمع آوری می شود با هم یکپارچه شده تا از نظر اشتراک گذاری داده برای ارائه سرویس دهی به مردم با هم در ارتباط باشند.
وی به سبب تأخیر در اجرای این قانون اضافه کرد: مسؤلین اجرائی باید پاسخ بدهند البته یکی از وظایف دبیرخانه شورای اجرائی فناوری اطلاعات، پایش اجرای این قانون است.
نماینده مجلس اضافه کرد: عملکرد وزارت خانه های مختلف باید ماهانه مورد رصد قرار بگیرد تا مشخص شود. ما ۲۷ سامانه را اسم بردیم که باید در قالب تصمیمات کارگروه تعامل پذیری اطلاعاتشان را در اختیار بقیه سازمان های مجاز قرار بدهند که از این داده ها و اطلاعات کشور برای برنامه ریزی و برای مدیریت بتواند استفاده بهینه را داشته باشد که هم اکنون پایش اجرای این قانون بر عهده دبیرخانه شورای اجرای فناوری اطلاعات است.
تقی پور همین طور اظهار داشت: در بحث حکمرانی داده ها نیازمند قوانین بیشتری هستیم و تامین امنیت داده ها به عهده کسی است که درحال جمع آوری آنست و این قاعده وجود دارد و بخش خصوصی و بخش دولتی باید در این مورد پاسخگو باشند.
وی با اشاره به عوامل مؤثر در کمتر شدن هک و نفوذ اطلاعات اشاره کرد: قوانین و مقررات سخت گیرانه تری در مورد امنیت داده ها باید وجود داشته باشد و کسی که اطلاعات کسب و کاری و اقتصادی مردم را جمع آوری می کند حتما باید مسؤولیت تامین امنیت آنها را هم بپذیرد و نمی شود که این اطلاعات در اختیار برخی بنگاه ها باشد ولی در مواردی همچون هک و… پاسخگو نباشند.
تقی پور افزود: خود دولت هم ماموریت هایی کلان و کلیدی را در مورد تامین امنیت شبکه دارد و باید تعامل مناسب و رابطه تنگاتنگی با بنگاه های اقتصادی و کسب و کارهای دیجیتال داشته باشند و بطور کلی می توان اظهار داشت که امنیت فضای دیجیتال و امنیت فضای مجازی موضوعی است که چه در قانون و چه در مسائل اجرائی نیاز به توجه بیشتری دارد.
تقی پور در آخر اظهار داشت: تعداد حملات شامل اقدامات هک و نفوذ، اقدامات هک تروریستی و سایر جرایم متأسفانه در دنیا روز به روز درحال افزایش است به همین نسبت پلیس فتا و سایر دستگاه های مسؤول باید مسئولیت های بیشتری را بر عهده بگیرد تا شاهد تعرض به حریم خصوصی شهروندان نباشیم.


منبع:

1402/10/23
12:18:40
5.0 / 5
298
تگهای خبر: خدمات , دیجیتال , فناوری , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان دانلود عكس
دانلود عکس