یافته جدید محققان؛

تومور سرطان مثانه در موش ها با نانوربات 90 درصد کوچک تر شد

تومور سرطان مثانه در موش ها با نانوربات 90 درصد کوچک تر شد

به گزارش دانلود عکس، محققان در اسپانیا نانورباتی ساختند که قابلیت کاهش ابعاد تومور را دارد. این ربات خودران، تنها با یک مرتبه تزریق ابعاد تومور را در موش های مبتلا به سرطان مثانه ۹۰ درصد کم کرد.به گزارش دانلود عکس به نقل از مهر، سرطان مثانه یکی از بالاترین نرخ های مبتلا شدن در جهان را دارد و چهارمین تومور شایع در مردان است. باوجود میزان مرگ و میر نسبتاً پایین، تقریبا نیمی از تومورهای مثانه در عرض ۵ سال باردیگر ظاهر می شوند و احتیاج به نظارت مداوم بیمار وجود دارد. رجوع های مکرر به بیمارستان و احتیاج به درمان های مکرر سبب می شود که این نوع سرطان به یکی از گران ترین درمان ها تبدیل گردد.

در حالیکه درمان های فعلی که شامل تجویز مستقیم دارو به داخل مثانه می شوند، نرخ بقای خوبی را نشان می دهند، اثربخشی درمانی این داروها کم است. یکی از جایگزین های امیدوارکننده استفاده از نانوذراتی است که قادر به انتقال عوامل درمانی به صورت مستقیم به تومور هستند. به صورت خاص، نانو ربات ها می توانند برای این کار استفاده شوند، نانوربات هایی که خودران هستند.
به تازگی مقاله ای در نشریه Nature Nanotechnology به چاپ رسیده است که در آن محققان با موفقیت ۹۰ درصدی اندازه تومور سرطان مثانه را در موش ها کاهش دادند، آن هم تنها با یک دوز استفاده از نانوربات!
این نانوماشین های کوچک از یک کره متخلخل ساخته شده از سیلیس تشکیل شده اند. سطوح آنها دارای اجزای مختلف با عملکردهای خاص است. یکی از این اجزاء، آنزیم اوره آز است، پروتئینی است که با اوره موجود در ادرار واکنش می دهد و با این کار نانوذره را قادر می سازد خویش را به حرکت درآورد. یکی دیگر از اجزای مهم ید رادیواکتیو است، رادیوایزوتوپی که معمولاً برای درمان موضعی تومورها استفاده می شود.

این تحقیق که توسط موسسه مهندسی زیستی کاتالونیا (IBEC) و با همکاری موسسه تحقیقات زیست پزشکی (IRB Barcelona) و دانشگاه خودمختار بارسلون (UAB) رهبری می شود، راه را برای درمان های خلاقانه سرطان مثانه هموار می کند. هدف از این پیشرفت ها کاهش طول مدت بستری شدن در بیمارستان و در نتیجه هزینه های کمتر و افزایش راحتی برای بیماران است.
ساموئل سانچز از محققان این پروژه می گوید که با یک دوز واحد، ما کاهش ۹۰ درصدی در حجم تومور را مشاهده کردیم. چنین رویکرد درمانی کارایی را زیاد می کند و طول مدت بستری شدن و هزینه های درمان را می کاهد.

مرحله بعدی این پروژه آن است که محققان بررسی کنندآیا این تومورها بعد از درمان عود می کنند یا خیر.


منبع:

1402/10/29
12:36:53
5.0 / 5
307
تگهای خبر: دانشگاه , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
دانلود عکس