مدیر گروه هوش مصنوعی دانشگاه امیركبیر:

شرکت های استارتاپی هوش مصنوعی بازار خوبی ندارند

شرکت های استارتاپی هوش مصنوعی بازار خوبی ندارند

به گزارش دانلود عکس، مدیر گروه هوش مصنوعی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: شرکت های استارتاپی بمحض قطع شدن حمایت ها، منحل می شوند چون بازاری در اختیار ندارند.به گزارش دانلود عکس به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر احمد نیک آبادی در مراسم افتتاح مرکز پژوهشی سامانه های هوشمند دیجیتال دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: کشور در رتبه بندی های حوزه هوش مصنوعی از نظر تولید علم در حدود رتبه ۱۶ قرار دارد ولی در استفاده از آن در حدود رده ۷۰ تا ۸۰ جهانی قرار داریم.
نیک آبادی افزود: ما شرکت های استارتاپی در عرصه هوش مصنوعی را حمایت می نماییم و محصولات خوبی نیز تولید می کنند ولی از آنجا که بازار خوبی ندارند، تا این حمایت برقرار است، این شرکت و تولید آن هست و بمحض قطع شدن حمایت ها، شرکتها منحل می شوند چون بازاری در اختیار ندارد.
مدیر گروه هوش مصنوعی دانشگاه صنعتی امیرکبیر تصریح کرد: ما با مجموعه های مختلفی در عرصه هوش مصنوعی همکاری داشته ایم و لطمه شناسی هم داشتیم و این را اعلام کردیم و راهکارهایی نیز برای آن ارائه کردیم ولی این مشکلات همچنان وجود دارند.
نیک آبادی اشاره کرد: هوش مصنوعی در جاهایی در دنیا، ارزش افزوده هایی را به وجود می آورد و این که این فناوری در بعضی کاربردها به یک باره تحول بزرگی بوجود آورد، نگرانی ها و کنجکاوی هایی را به وجود آورده است. در زمانی هوش مصنوعی توانست قهرمان شطرنج را شکست دهد و بعدها عامل هوشمندی توسعه داده شد که بدون آنکه هیچ دانشی بجز قوانین بازی به آن داده شود، توانست در مدت زمان کوتاهی تمام فنون بازی که بشر در مدت صدها سال یاد گرفته بود را یاد بگیرد و قهرمان شطرنج را شکست دهد که شکل بازی جدیدی نیز ارائه می دهد.
وی با اعلان اینکه این عامل سبب نگرانی جهانی شده است، اضافه کرد: حالا بشر با این پرسش روبرو است که اگر این تجربه در کشف دارو و یا سلاح تکرار شود چه چیزی رخ خواهد داد؟ نکته مهم دیگر این است که یکسری کاربردهایی وجود دارد که چاره ای جز ورود به هوش مصنوعی در آنها نیست. نمونه این کاربردها بازارهای مالی دنیا است که حالا بخش عمده تعاملات در آنها با بهره گیری از هوش مصنوعی است.
مدیر گروه هوش مصنوعی دانشگاه صنعتی امیرکبیر کنترل تعدادی از دستگاهها را از دیگر زمینه هایی دانست که هوش مصنوعی آنرا تسخیر کرده است، تصریح کرد: وقتی هوش مصنوعی سبب افزایش سرعت و دقت می شود عملا استفاده از توان انسان در اینگونه موارد بی معنا خواهد شد.
نیک آبادی با اشاره به کاربردهای هوش مصنوعی در دنیا اشاره کرد: یکی از این کاربردها بینایی ماشین است. هر تصویری که از یک دوربین دریافت می شود، تحلیل محتوای آن می تواند در این زمینه مورد توجه باشد. عددی که از دوربین های فعال سطح شهر برخی کشورها گزارش می کند، بیش از ۲۰۰ میلیون دوربین است که ظرفیت بسیار بالایی برای نظارت شهری فراهم می آورد.
وی متن، کلام و صوت را از دیگر زمینه های کاربرد هوش مصنوعی ذکر کرد و اظهار داشت: این فناوری می تواند اصوات را تحلیل کند که همچون کاربردهای متداول آن می توان به بازشناسی گوینده و گفتار اشاره نمود. چت بات ها به عنوان یکی دیگر از محصولات این حوزه در سالهای اخیر سرو صدای زیادی پیدا کرده است.
نیک آبادی رباتیک و کنترل را از دیگر حوزه های کاربردی هوش مصنوعی عنوان نمود و افزود: خودرو های خودران یکی از محصولات شاخص این حوزه هم اکنون است ولی کاربردهای بالقوه حوزه رباتیک بسیار بیشتر است که عمدتاً به سبب هزینه بر بودن ساخت و نگهداری ربات ها اجرائی نمی شوند.
نیک آبادی با اشاره به سابقه دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر در عرصه هوش مصنوعی اظهار داشت: این دانشکده بیش از ۴۰ فارغ التحصیل دکتری هوش مصنوعی داشته است که از این تعداد حدود ۲۴ نفر در دانشگاه های داخل و خارج از کشور، عضو هیات علمی هستند.
مدیر گروه هوش مصنوعی دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به پروژه های هوش مصنوعی این دانشگاه اظهار داشت: تعیین هویت، نویسه خوان دست نوشته های فارسی، تحلیل فعالیت ها در ویدئو، پردازش تصاویر در عرصه های سنجش از دور، تصاویر راداری، متن و زبان طبیعی، انواع سیستم های پرسش و پاسخ، تشخیص اخبار جعلی، خلاصه سازی متن همچون پروژه هایی است که در سطح دانشگاهی و صنعتی اجرائی شده است.
وی سیستم های حمل و نقل هوشمند را از دیگر پروژه های اجرا شده در این دانشگاه دانست و اظهار داشت: در عرصه داده های پزشکی نیز تحقیقات زیادی در این دانشگاه انجام شده است.


منبع:

1402/10/30
13:12:04
5.0 / 5
361
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
دانلود عکس