توسط محققان دانشگاه خواجه نصیر؛

نسل سوم سلول های خورشیدی در کشور بومی سازی شد

نسل سوم سلول های خورشیدی در کشور بومی سازی شد

دانلود عکس: طرح ساخت بومی نخستین پنل 1 کیلووات ساعت سلول های خورشیدی نسل سوم در کشور به عنوان منبع انرژی پاک و تجدیدپذیر با حمایت بنیاد ملی علم ایران در دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی اجرا شد.به گزارش دانلود عکس به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، محمود صمدپور، عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی در توضیح طرح تحقیقاتی خود اظهار داشت: برای کم کردن اتکای جهانی به منابع طبیعی پایان پذیر و سوخت های مخرب محیط زیست، کوشش های علمی فراوانی شده است. در عین حال ما منابعی داریم که هم تجدیدپذیر هستند و هم ضرری برای محیط زیست ندارند که همچون این منابع می توان به انرژی خورشیدی، آب، باد، زمین گرمایی، حرارتی و جزر و مد اقیانوس ها اشاره نمود.
وی اضافه کرد: با عنایت به سطح تابش انرژی خورشیدی و زمینهای وسیع در مناطق مرکزی و جنوبی ایران، منبع انرژی خورشیدی به آسانی در کشور قابل دستیابی است.
این دانش آموخته دکتری تخصصی نانوفیزیک از دانشگاه صنعتی شریف در ادامه بیان نمود: در دهه اخیر سلول های خورشیدی نسل سوم مبتنی بر استفاده از مواد و تکنولوژی های ساخت پیشرفته امروزی مورد توجه قرار گرفته اند. در این نسل از سلول های خورشیدی، پژوهشگران با روش های نوین، ساده و ارزان بدنبال ساخت سلول های خورشیدی هستند. در میان انواع مختلف سلول های نسل سوم هم اکنون سلول های خورشیدی نانوساختار حساس شده با رنگدانه در بعضی کشورهای اروپایی و آسیایی مانند سوئیس، کره جنوبی و غیره بصورت نیمه تجاری تولید می شوند.
وی در ادامه بیان نمود: ساخت سلول های خورشیدی حساس شده با رنگدانه ها و نقاط کوانتومی با در نظر گرفتن هزینه کم برای ساخت، پتانسیل بالایی جهت تجاری سازی دارد.
صمدپور در ادامه اظهار داشت: هم اکنون تکنولوژی ساخت این سلول ها با امکانات و نیروی انسانی موجود بصورت ۱۰۰ درصد در کشور وجود دارد و هدف این طرح هم ساخت نخستین پنل خورشیدی یک کیلووات ساعت از سلول های خورشیدی نسل سوم بصورت بطورکامل بومی بود. چونکه این سلول ها علاوه بر هزینه پایین ساخت، روش ساخت ساده ای دارند. همین طور یکی دیگر از اهداف این طرح، تولید دانش فنی آن با استفاده از توانمندی داخلی و هزینه مناسب با توجیه اقتصادی بود تا بتوان در کشور به آسانی از این انرژی تجدیدپذیر بهره برد.
وی در آخر تصریح کرد: از آنجائیکه از قبل تجهیزات مورد نیاز طرح را تهیه کرده بودم، در انجام این طرح با مشکل کمبود امکانات و تجهیزات مواجه نبودم ولی مشکل و چالش اصلی طرح های نظیر این طرح، رهاشدن آنها و نرسیدن به مرحله تولید انبوه و ساخت است. با آنکه نمونه آزمایشگاهی آن ساخته شده است اما برای تولید انبوه نیاز به حمایت مالی وجود دارد که تا حالا این مشکل برطرف نشده است.

1402/11/03
15:23:24
5.0 / 5
388
تگهای خبر: دانشگاه , فناوری , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
لینک دوستان دانلود عكس
دانلود عکس