سرپرست ستاد معاینه فنی تهران خبر داد

سهم 12 درصدی نیروگاه ها در آلودگی هوای تهران

سهم 12 درصدی نیروگاه ها در آلودگی هوای تهران

دانلود عکس: سرپرست ستاد مرکزی معاینه فنی شهر تهران از سهم 12 درصدی نیروگاه ها در آلودگی شهر تهران برمبنای آخرین سیاهه انتشار آگاهی داد.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، میرزایی قمی در آیین رونمایی از بسته محیط زیستی شهرداری تهران، مدیریت انرژی و منابع تجدید پذیر در قالب نودوهفتمین پویش امید و افتخار اظهار داشت: دو موضوع اصلی ترافیک و آلودگی هوا به عنوان موضوعات شهر تهران از دید شهروندان مطرح گردیده است. بحث های حمل و نقلی و آلودگی هوا نیز درهم تنیده اند و یکی از منابع اصلی آلودگی هوا وسائل حمل و نقلی هستند.
وی افزود: برمبنای آخرین سیاهه انتشار که مطالعات آن در سال ۹۶ انجام شده است سهم منابع مختلف آلاینده در تهران دیده شده که دو منبع اصلی ثابت و متحرک سهم شان مشخص شده است بدین سان منابع متحرک شامل خودرو ها، موتورسیکلت ها و... سهم ۶۱ درصدی در آلایندگی هوا دارند که یکی از راهکارهای مهم در کنترل آلودگی هوا در عرصه حمل و نقل، معاینه فنی است.
میرزایی قمی افزود: تأثیری که معاینه فنی در آلودگی هوا دارد به گونه ای است که اگر همه خودرو های شامل معاینه فنی به مراکز مراجعه و مبادرت به گرفتن گواهی معاینه فنی کنند، شاهد کاهش ۲۳ درصدی انتشار مونوکسید کربن خواهیم بود. در حقیقت مراکز معاینه فنی به ذاته دوستدار محیط زیست هستند چونکه در کاهش آلایندگی هوا تاثیرگذارند.
وی افزود: یکی از منابع ثابت نیز نیروگاه ها هستند که قسمتی از سوخت آنها فسیلی است و در آلایندگی هوا موثر هستند به گونه ای که در سیاهه انتشار سهم ۱۲.۱ درصدی انتشار ذرات معلق مشخص شده است.
سرپرست ستاد مرکزی معاینه فنی شهر تهران تاکید کرد: اگر نیروگاه ها به عنوان منبع تامین برق با این آلایندگی و از طرف دیگر آلایندگی منابع متحرک را در کنار هم مدنظر قرار دهیم نهایتاً توانستیم در قالب تفاهم نامه ای این موضوعات را بصورت یک دسته ببینیم؛ پس نخستین مرکز معاینه فنی سبز که فرایند، ساختمان و بحث های عملیاتی و اجرائی آن در امتداد مباحث محیط زیستی باشد اجرائی شد.
وی اعلام نمود: مرکز معاینه فنی الغدیر که از بزرگترین مراکز معاینه فنی هست و تعداد مراجعات چشمگیری دارد به عنوان پایلوت در این طرح در نظر گرفته شد و به عنوان نخستین مرکز معاینه فنی سبز در سطح شهر تهران و کشور شناخته شد. امیدواریم در آینده نزدیک شاهد توسعه مراکز فنی در امتداد کاهش آلایندگی هوا باشیم.
منبع:

1402/11/16
13:36:02
5.0 / 5
314
تگهای خبر: شهرداری , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان دانلود عكس
دانلود عکس