عضو كمیسیون بهداشت مجلس :

مزیت نسبی ایران در ۶ حوزه فناوری

مزیت نسبی ایران در ۶ حوزه فناوری

به گزارش دانلود عكس عضو كمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی با اعلان اینكه باید اقتصاد دانش بنیان نسبت به حوزه های فناوری رشد چندبرابری داشته باشد، اظهار داشت: ایران در 6 تا 8 حوزه علم و فناوری مزیت نسبی دارد.به گزارش دانلود عکس به نقل از مهر، عبدالحسین روح الامینی امروز در رویداد مجازی معرفی نیازهای فناورانه حوزه تجهیزات پزشکی، دارو و سلامت که در محل صندوق نوآوری و شکوفایی به صورت آنلاین برگزار شد، عنوان کرد: ارتقا شرکت های دانش بنیان در قانون اصل ۴۴ و سایر قوانین بالادستی از مواردی است که مقام معظم رهبری و نظام به آن تاکید دارند.
وی با اعلان اینکه سازوکارهای اجرایی پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان در معاونت علمی، صندوق نوآوی و شکوفایی و صندوق توسعه ملی در نظر گرفته شده بیان کرد: مسئله اصلی برای شرکتهای دانش بنیان، سرمایه گذاری و تجاری سازی است.
عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی بیان کرد: حالا ابعاد اقتصاد دانش بنیان در کشور نسبت به سایر حوزه ها و صنایع با فناوری های پایین و متوسط مانند معدن، فولاد، مس، نفت، پتروشیمی و گاز ابعاد مینیاتوری دارد یعنی اقتصاد شرکت های دانش بنیان یک هزارم این اقتصادهاست در صورتی که باید اقتصاد دانش بنیان نسبت به حوزه ها رشد ده ها هزار برابری داشته باشد و مشکلی که در کشور داریم این است که ابعاد اقتصاد دانش بنیان کوچک است و باید ابعاد آن بزرگ شود.
روح الامینی اشاره کرد: ایران در ۶ تا ۸ حوزه علم و فناوری مزیت نسبی دارد.
وی با اشاره به گزارشی که صندوق نوآوری و شکوفایی در سال قبل ارائه کرد اضافه کرد: در این گزارش آمده ۲۵ درصد اعتبارات این صندوق در حوزه های تولید داروهای جدید و بیوتکنولوژی بوده که این یک مزیت نسبی برای کشور محسوب میشود.
وی اشاره کرد: کشور در دو حوزه تولید داروهای جدید و بیوتکنولوژی با تجاری سازی، رفع نیازها و صادرات موفق بوده است.
عضو کمیسیون بهداشت مجلس با تاکید بر هماهنگی های دولت و مجلس اظهار داشت: ما باید در امتداد صادرات محصولات با کیفیت در حوزه کرونا تلاش نماییم برای اینکه بازار منطقه بزرگترین بازار دنیا است که خیلی از کشورها درصدد کسب این بازار هستند.
وی اضافه کرد: کشورهای عراق، سوریه، لبنان، یمن و کشورهای حاشیه جنویی خلیج فارس دارای بازار ۵۰۰ میلیونی هستند که می تواند هدف شرکتهای ایرانی باشند؛ این بازار یک بازار سهل الوصولی است که متاسفانه ما از آنها غائب هستیم و یا اگر حضور داریم میزان مشارکت ما کم است و باید ابعاد بزرگتری به خود بگیرد. روح الامینی باتاکید بر اینکه شرکت های دانش بنیان باید طرح ها و ایده های خودرا ارائه نمایند تا در لا به لای تبصره ها، بودجه ۱۴۰۰، برنامه هفتم توسعه، مشوق هایی که از طرف بانک‎ها اعطا می شود و... از حمایت برخوردار شوند، بیان کرد: حالا طرحی درباره جهش تولید دانش بنیان در دستور کار کمیسیون های صنایع، بهداشت و درمان و آموزش بوده که در دست بررسی می باشد. وی اظهار داشت: جوامع دانش بنیان باید در روند قانونگذاری به روز باشند و در گلوگاه ها، نظرات خودرا عرضه کنند،.

1399/05/26
14:13:54
5.0 / 5
2147
تگهای خبر: آموزش , سلامت , شركت , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان دانلود عكس
دانلود عکس