در گزارش دانلود عكس اعلام شد؛

ساخت یک محصول تحریمی صنعت دریا و نفت و گاز توسط فناوران ایرانی

ساخت یک محصول تحریمی صنعت دریا و نفت و گاز توسط فناوران ایرانی

به گزارش دانلود عکس، مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان از ساخت حسگرهای فیبرنوری دریایی که پیش از این امکان واردات آن به علت تحریمها وجود نداشت اطلاع داد وگفت: سنسورها در اکتشاف نفت و پایش ترددهای غیر مجاز کاربرد دارند.بهروز خیراندیش مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به ساخت حسگرهای فیبرنوری دریایی توسط متخصصان این شرکت در اینباره توضیح داد و اظهار داشت: از حسگرهای فیبر نوری برای اندازه گیری تغییرات فیزیکی یا شیمیایی در محیط های مختلف استفاده می شود که در صنایع مختلفی چون صنایع دریایی، دفاعی و نفت و گاز و … به کار می آید.
مدیر عامل شرکت نورآفرین ایده اضافه کرد: به علت این که زیر سطح دریا تنها امواج آکوستیک منتشر می شوند در نتیجه دتکتورها و سنسورها یا آکوستیک پایه ها، اهمیت بسیار زیادی دارند و در نتیجه برای اکتشاف نفت و پایش ترددهای غیر مجاز در حریم اسکله ها مورد استفاده قرار می گیرد.
خیراندیش آشکارسازی زیر آب برای پیدا کردن خطوط لوله نفت و اجسام خاص، مانیتورینگ خطوط لوله در دریا و بهبود استخراج نفت در دریا را از کاربردهای حسگرهای فیبرنوری در دریا برشمرد.
وی ضمن اشاره به عقد قرارداد با صنعت دفاعی کشور برای به کارگیری این سنسورها در حوزه دفاعی کشور درباره ی قیمت این محصول توضیح داد و اظهار داشت: حسگرهای فیبرنوری در دنیا حسگرهای گران قیمتی هستند چون که فناوری روز هستند و از سال ۲۰۰۰ در کل دنیا مرسوم شده است. هر سامانه حسگر فیبرنوری از چند صدهزار دلار تا چند میلیون دلار بسته به این که در کدام صنعت مورد استفاده قرار می گیرد، قیمت گذاری می شود.
این فعال فناور افزود: مهم ترین صنعتی که به سمت استفاده از محصول رفته، صنعت نفت و گاز است و از آنجاییکه این صنعت در کشور ما اطلاعات زیادی از زیر دریا ندارد، نیازمند سامانه ای هستیم که این اطلاعات را از اعماق خلیج فارس به ما عرضه نماید.
خیراندیش خاطرنشان کرد: یکی از کاربردهای اصلی حسگرهای فیبر نوری در صنعت نفت و گاز، نظارت بر دما و فشار در خطوط لوله است. این سنسورها قادر به اندازه گیری دما و فشار در نقاط مختلف خطوط لوله هستند. تشخیص نشتی و نقص و نظارت بر شرایط محیطی را میتوان از خصوصیت های این حسگر در این صنعت عنوان نمود. وی با اشاره به اینکه این محصول دارای کاربری خاصی است و به علت تحریم ها اصلاً واردات آن به کشور انجام نمی شد، اضافه کرد: شرکت ما در بعضی حوزه های حسگرهای فیبرنوری پیشتاز و انحصاری است و در بعضی حوزه های دیگر چند شرکت دیگر فعالیت دارند.

1402/12/23
10:28:59
5.0 / 5
209
تگهای خبر: شركت , فناوری , متخصص , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
دانلود عکس