بررسی حرکت ورودی به پی ساختمان برای طراحی لرزه ای سازه ها

بررسی حرکت ورودی به پی ساختمان برای طراحی لرزه ای سازه ها

به گزارش دانلود عکس، پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی در جهت بررسی بهتر نیاز لرزه ای سازه ها، تحریک ورودی به فونداسیون های مدفون سه بعدی را با احتساب تماس ناکامل دیواره های جانبی با خاک پیرامونی بررسی کرد.به گزارش دانلود عکس به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، «بررسی تحریک ورودی به فونداسیون های مدفون سه بعدی با احتساب تماس ناکامل دیواره های جانبی با خاک پیرامونی» عنوان رساله دکتری مسعود طاهری است که با راهنمایی حسین جهان خواه و حمایت بنیاد ملی علم ایران در پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله انجام شده است.
طاهری در رابطه با علت انجام این طرح توضیح داد: یکی از ملزومات برآورد نیاز لرزه ای سازه ها، نزدیک شدن به پاسخ لرزه ای دقیق است. علاوه بر این، اندرکنش سختی محور، که سبب تفاوت در حرکت میدان آزاد زمین نسبت به حرکت ورودی به پی می شود، یکی از پدیده های تأثیرگذار در جنبش تحمیل شده به سازه است.
وی افزود: هدف در این تحقیق، این بود که با در نظر گرفتن کامل تر پارامترهای اثرگذار در اندرکنش سختی محور، همچون در نظر گرفتن عمق دفن پی و سطح تماس ناکامل دیواره های پی با اطراف، تصویر روشن تری از حرکت ورودی به پی که اساس طراحی لرزه ای سازه ها است، عرضه شود.
پژوهشگر در ادامه بیان نمود: گرچه اندرکنش خاک–سازه مبحث تحقیقات بسیاری در سالهای اخیر بوده است، اما هنوز زوایای مهمی از این پدیده به درستی شناخته نشده است. یکی از این ناشناخته ها چگونگی اثرگذاری تحریک های ورودی چرخشی ناشی از اندرکنش سختی محور بر تاریخچه شتاب وارد شده به مرکز جرم سازه ها است. آئین نامه های طرح لرزه ای، اثرات این تحریک های چرخشی را نادیده گرفته و اندرکنش سختی محور را بعنوان یک پدیده کاهنده تحریک ورودی در نظر می گیرند. این در شرایطی است که تحقیقات اخیر نشان می دهد، حرکات چرخشی می تواند اهمیتی به مراتب بیشتر از بخش افقی تحریک ورودی داشته باشد.
وی خاطرنشان کرد: این حرکات گاه می توانند از یک حرکت نه چندان قوی میدان آزاد، جنبشی قوی را در مرکز جرم سازه ایجاد کنند و عملاً از یک تهدید ظاهراً خفیف، به تهدیدی جدی برای سازه تبدیل شوند. هدف از این تحقیق، این بود که با در نظر گرفتن مجموعه ای از پارامترهای اثرگذار در اندرکنش سختی محور، که به اثرات توأم آنها توجه کمتر شده است، بستری برای محاسبه دقیق تر حرکت ورودی ایجاد نماییم.
طاهری در انتها تصریح کرد: یکی از مهم ترین موانع انجام این طرح، مشکل دسترسی به منابع و استفاده از ابر رایانه با دقت و سرعت بالا بود. همینطور دستگاه هایی که احتیاج به اطلاعات آنها داشتیم، برای همکاری، هماهنگی زیادی می خواستند و اطلاعاتی که به سادگی باید در اختیار همه افراد قرار بگیرد، به سختی در دسترس ما قرار گرفت.


منبع:

1402/12/29
14:26:01
5.0 / 5
186
تگهای خبر: طراحی , فناوری , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
دانلود عکس